• גבורת מאיר פיינשטיין

 • כתב - יאיר ושמרית קלין    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • *לנהוג ביד אחת*
  *בה' חשוןן תש"ו* (30.10.46) נעצרה בכניסה לתחנת הרכבת בירושלים ומהמונית ירדו חתן וכלה נרגשים. אל המונית ניגשו שני סבלים ערביים והוציאו את מזוודותיהם של הזוג.
  הסבלים הניחו את המזוודות בחדר הקבלה ליד הקופה. הכלה ניגשה לקנות כרטיסים והחתן אביאל נשאר להשגיח על המזוודות. כשחזרה סימה מהקופה הוציאה שלט גדול מבד עליו כתוב בשלוש שפות אנגלית עברית וערבית, *זהירות מוקשים*. הסבלים הערבים והזוג המאושר לא היו אלא לוחמי האצ"ל שלאחר פירוק תנועת המרי העברי המשיכו את מאבקם העצמאי לפגוע בסמלי שלטון המנדט. המטרה הייתה תחנת הרכבת בירושלים. במונית  ממנה ירדו "הזוג" נהג *מאיר פיינשטיין*.
  מי שהיה אמור לפקד על הפעולה היינריך ריינהולד, "ינאי", נעלם מביתו ערב הפעולה. הפיקוד עבר לאליהו לוי "אביאל" שישמש "כחתן", וכשסימה הכלה קנתה כרטיסים אביאל "החתן " הפעיל את מנגנון הפצצות שבמזוודות.
  שוטר ערבי שעמד בסמוך לסימה הבחין בשלט ובסמל האצ"ל שבתחתית השלט. תפס בסימה ושאל אותה מה זה? סימה לא איבדה את העשתונות והשתחררה מאחיזתו. באותו רגע החלה מהומה רבה והמון ערבי הקיפו את סימה ואביאל. אריה אשל ששימש כמאבטח מחופש לסבל ירה באוויר סימה אביאל ושאר הלוחמים זינקו אל המונית שהחלה לדהור אל שכונת ימין משה.
  בתחילה נראה היה כי הצליחו להימלט, אך לאחר רגע ניתכה אש כבדה מכל עברי המכונית. הלוחמים נקלעו למארב בריטי שבעקבות מידע מוקדם ידעו על הפעולה והמתינו ללוחמים מחוץ לתחנה. משוריין בריטי החל לדלוק בעקבות המונית.בדרך אמר פיינשטיין *"אני נוהג ביד אחת"*, אך דבריו התקבלו כהלצה. כשהגיעו אל ימין משה, הבחינו כי ידו השמאלית של פיינשטיין רוסקה ושתתה דם רב במשך כל זמן הנסיעה. אשל העיד כי *הודות לאומץ ליבו ולתושייתו של פיינשטיין ניצלו חיי הלוחמים*.
  לבסוף פיינשטיין ולוחם נוסף נתפסו וידו של פיינשטיין נקטעה. על פיינשטיין נגזר מווץ והשני שהתגלה לימים כשתול של ההגנה נגזר מאסר בלבד.
  כשניסו הבריטים לנטרל את הפצצה זו התפוצצה, הרגה קצין בריטי והחריבה את התחנה.
  מיד לאחר הפעולה התברר לחברי האצ"ל כי היינריך ריינהולד, היה מרגל בריטי והוא זה שגילה לבריטים על הפעולה. ולאחר הפעולה הוברח ע"י הבריטים לבלגיה.
   יום לפני עלייתו של פיינשטיין לגרדום ביד קטועה מחובק לחברו משה ברזני כשרימון בין הלבבות התפוצצו השניים.

 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף