• שינוי מסלול השקעה עקב נגיף הקורונה

 • כתב - עומר אשכנזי    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • הגלובליזציה היא מתנה לעולם: בזכותה אנחנו יכולים ליהנות משפע אינסופי של מוצרים מכל העולם במחירים אטרקטיביים במיוחד, מאפשרויות תעסוקה נרחבות, מעוד אופציות להשקעות ובאופן כללי משלל הזדמנויות לחיים טובים יותר. מצד שני, הגלובליזציה עלולה להיות גם מסוכנת - אי שם בסין בן אדם אוכל עטלף (או פנגולין, ואולי בכלל בעל חיים אחר), ובכל רחבי העולם נדבקים אנשים בווירוס לא מוכר שעלול לגרום למקרי מוות רבים. הגלובליזציה משפיעה באופן טבעי גם על הכלכלות בכל המדינות ועל שוקי ההון, ומחייבת תגובה חכמה. בפרט כדאי לבחון את האופציה של שינוי מסלול השקעה עקב נגיף הקורונה. 

  האם נדרשת היערכות פיננסית מחודשת?

  מגפת הקורונה, ובמידה רבה גם בהלת הקורונה שכן חלק מהירידות החדות בשוק ההון נובעות מהלחץ ומהאפקט הפסיכולוגי ולאו דווקא משיקולים פיננסיים נטו, גרמו בחודש האחרון למסכים בבורסות להיצבע בגוון אדום חזק. 

  חשוב להדגיש שגם כשנרשמות ירידות חדות ובפרט במניות של חברות שנפגעו ישירות מהמגפה – חברות נפט (שהביקוש למוצריהן פחת באופן דרסטי בגלל המשבר בענף התעופה), חברות ביטוח (בגלל החשש שהן חשופות לשלל תביעות מסוגים שונים) ועוד – יציאה בהולה משוק ההון היא טעות קשה.

  ב-2008 למשל מי ששברו חסכונות ומכרו מוצרים פיננסיים ופנסיוניים במהלך המשבר הפסידו סכומי כסף גדולים. הסיבה לכך היא שהם מכרו כשרמת המחירים הייתה נמוכה מאוד, ולאחר שהמשבר חלף והשוק התאזן, נאלצו לקנות במחיר גבוה.

  יחד עם זאת כן נדרשת היערכות שונה, ובפרט חשיבה מחודשת על מסלולי ההשקעה לא רק בטווח הקצר אלא גם לטווח הבינוני והארוך.

  אילו מסלולים הפכו למסוכנים בעקבות בהלת הקורונה?

  שינוי מסלול השקעה עקב נגיף הקורונה הוא צעד שעשוי להתגלות כמשתלם מאוד בדגש על חוסכים הקרובים לגיל הפרישה, זאת כיוון שאותם חוסכים אינם יכולים לחכות לתיקונים ארוכי טווח וצריכים לבצע משיכת קצבאות בטווחים הקרובים. בפרט כדאי לנתב כספים שמושקעים במסלולים שבהם ההפסדים עלולים להיות משמעותיים - המסלולים שבהם שיעור החשיפה למניות גבוה. גם אגרות חוב מסוימות עלולות להפוך למסוכנות עקב הקורונה, כשלמשל אגרות החוב של דלק צוללות לנוכח רמת הסיכון הגבוהה לרווחיות החברה עקב הצלילה בביקושים לנפט ולגז.

  לעומת זאת, חוסכים צעירים שיש להם לפחות 10 שנים לפני הפרישה ואינם צריכים את הכסף באופן מיידי, אינם צריכים לחשוש במיוחד בשל העובדה כי שוק ההון יורד היום מפחד ופאניקה והוא יעלה בעתיד כאשר מצב הכלכלות ישתפר.

  איך לבצע שינוי מסלול השקעה עקב נגיף הקורונה באופן מושכל?

  לעומת המסלולים המנייתיים שעלולים לשחוק את החסכונות, ישנם גם מסלולים שאמנם מניבים תשואות צנועות בימי צמיחה אבל בתקופות קשות מצליחים לשמור על הכסף. מסלולים סולידיים אלה הם האופציות המומלצות במיוחד לגיל השלישי עד שתתבהר אי הוודאות והמשבר יחלוף.

  ההמלצה להעדיף את המסלולים הסולידיים תקפה לכל המוצרים הפנסיוניים ולכל מוצרי החיסכון וההשקעה לטווח הבינוני והארוך: קרנות ההשתלמות, קופות גמל להשקעה, קופות גמל שמתנהלות לפי תיקון 190, פוליסות חיסכון וקרנות פנסיה. במיוחד תקפה ההמלצה לחוסכים המבוגרים שכבר מתקרבים לגיל הפרישה מהעבודה, וזאת משום שעבורם טווח הזמן האפשרי לתיקון הירידות קצר יחסית. חוסכים צעירים יכולים כמובן ליהנות מעוד שנים רבות של גאות כלכלית, שתאזן את הירידות הנוכחיות, אם כי גם עבורם שינוי מסלול השקעה בטווח הקצר הוא בהחלט אופציה שכדאי לשקול.

  כל הגופים שמנהלים את המוצרים הנ"ל מציעים מנעד רחב למדי של מסלולי השקעה, כשכמעט תמיד ניתן לעבור ממסלול למסלול בתוך אותה חברה בקלות וללא עלות - וזה בדיוק הזמן לנצל את האופציה הזו.

  הערך המוסף של ייעוץ מקצועי

  עוד המלצה היא להיעזר באנשי מקצוע בקיאים ומנוסים בשוק ההון, גם באופן כללי וגם בפרט בניהול תיקי חיסכון והשקעה בתקופות משבר. ידע מקצועי מעמיק ימנע מכם להפסיד סכומי כסף משמעותיים ויסייע לכם לצלוח גם את התקופה המורכבת והמלאה באי ודאות בלי נזקים ועם שמירה על הקיים. לכל שאלה נוספת, מוזמנים לפנות אלינו - ואנחנו נחזור אליכם עם תשובות ספציפיות עבורכם.


  כל שאלה צרו קשר: 0586161676 - עומר.

 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף