• הפקדה לקופת גמל תיקון 190

 • כתב - עומר אשכנזי    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • עבור מי ששוקל לבצע הפקדה לקופת גמל תיקון 190 הוא אחד הסעיפים החשובים ביותר בפקודת מס הכנסה. למעשה, מאז שהתיקון נכנס לתוקף בשנת 2012 נרשם גידול של ממש בהיקף ההפקדות למוצר החיסכון לגיל הפרישה מהעבודה וישראלים רבים כבר מנצלים את הטבות המס שהוא מעניק. 

  למה כששוקלים לבצע הפקדה לקופת גמל, תיקון 190 מגדיל את הכדאיות?

  כאמור עבור מי שמתלבט בין מספר אפשרויות של חיסכון ובהן הפקדה לקופת גמל ,תיקון 190 עשוי להיות הגורם שמטה את הכף לטובת האופציה הזו. לפי התיקון הנ"ל, ניתן ליהנות מאחת משתי הטבות מס אפשריות: 

  א. 0% מס - כשהחוסך מגיע לגיל 60, וגם כמובן בשלב מאוחר יותר בחיים, ניתן למשוך את הכסף מקופת הגמל בצורת קצבה חודשית. הקצבה תינתן לחוסך כל עוד הוא חי, והגובה שלה נקבע בהתאם לסכום שהצטבר בקופת הגמל ולמקדם מוסכם. המנגנון הוא העברת הכסף לביטוח מנהלים או לקרן פנסיה (אלה הם הגופים שיכולים להעניק קצבאות חודשיות), ובמצבים אלה ישנו פטור מלא ממס רווחי הון - הטבה שברוב המקרים שוויה הוא עשרות אלפי שקלים.

  ב. 15% מס נומינלי (במקום 25% מס ריאלי) - חוסכים שכבר יש להם קצבת זקנה, בסכום של 4,500 ש"ח או יותר, יכולים לבחור בגיל 60 באופציה של משיכה מהוונת - משיכת כל הכספים שהצטברו בקופת הגמל בבת אחת. במצב שכזה כן נדרש תשלום מס, אבל של 15% במקום 25%. חשוב להדגיש שהמס בגובה 15% הוא נומינלי ואילו מס רווחי הון ה"רגיל" הוא ריאלי, אבל כל עוד קצב האינפלציה נמוך, ולמעשה יש גם שנים שבהן מדד המחירים הוא שלילי, גם כך מדובר בהטבה יקרת ערך.

  העברה בין דורית לפי תיקון 190

  אם גם אתם שוקלים לבצע הפקדה לקופת גמל תיקון 190 משפיע גם על ההעברה הבין דורית, וזהו עוד נתון שחשוב לקחת בחשבון.

  ראשית, באופן כללי בקופת גמל כל חוסך מגדיר את המוטבים שלו, ובמקרה של פטירה הם יכולים לממש את החיסכון בלי בירוקרטיה מסובכת (צוואות, צווי ירושה וכו'). שנית, אם העמית בקופת הגמל נפטר עוד לפני שהגיע לגיל 75, ניתן למשוך את כל הסכום שהצטבר בקופה ולא לשלם על כך מס בכלל. במקרה של עמיתים שהלכו לעולמם בגיל 75 ומעלה, למוטבים יש בחירה בין העברת הסכום לקופת הגמל שלהם בלי לשלם מס, או לשלם 15% (נומינלית) ולמשוך את כל הכסף.

  מקסימום גמישות, מינימום עלות

  בנוסף לכל היתרונות הנ"ל, כשאתם מבצעים הפקדה לקופת גמל תיקון 190 מבטיח לכם מקסימום גמישות - אם תרצו להעביר את הכסף ממסלול אחד לשני, למשל מקופה שמשקיעה במניות לכזו שמנתבת את הכספים שהיא מנהלת לאגרות חוב, הדבר לא ייחשב כאירוע מס ולא תצטרכו לשלם בגינו ולו שקל אחד לרשויות המס.

  כמו כן דמי הניהול בקופות הגמל נמוכים יחסית: ברוב המקרים על ההפקדות עצמן אין דמי ניהול, ועל הסכום המצטבר רוב העמיתים משלמים סביב ה-0.7% (וכמובן שתמיד כדאי להתמקח!)

  על-מנת למקסם את התועלת של קופות הגמל ואת הטבות המס שמקנה תיקון 190, כדאי להיעזר בידע ובניסיון של מומחים בתחום - גם כדי לבחור את קופת הגמל המתאימה ביותר לצרכים שלכם וגם כדי למשוך את הכסף בדרך המשתלמת ביותר, כחלק מתכנון מושכל לקראת גיל הפרישה מעבודה באופן כללי.


  כל שאלה צרו קשר: 0586161676 - עומר.


 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף