• תהילים א א (4)- מהם עצות הרשעים ומה השורש והמקור שלהם בתורה

 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • לעוד דפים בנושא "תהילים"

 • תהילים א א (4)- מהם עצות הרשעים ומה השורש והמקור שלהם בתורה  רבי נתן, תלמידו של רבי נחמן מייד חסידות ברסלב, מסביר מה זה עצות רשעים:

  התורה כולה נקראת אור ונקראת גם "תרי"ג עיטין" - תרי"ג עצות איך ללכת בדרך ה' ולהשיג אותו. אחרי שאתה מתקן את הכלים עם העצות שלה אתה זוכה לקבל "תרי"ג פקודין"  - תרי"ג הפקדות של אור לתוך הכלים המתוקנים.

  כשאתה קורא בתורה היא מתערבבת עם המחשבות שלך והכלים שלך, ואם הם לא טהורים, והמידות שלך לא טובות ואתה פועל נגד התורה אז מהערבוב הזה נולד במקום תרי"ג עיטין (תרי"ג עצות תורה) עצות רשעים.

  העצות שלהם מלמדים איך להשיג "השגות" בתורה בשכל בלי להשתנות במידות ולא לפי תיקון הכלי שלך. ברור שאין כזה דבר במציאות וה"השגות" שלהם הם לא השגות התורה.

  על זה נאמר שמי שלא זכה (הזדכך) התורה נעשית לו סם המוות.

  הכלים הרעים שלהם מהפכים להם את האמת כשאמת התורה מתערבבת בהם. הציור של תורת ה' שהיא אמת כשהיא מצטיירת אצלם בתוך הכלים שלהם היא מצטיירת הפך מהאמת.

  את כלי המוחין שלו יכול אדם לתקן בעזרת אמונה, ללמוד תורה בלי הקדם של אמונה לא יביא אותך להשגות נכונות אלא ל"עצת רשעים".

  אדם צריך להיזהר מעצות שכאלה גם מאנשים חיצוניים לו וגם מ"הבנות" תורה שלו עצמו שנעשות ע"י כלים לא זכים ומתוקנים באמונה, ואסור לו ללכת על פיהם.

  השורש של עצות רשעים מגיע מעצת הנחש לחווה בחטא עץ הדעת (שם היא אמרה "הנחש השיאני", השיא לי עצה). כל עצות הרשעים הם ענפים של העצה הזו. בעל הסולם כותב שהעצה הייתה איך למשוך חוכמה מלמעלה למטה בלי הקדם של כלי מתאים שיכיל אותה, כלי אמונה. תאכלי מעץ הדעת ותקבלי את כל החוכמה וההשגות של אלוהים ואיך ברא את העולם ולא צריך בשביל זה הקדם עבודה וזיכוך הכלים.

  כנגד זה אנחנו מתפללים כל יום "ותקננו בעצה טובה מלפניך" - שהעצות יהיו "תרי"ג עיטין" של התורה ולא עצות רשעים שיסיטו אותנו מהדרך.

 • {{report.count}} 
 • לעוד דפים בנושא "תהילים"

חזרה לראש הדף