• תהילים א א (2)- שלושת המדרגות שבהם הרוצה להיות אדם מדרדר ומתקבע כחיה שכבר לא תהפוך לאדם

 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • לעוד דפים בנושא "תהילים"

 • תהילים א א - שלושת המדרגות שבהם הרוצה להיות אדם מדרדר ומתקבע כחיה שכבר לא תהפוך לאדם

  אַ֥שְֽׁרֵי הָאִ֗ישׁ אֲשֶׁ֤ר ׀ לֹ֥א הָלַךְ֮ בַּעֲצַ֢ת רְשָׁ֫עִ֥ים וּבְדֶ֣רֶךְ חַ֭טָּאִים לֹ֥א עָמָ֑ד וּבְמוֹשַׁ֥ב לֵ֝צִ֗ים לֹ֣א יָשָֽׁב׃

  הרד"ק (1160-1235) כותב שהמילה אשרי היא תמיד ברבים ואין לה צורת יחיד, כי כדי לזכות למעלת האדם שעל זה מדבר המזמור לא מספיק לעשות משהו חד פעמי וזהו, הצלחה אחת, אלא צריך לאסוף הרבה טובות והצלחות בדרך הזו ואז הם מתקבצות לאיכות שתבדיל אותך ממדרגת החי ותהפוך אותך לאדם.

  והתחיל את המזמור ממה שצריך להימנע ממנו כדי להפוך לאדם, וזה על פי הפסוק "סור מרע ועשה טוב" שמקדמים את הסור מרע תחילה.

  כי האדם נולד קודם כל חיה במדרגת החי ומה שמעניין אותו כתינוק זה אכילה ושתיה ושינה ואחרי שהמדרגה הזו מבוססת בו רק אז הוא מתחיל בגיל י"ג להיות ל"בר מצווה", אחד שיכול להפנות מרצו להפוך מחיה לאדם ע"י המצוות, ומאחר והרע של החיתיות מוטבע בו מגיל 0 בלי שיהיה אדם במקביל קשה מאד לצאת משם והצעד הראשון חייב להיות סור מרע.

  רשעים הם כאלה שלא הצליחו לעלות מעל רמת החיה וכל כוחותיהם (חשיבה, דיבר, מעשה, רצונות, זכרון וכו') מופנה רק לכיוון ממון, אוכל, ותאוות העולם הזה, עד כדי כך שזה יכול להגיע לרצח, גניבה וגזל בעבור זה. הפיכה לאדם מעל לרמה של החיה לא מעניינת אותם.

  הרשעים ששקועים ברמת החיה ינסו לשכנע אחרים ולייעץ להם איך להיות החיה הכי טובה, איך לאסוף הכי הרבה אוכל, איך להיות הכי בריא, איך להיות עם הבית הכי גדול - להיות חיה מוצלחת.

  המילה "דרך" במושג "דרך חטאים" משמעו דרך החיים שהם, העקרונות שעל פיהם הם פועלים כדי להשיג את ההצלחה המקסימאלית ברמת החיה. הרד"'ק כותב שדוד מייעץ למי שרוצה להיות אדם ולרכב מעל לבהמתיות שלו ולהשיג דרך התורה והמצוות את האלוהות שלא להתעכב על עיניני החיה שבך (השגת מזון, כסף, בית, נשים) מעבר להכרחיות - כי זו בכל זאת מדרגה שלך שאתה מורכב ממנה ולא יכול להתעלם ממנה לגמרי, אתה צריך עבודה, בית, משפחה ואסור להתנזר מזה. אבל לא לעמוד בדרך הזאת ולהתעכב בה, ולא עם אנשים שזו עיקר המדרגה שלהם ואין להם עניין בלהפוך לאדם.

  הלצים על פי הרד"ק הם אנשים ללא דעת שכל היום יושבים בחבורות ומדברים רעות על בני אדם אחרים ומרכלים ומגלים זה לזה סודות של אנשים אחרים.

  ושלושת האזהרות בפסוק "אַ֥שְֽׁרֵי הָאִ֗ישׁ אֲשֶׁ֤ר ׀ לֹ֥א הָלַךְ֮ בַּעֲצַ֢ת רְשָׁ֫עִ֥ים וּבְדֶ֣רֶךְ חַ֭טָּאִים לֹ֥א עָמָ֑ד וּבְמוֹשַׁ֥ב לֵ֝צִ֗ים לֹ֣א יָשָֽׁב׃" באים בסדר מהקל לכבד: ללכת זה פחות קבוע מאשר לעמוד, שזו כבר מדרגה של קביעות, וישיבה היא כבר ממש התנחלות בעמדה הזו. ולכן אם תעבור על איסור ההליכה בעצת רשעים תגיע בסוף לעמידה בדרך חטאים ומשם תדרדר למושב לצים. • {{report.count}} 
 • לעוד דפים בנושא "תהילים"

חזרה לראש הדף