• השוקת השבורה של ה"רקלאביבי", לאן היא תביא אותנו?

 • כתב - MotiL    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • השוקת השבורה של ה"רקלאביבי", לאן היא  תביא אותנו?


  בימים האחרונים ניטש ויכוח קשה בין המחייבים הקמת קואליציה המורכבת ממפלגות המצויות בצד הימני של המפה הפוליטית, בראשותו של בנימין נתניהו, בתמיכה מבחוץ ממפלגתו של מנצור עבאס (רע"ם), לבין המחייבים קואליציית "שינוי", בראשות  יאיר לפיד.

  בין הזועקים מרה נגד האפשרות הראשונה (קואליציה בראשות נתניהו, לרשותה 52 מנדטים, + ימינה – 59, עם תמיכת רע"ם מבחוץ – 63). מצויים אנשי המרכז – שמאל  ובקיצור גוש השינוי (57 מנדטים, ללא רע"מ). ברקע, מלוות את המאבק הפוליטי שנכפה עלינו, בשל תוצאות הבחירות האחרונות, הדלפות מרע"ם כי מפלגה זו מעדיפה שת"פ עם נתניהו. יש לציין כי רע"ם בנתה לעצמה במהלך השנים האחרונות תמיכה ציבורית נרחבת ברחוב הערבי תוך שותפות נלהבת של ראש עירית נצרת הפופולרי מאד, עלי סלאם. סלאם נוקט בקו ביקורתי מאד כלפי הרשימה הערבית המשותפת בראשות איימן עודה. הוא מאשים את עודה וחבריו במבוי הסתום אליו נקלע הציבור הערבי, בניגוד לצרכים האמיתיים שלו. 

  עלי סלאם תקף לא אחת, גם בפומבי, את המשותפת, בשל יחסיה הכושלים עם ממשלות הימין ועם נתניהו, גם בשל ההזדהות האוטומטית שלה עם הפלסטינים. משנה תוקף קיבלה פאזה מתפתחת זו בציבור הערבי, לנוכח הסכמי השלום שנכרתו בין ישראל לבין האמירויות, בחריין, סודן, והידיעות בדבר תהליך דומה עם סעודיה. הערבים מודעים לכך כי בברית המתגבשת מול איראן, עתידה ישראל למלא תפקיד מרכזי. למנהיגי העולם הערבי התברר כי המאמצים שירכז העולם הסוני, כדי לבלום את איראן השועטת אל עבר נשק גרעיני ואיום צבאי עליו, ימצאו חסרים ופגומים באופן אנוש, אלא אם כן תיכלל בהם ישראל כבעלת ברית. דחיקת הנושא הפלשתיני לקרן זווית היוותה אחת התוצאות ההכרחיות של תהליך זה.

  לישראל צפוי רווח גדול מההתפכחות הצפויה גם במגזר הערבי, אם אכן ייכון שיתוף פעולה גם אם מוגבל, בין אישים מרכזיים בפוליטיקה הערבית בישראל, כעלי סלאם ומנצור עבאס. 

  שינוי כזה לא חוללו גם רבין ופרס, אף שהשמאל לא חדל מלנפנף בדגל האהוב עליו. דגל השלום של השניים. בהקשר זה ראוי להזכיר כי רבין למעשה כפה את הסכם אוסלו הראשון (5.10.95), על הרוב היהודי בישראל בעזרת  8 חכי"ם ערביים שהצביעו בעד. שאם לא כן לא היה לו רוב בכנסת להעברתו. ומדוע פסולה תמיכה כזו היום? בשל ה"רקלאביבי"?

  ההסכם, השנוי היום במחלוקת עמוקה, אושר אז ברוב של 61 חכי"ם, שהושג כאמור רק בזכות תמיכת חכי"ם ערביים. נגד ההסכם הצביעו 59 חכי"ם (ובכללם זאב בנימין בגין, עוזי לנדאו, ובנימין נתניהו). מזכיר לכם משהו? 

  שידוד מערכות כזה בפוליטיקה הישראלית יניב רווחים עצומים לישראל ולימין. הוא יפרק את הפלשתינים מנשקם העיקרי: השיטנה ומעשי האיבה. "אפרטהייד", ומונחים דומים יהפכו לחלולים וחסרי תוכן. כמותם מלחמתם המדינית האינסופית בישראל. הוא גם יציג את הסכמי אוסלו בעליבותם, כאשר כל "הישגיהם", יימוגו לנוכח הסרוב הפלשתיני המוחלט להסכים לפשרה כל שהיא בכל הקשור לזכות השיבה, אותה הם מלבים ללא הרף.   

  במקביל לכך השמאל יילל ויזעק מרה, משום שבתהליך כזה יטלו ממנו את הצעצוע היקר לו מכל: השנאה לנתניהו, ככלי נשק עיקרי במאבקו הפוליטי, אבל מאידך, העובדה כי קם וחולל הימין מהפך אמיתי ביחסינו עם העולם הערבי תעמוד לזכותו כמשכין השלום האמיתי בין ישראל לעולם הערבי. 

  קיימות מספר אבני נגף בדרך ליישום התהליך האמור. האגף הימני-ימני כלומר סמוטריץ ובן גביר, כבר הודיעו על סרובם המוחלט להסכמות מעין אלו בין קואליציה ימנית עתידית לבין רע"מ. למעשה הם הטילו בכך ווטו על כל התכנות פוליטית מעין זו. ראש הממשלה ממקד עכשיו מאמצי שכנוע בשניים הללו. לא ברור אם מאמצים אלה יישאו פרי... 

   

  השמאל מתוך דלותו הערכית והפרלמנטרית, מצא לעצמו עכשיו תנא דמסייע: בית המשפט העליון... 

  בימים אלה החליטו העליונים, כבודם, לקבל את פנייתה של התנועה לאיכות השלטון, הלא היא מגינת הדמוקרטיה הדגולה. תנועה זו הגישה עתירה לביהמ"ש העליון, ותבעה את נבצרותו ההכרחית של רה"מ. זו הוגשה בעקבות הערה של השופט מלצר בעתירה שעסקה בהסדר ניגוד עניינים שקבע היועמ"ש לנתניהו. הכרזה כזו על נבצרות מסורה בלעדית בידי היועמ"ש, קבע מלצר... והנה נפתח הפתח לו ייחל השמאל צדיקים מלאכתם נעשית בידי אחרים... העליונים הורו ליועמ"ש ולממשלת ישראל, להשיב לעתירה של אותה  תנועה המבקשת לברר מדוע לא ינצל מנדלבליט את סמכותו ויורה על נבצרותו של נתניהו לכהן כראש ממשלה.. 

  לא רצון העם יקבע, כפי קבעו הבחירות. אומרים העליונים, אנחנו הם אלה שיקבעו. 

  אכן דמוקרטיה במיטבה...

   

   

 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף