• מגיפת הלֹ CORONA בסין

 • כתב - MotiH    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • מגיפת הלֹ CORONA בסין

  מאחר שמסתובבים סיפורי זוועה על מה שמתרחש בסין, ואני בקשר יומיומי עם עשרות סינים (כ 50) החלטתי לכתוב כמה מילים כדי להכניס דברים לפרופורציות!
  ראשית לעובדות: קיימת אפליקציה שמתעדכנת באופו שוטף על מספר החולים בסין.
  נכון להיום 9 לינואר  שעה 7:30  (13:30 שעון בייגין) : חולים שאובחנו בוודאות 37,251; חולים שעדיין לא אובחנו 28,942 ;מספר המתים 831;  מספר החולים שנרפאו 2721
  כ70% מכלל החולים ומהמתים נמצאים במחוז HuBei (פרוש השם בעברית ״צפונית לאגם״) שבירתה WuHan.
  ראש ארגון הבריאות העולמית בהצהרה לתקשורת לא חסך תשבוחות להתנהגות השלטונות הסינים במשבר זה. אם אצטט, ראש ארגון הבריאות העולמי אמר שאין עוד מדינה בעולם שהייתה מצליחה להתארגן במהירות כזאת ולנקוט בכל האמצעים הנדרשים כפי שהתארגנו הסינים. הסינים הקימו בעיר Wuhan ב 10 ימים בית חולים ל 2000 איש עם כל מערכות מים חשמל ביוב וכל הציוד הרפואי שנדרש (עלות הפרויקט כ 200 מיליון ש״ח) . ראש ארגון הבריאות העולמי סמך בשתי ידיו על הדיווחים הסינים. כך שכל מי שמפיץ סיפורי זוועה וסרטונים מפחידים הוא עוד ״ אביר פייק ניוז״ שנהנה מהפחדת אנשים.
  אמנם מספר המתים גבוה, אבל אם נזכור שעד סוף 2019 נפטרו בישראל  9 איש משפעת (יתכן שמאז נפטרו עוד) ואם נכפיל מספר זה ב 155 (יחס אוכלוסיות ישראל סין) 9  אנשים בישראל זה שווה ערך ל 1400 סינים, כך התמונה ניראת אחרת.
  ע״פ מאמר בז׳ורנאל המאד יוקרתי The New England Journal of Medicine ( ממליץ מאד לקורא מאמר זה שמצורף) זמן הדגירת המחלה בסבירות של 95% הוא בין 5 ל 7 ימים 5% הנוספים עד 12 יום! https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa2001316
  וקצת על  הפן היהודי ישראלי
  בית חבד. רבי שמעון פרוינדליך הרב של בית חבד בבייגין בחר להשאר בביגיין ולא לעזוב כמו הרבה ישראלים ומרבית אנשי משרד החוץ. הרב החליט שבבייגין הוא נחוץ יותר. בימים כתיקונם הרבי מארח בבית חב״ד כל יום שישי בערב וכל יום שבת בצהרים את כל הישראלים והיהודים שגרים בבייגין לארוחות שבת והכל חינם אין כסף. מאז תחילת המגיפה הרבי נותן וגם שולח, לבית של האנשים שמפחדים לצאת, מסכות לכל מי שמבקש גם זה חינם. מאחר ובית חבד סגור כל הישראלים והיהודים שנשארו בבייגין מוזמנים לבית הרב לתפילות שבת. ומהכרותי את הרב ואת אשתו דיני, אני בטוח שאף אחד לא יוצא רעב משם.
  חשוב להזכיר גם את התגיסותם של שני ישראלים רז גלאור וחברו ,לצערי אינני יודע את שמו של החבר. שאספו מאות אלפי פריטי ציוד רפואי כמו מסיכות, כפפות ועוד, ובמאמץ אדיר הצליחו לספק ציוד רפואי להרבה מחוזות כולל HuBei. הרבה חברות ישראליות תרמו למאמץ, והרושם שעשו שני בחורים צעירם על הסינים לא יסולא בפז.
  סרטון נוסף שמסתובב ברשתות הסיניות ועושה נפשות הוא סרטון בו מברך ראש הממשלה בנימין נתניהו ומבטיח תמיכה לסין.  בסרטון גם הרבה קבוצות ישראליות  שמברכות את הסינים.  גם הסרטון זה מעלה את קרנה של ישראל בסין. שיתפתי את הסרטון עם עשרות סינים וקיבלתי חזרה הרבה אהבה והתלהבות
  אז מה עושים היום הסינים בסין. כל חבריי, למזלי אין לי אף חבר חולה, פשוט יושבים בבית. המגפה התחילה בראש השנה הסינית וממשלת סין פשוט האריכה את החופשה. בתי הספר כרגע סגורים עד ה 17 לפברואר ועד אז יוחלט איך להמשיך. הרבה חברות פשוט נותנים לאנשים לעבוד מהבית. אז איך מסתדרים עם השעמום. רובם מספרים לי שהם קוראים, מבשלים ועושים את כל הדברים שאף פעם לא היה להם זמן לעשות. מצב הרוח של כולם טוב ומרומם וכולם מחכים עד שהסערה תחלוף.
  הרבה ערים ומחוזות פשוט סגרו את עצמם ולא נותנים ללא מקומיים להכנס. יש ערים וכפרים שפשוט חסמו את הכניסות. אני מאמין שאמצעים אלה מונעים מהמחלה להתפשט יותר.
  למרות שרוב הסינים  התחילו לאגור מזון, יש מזון בשפע. בתחילה היה מחסור בירקות טריים, אבל עכשיו אין מחסור בכלום.
  אני מניח שהמגיפה היא מכה קשה לכלכלה הסינית. אבל כאחד שהיה בסין בתקופת ה SARS הייתי אז מופתע באיזו מהירות סין התאוששה. ואם אני מזכיר את ה SARS להערכתי (לא מתיימר להיות מומחה) ה CORONA הרבה יותר מדבקת, אבל הרבה פחות ״רצחנית״ מהSARS. זאת הסיבה שהיחס בין חולים למתים נמוך מאד!
  לסיכום אסור לזלזל במגיפה ואין שום ביטחון שהמגיפה לא תגיע גם לישראל. מצד שני אסור להפיץ שמועות שווא לייצר בהלה רק כדי לספק את הצורך ב״לייקים״.


 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף