• תהילים א, א (1) - מה ההבדל בין מדרגת האדם לשאר החיות ואיך מטפחים אותה

 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • לעוד דפים בנושא "תהילים"

 • תהילים א, א - מה ההבדל בין מדרגת האדם לשאר החיות ואיך מטפחים אותה

  אַ֥שְֽׁרֵי הָאִ֗ישׁ אֲשֶׁ֤ר ׀ לֹ֥א הָלַךְ֮ בַּעֲצַ֢ת רְשָׁ֫עִ֥ים וּבְדֶ֣רֶךְ חַ֭טָּאִים לֹ֥א עָמָ֑ד וּבְמוֹשַׁ֥ב לֵ֝צִ֗ים לֹ֣א יָשָֽׁב׃

  המלבי"ם מסביר שדוד מונה כאן תנאים להפוך אדם למאושר.

  ישנו הבדל בין אדם מאושר לאדם מצליח: האושר הוא בעיניני העולם הבא (שלמות הנפש והשגותיה) וההצלחה היא בענייני העולם הזה (כסף ורכוש ובריאות הגוף).

  האדם הוא יצור שמורכב מחלק של חיה שעליו רוכב חלק האדם שבו שמבדילו מהחי. אדם שמתעסק רק בענייני העולם הזה נקרא "בהמה" כי אין הבדל בינו לשאר החיות, השם "אדם" מכוון רק ליכולת שלו להשיג השגות באלוהות שאין כזו אפשרות לשאר החיות.

  בנושאים של שלמות הגוף (בריאות, חדות החושים וכו') והקניין (בית, כסף, אוכל וכו) הוא שותף ברצונות האלה עם שאר החיות שעל פני כדור הארץ. דוקא בתחומים האלה ישנן חיות שמשיגות מזון יותר בקלות ממנו, ויש להם גוף חזק ממנו (האריה, הפיל) ויש כאלה עם חדות חושים טובים ממנו בהרבה (ראיית הנשר, שמיעת הכלבים).

  אבל בנושאי שלמות המידות ותכונות הנפש האדם נבדל לחלוטין משאר החיות בעולם ועל החלק הזה הוא נקרא אדם.

  האושר של האדם תלוי בפיתוח התכונות של האדם שבו והוא תלוי בראש ובראשונה בהזהרות שלא לחטוא ולכן דוד פתח עם זה "לא הלך בעצת רשעים".

  רשע הוא אחד שיודע שאסור לחטוא, הוא מלומד בנושא ומבין  מה מותר ומה אסור אבל עושה דווקא ובכוונה. ובגלל שיש להם שכל ותבונה בנושא הם יכולים להחטיא אחרים ע"י מתן עצות להם וצריך להיזהר מעצות רשעים שכאלה.

  חוטא עובר על איסור מתוך תאווה שלא יכול לעמוד בה, אבל לא מתוך דווקא. במקרים האלה אמנם זה יכול לקרות לך שהתאווה תנצח אותך לעבור על איסור, אבל לפחות אל תעמוד שם ותתנחל בחטא הזה אלא תנסה לצאת ממנו ולזוז, לא לעמוד במקום, לעשות כל מיני דברים כדי לצאת מהמצב הזה. שזה יהיה רק לפי שעה, באופן זמני, ולא קבוע כמו עמידה בלי תנועה.

  ליצים הם אנשים שמתעסקים בשטויות וברוח והבל, יושבים על קפה או בירה או אוכל ומדברים על כל מיני דברים מלבד תורה. כדי להגיע לאושר ופיתוח תכונת האדם שבך בלי להיתקע על תכונות החי העצה היא שלא לשבת במושב ליצים ולבזבז את הזמן היקר של האדם שבך.

 • {{report.count}} 
 • לעוד דפים בנושא "תהילים"

חזרה לראש הדף