• מבצע יונתן ניתוח שדה ראשון

 • כתב - יאיר ושמרית קלין    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • ו'-ז' תשרי.

  *מבצע יונתן*

  בה' תשרי תשי"ז (10.9.56) נערכה התקפה מתוכננת של חיילי הלגיון הירדני על חיילי צה"ל שהיו באימונים באזור לכיש. בהתקפה נהרגו 7 חיילי העתודה האקדמית ונפצעו 3 חלקם היו סטודנטים לרפואה.

  למחרת ההתקפה בו' תשרי הוחלט לתקוף את הכפר אידנה שמדרום-מערב לחברון. למבצע ניתן השם *"מבצע יהונתן"*.

  *בליל ז' תשרי* לפני 65 שנים (12.9.56) יצאו הכוחות גדוד 890 ופלוגה מגדוד הנח"ל המוצנח לעבר אידנא. לאחר שהכוח יצא ליעד הוחזר בחזרה והתוכנית שונתה לפשיטה על בניין המשטרה הירדנית בא-רהווה. בבניין המשטרה, ששכנה ליד כביש באר שבע - חברון, הייתה פלוגת חיילי משמר של הלגיון. מטרת הפשיטה הייתה כיבוש וטיהור התעלות ובנין המשטרה, איסוף שלל של נשק ומסמכים וכן פיצוץ הבניין. למרות השינוי החפוז והחשיכה הסיירת בפיקודו של מאיר הר-ציון וסגנו מיכה בן ארי (קפוסטה) ניווטו את הכוחות אל היעד.

  כוח הסיירת פרצו את השער לבסיס ושעטו אל הבניין המרכזי. הכוח הפורץ פוצץ את דלת הכניסה, והתכוננו לפרוץ פנימה, אך מתוך המבנה ירה לעברם חייל ירדני צרור ארוך המ"מ מיכה בן ארי, (קפוסטה) ושולשה חיילים נפגעו. כששמע מאיר שקפסוטה נפגע, הוא רץ לשער ונפגע מכדור בצוואר שחדר לגרונו ופגע בכלי הנשימה.

  הרופא הגדודי ד"ר *משה אגמון* (מוריס ינקלביץ) מיהר לפצועים והחל לטפל תחת אש סמוך לבניין בהר ציון. ד"ר אגמון פרס ערכת ניתוח שדה ובעזרת פנס ניתח את הר-ציון בשדה הקרב, *פעם ראשונה צה"ל*. ד"ר אגמון חתך פתח קטן בבסיס הצוואר מלפנים והחדיר דרכו צינורית מעוקלת לתוך קנה הנשימה והציל את חייו של מאיר הר ציון.

  כעבור כמחצית השעה, הושגו כל המטרות, בנין המשטרה פוצץ, תגבורת הלגיון נבלמה ונגרמו לה אבדות כבדות.

  ד"ר אגמון שעלה מספר חודשים קודם לכן ארצה התעקש לשרת כרופא ביחידה קרבית ולהשתתף בפעולה. בשנת תשל"ג (73) קיבל ד"ר אגמון את עיטור העוז.

  פציעתו של מאיר הר ציון הסייר והלוחם הטוב ביותר בצה"ל הוציאה אותו משירות פעיל וליוותה אותו לאורך כל חייו. אך לא מנעה ממנו להמשיך להכשיר את דור המייסדים של סיירת מטכ"ל, להתנדב במלחמת יום כיפור, ולהקים במאמצים גופניים אדירים את חוות שושנה שבכוכב הירדן .

  בתמונות: מקום פציעתו של הר ציון. ד"ר אגמון ועיטור העוז. כריכת הספר *ויהי מה* על חייו של הר ציון *מומלץ ביותר* התמונות מתוך אתר הצנחנים.

 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף