• כמה צריך להפקיד לקרן השתלמות

 • כתב - עומר אשכנזי    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • על-מנת למצוא את התשובה המדויקת ביותר, וכמובן המשתלמת ביותר, חשוב לקחת בחשבון כמה וכמה פרמטרים - שכולם מפורטים במאמר זה, כך שתוכלו לקבל את ההחלטה הנכונה עבורכם.

  הפקדות לשכירים בקרן השתלמות

  עבור שכירים שמקבלים מהמעסיקים שלהם קרן השתלמות , בחירה על גובה ההפקדה היא של המעסיק. המקסימום הוא 7.5% הפקדת מעסיק מהשכר הקובע - שכר הברוטו מבלי לכלול בו הוצאות נסיעה, שעות נוספות, תשלום עבור מאמץ מעבר לעבודה הרגילה או אירוע מסוים). העובד עצמו מחויב להפריש לפחות שליש מהסכום שהפקיד עבורו המעסיק.

  חשוב להדגיש שעל הפקדות לקרן השתלמות של שכיר מעבר ל 1,571 ש"ח בחודש ,תתבצע גבייה של 2 מיסים: מס שולי, ביטוח לאומי ומס בריאות במועד ההפקדה על ההפרש שבין ההפקדה בפועל לבין הסכום של 1,571 ש"ח (שכן מבחינת המדינה מדובר בהכנסה לכל דבר, בדיוק כמו השכר), ומס רווחי הון על החלק היחסי בתשואה של קרן ההשתלמות, כשהחישוב מתבצע במועד משיכת הכספים מהקרן.

  בכל מקרה כדאי לקחת בחשבון שלא כל המעסיקים מחויבים לספק לעובדיהם קרן השתלמות. עובדי מדינה נהנים מההטבה הזו באופן גורף, וכך גם עובדי הוראה, אקדמאים חברי הסתדרות המח"ר, עובדי קבלן במקומות עבודה שבהם לעובדים ה"רגילים" יש קרן השתלמות, עובדים בחברות השמירה והאבטחה והעובדים של חברות הניקיון והתחזוקה.

  כמה מפקידים עצמאים לקרן השתלמות?

  שכיר שהמעסיק שלו נמנע מלפתוח עבורו קרן השתלמות לא יכול לעשות זאת בעצמו. עצמאים, לעומת זאת, רשאים לנצל גם הם את הטבות המס המשמעותיות של החיסכון לטווח בינוני באמצעות קרנות אלה. גם עבורם תקרות הזכאות לפטור מהמיסים השונים מהוות את השיקול העיקרי בחישוב גובה ההפרשה המקסימלית מדי שנה.

  ראשית, ההפקדות לקרן ההשתלמות הן הוצאה מוכרת, כלומר מפחיתות את נטל המס השוטף - אבל כלל זה חל רק על הפקדהה של עד 4.5% מתקרה של 265,000 ₪ לשנה (2020). החישוב הוא לכל שנה קלנדרית, כך שניתן לבחור בין הפקדות חודשיות לבין הפקדה חד פעמית או מספר הפקדות נפרדות לאורך השנה.

  הפטור מתשלום מס רווחי הון בגובה 25% חל על 18,600 ש"ח בכל שנה. אם למשל עצמאי בחר להפקיד 20,000 ש"ח בשנה מסוימת, על הרווחים שיניבו לו ה-18,600 ש"ח הראשונים הוא לא יידרש לשלם מס, אבל על התשואה מהיתרה בסך 1,400 ש"ח הוא כן ייאלץ לשתף את המדינה ברווח.

  איך לנצל באופן מיטבי את היתרונות של קרן השתלמות?

  לאחר הבחירה לפתוח קרן השתלמות כמה מפקידים אליה מדי חודש או שנה היא כמובן רק שאלה אחת מתוך רבות. החלטה חשובה נוספת היא באיזה מסלול לחסוך - כזה שמתמקד במניות, באג"ח או כללי. כמו כן במרבית המקרים, אלא אם כן יש קרן השתלמות ייעודית עבורכם (לעובדי מדינה, לאקדמאים וכו'), כדאי לבחון מספר אופציות כדי למצוא את זו שמציעה את השילוב הטוב ביותר בין תשואה, דמי ניהול ומידת סיכון. את כל ההחלטות הנ"ל, וגם כשמגיע הזמן לפדות את הכספים שחסכתם, מומלץ לקבל בעזרת מומחים לחסכונות, פיזור סיכונים ומיסוי.


  כל שאלה צרו קשר: 0586161676 - עומר.

 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף