• איך מושכים קרן השתלמות

 • כתב - עומר אשכנזי    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • איך מושכים קרן השתלמות היא שאלה נפוצה מאוד. הכוונה מן הסתם היא לאו דווקא להליך הטכני הפשוט למדי, אלא למהות - כיצד ניתן ליהנות מהכספים שהצטברו בקרן ולא לשלם על כך מיסים. בעמוד זה תוכלו לקרוא הסברים מפורטים לגבי המצבים שבהם אפשר לבצע את הפעולה הנ"ל, וגם לגבי העלות של משיכה שלא בהתאם לכללים שקבע משרד האוצר. מידע זה יעזור לכם למצות את היתרונות של קרנות ההשתלמות, כשבכל מקרה מומלץ גם להסתייע באנשי מקצוע כדי לקבל את ההחלטות האופטימליות.

  משיכה אחרי 6 שנים או 3 שנים

  קרן השתלמות היא מוצר חיסכון לטווח הבינוני, ועל כן נקודת היציאה הראשונה ממנה נקבעה ל-6 שנים ממועד ההפקדה הראשונה.

  יש גם נקודת יציאה נוספת, כבר אחרי 3 שנים מתחילת הפעילות בקרן, אולם היא מוגבלת למצבים הבאים:

  * החוסכת או החוסך הגיעו לגיל הפרישה מעבודה הקבוע בחוק (62 לנשים ו-67 לגברים, נכון ל-2020).

  * לחוסך או לחוסכת יש עוד קרן השתלמות, שבה הוותק הוא כבר 6 שנים. במצב זה ניתן למשוך את הכספים מהקרן בת ה-3, וזאת אם מתקיימים כל התנאים הבאים:

  א. אחת מהקרנות מוגדרת כקרן השתלמות לשכירים.

  ב. לא בוצעו הפקדות חופפות לשתי הקרנות.

  ג. לא נמשכו כספים בעבר מהקרן הוותיקה.

  * החוסכת או החוסך מתכוונים להשתמש בכסף לטובת השתלמות מקצועית. חשוב להדגיש שלא כל קורס מקנה זכאות למשיכת הכספים מהקרן כבר אחרי 3 שנים. על-מנת לקבל אישור יש להגיש מסמכים שבהם מפורטת תוכנית הלימודים וכן הרלוונטיות שלהם לתחום העיסוק של החוסכים.

  מהו הסכום שאותו ניתן למשוך?

  אחרי 6 שנים ניתן למשוך את מלוא הסכום שהצטבר בקרן או את חלקו, לבחירת החוסכים. בחירה מלאה יש גם למי שהגיעו לגיל הפרישה מהעבודה. כשמתבצעת משיכה מקרן השתלמות לטובת רכישת ידע חיוני הסכום מוגבל לשליש מסך הכסף שישנו בקופה באותה נקודת זמן. במקרה של החלת ותק (ניצול קרן ותיקה כדי למשוך כסף מהקרן החדשה יותר) לא ניתן לבצע משיכה חלקית אלא משיכה של כל הכסף בלבד.

  כיצד מתבצעת הפרוצדורה?

  התשובה הטכנית לשאלה איך מושכים קרן השתלמות היא כאמור פשוטה: ממלאים טופס בקשה, מצרפים תצלום של תעודת הזהות וכן אסמכתא לזיקה לחשבון הבנק שאליו אתם רוצים להעביר את הכסף (צילום צ'ק, אישור ניהול חשבון וכו') - ותוך זמן קצר תוכלו ליהנות מפירות החיסכון. במצבים שבהם הכסף נמשך כבר לאחר 3 שנים יש לצרף מסמכים רלוונטיים לגבי הלימודים או הקרן הוותיקה.

  איך מושכים קרן השתלמות של חוסך שנפטר?

  כל מי שפותח קרן השתלמות רשאי להגדיר בה מוטבים - אנשים שיקבלו את הכסף במקרה של מוות. אם לא נבחרו מוטבים, הזכאות תיקבע לפי הצוואה, ואם גם אין צוואה בהתאם לחוקי הירושה העדכניים.

  על-מנת למשוך את הכספים יש לצרף לבקשה תעודת פטירה, צילום תעודת זהות (של המוטב או היורש), צו ירושה או צו קיום צוואה אם הזכאות היא על בסיס זה וכן צילום צ'ק או אישור ניהול חשבון (כשהסכום בקרן הוא פחות מ-8,000 ש"ח, אין צורך בצו ירושה.

  בכל מקרה כדאי לדעת שכל הכספים שהיו פטורים ממיסים לפני שהחוסך נפטר נשארים בסטטוס זה, כך שהמוטבים/יורשים נהנים מהטבות המס המשמעותיות של קרנות ההשתלמות.

  איך תבטיחו לעצמכם מקסימום רווחים מהחיסכון?

  התשובה החשובה ביותר לשאלה איך מושכים קרן השתלמות היא בעזרת אנשי מקצוע מנוסים, אובייקטיביים ורציניים. החלטות כמו מתי למשוך את הכסף או כמה מתוך הסכום שיש בקרן לנצל בהווה וכמה להשאיר בחיסכון כדאי לקבל רק לאחר בדיקה מעמיקה של תיק החיסכון באופן כללי, בדיקת הצרכים העכשוויים והעתידיים, הערכה לגבי התנהלות שוק ההון בשנים הקרובות ועוד - ואת כל אלה רק מומחה לחיסכון יכול לבצע באופן שיבטיח לכם מקסימום תועלת גם בטווח הקרוב וגם בטווח הרחוק.


  כל שאלה צרו קשר: 0586161676 - עומר.

 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף