• שמעון פרס רצה לעשות סלקציה במזרחיים ולהעלות רק "מועילים" - פרופסור: בן גוריון ביצע פשעים של כלא

 • כתב - ISRAELY    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • שמעון פרס רצה לעשות סלקציה במזרחיים ולהעלות רק "מועילים" - פרופסור: בן גוריון ביצע פשעים של כלא

  אחרי שנים של הזנחה התפרצו יהודים יוצאי מרוקו בעקבות ירי של שוטר בצעיר בחיפה. יש הסבורים כי בעקבות האירוע רבים מתושבי הפריפריה, בייחוד המזרחים, אינם מסוגלים לפזול שמאלה גם כיום

  "סיפור ואדי סאליב הוא שתפסו אותם על חם", מסביר פרופ' סמי שלום שטרית, מרצה למדע המדינה וראש בית הספר לאומנויות הקול והמסך במכללת ספיר. "העולים ישבו בוואדי, ובהדר גרו אנשים שחיו טוב עם גינות, כלבים חמודים ומכוניות. אלה היו עולים שבאו מקזבלנקה ורבאט. מקומות שהלכו בהם לבתי קולנוע והיו להם חיים ומערכות חינוך. לא הורידו אותם מהעצים. הם באו לפה ושאלו ‘מה הולך כאן?'. לכן התגובה של בן–גוריון הייתה קשה ומטורפת. אם ביבי היה עושה פסיק ממה שבן–גוריון עשה, הוא מזמן היה נכנס לכלא. זה לא כמה סיגרים או צוללת. בן–גוריון שלח אליהם מיליציה, את פלוגות הפועל, קיבוצניקים שלא השתמשו בנשק חם, אלא באגרופנים כדי לפרק למפגינים את העצמות".

   

  ד"ר ערן אלדר הוציא בשנה שעברה את הספר "הדרך ל–77'" ובו ניתח את קריסת מפלגת השלטון, שהביאה בסופו למהפך הפוליטי ולעליית הליכוד. "שמעון פרס בעצמו טען שהעלייה הגדולה של שנות ה־50 הייתה בלתי סלקטיבית, וזה ציטוט שלו", מספר ד"ר אלדר.

   

  "הייתה לו איזו ציפייה שיבואו רק אלה שתורמים ומועילים לחברה. יש גם את הנאום המפורסם שלו בבית שאן, שבו הוא צועק למפגינים ‘מספיק עם התנועות המזרחיות'. להגיד לציבור מזרחי ‘בלי תנועות מזרחיות' זו אמירה מאוד בעייתית. אני תמיד אומר שהייתה התייחסות מפלה ומקפחת באופן נקודתי, אבל לא היה דיכוי שיטתי. הייתה גם אי־הבנה. למשל, דיברתי לצורך כתיבת הספר עם מנהיגי מפא"י לשעבר, ביניהם אהרון ידלין, שהיה שר החינוך, והוא אמר שהוא לא חושב שיש קיפוח עדתי, יש תחושת קיפוח. הוא גם הוסיף שיש פער וטבעו ללכת ולהעמיק".

  לכתבה המלאה:

  https://www.maariv.co.il/news/israel/Article-706907

 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף