• מבצע לפיד

 • כתב - יאיר ושמרית קלין    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף

 • כ"ח חשוון.
  בכ"ח חשוון תש"ג (8.11.42) נחתו כוחות אמריקאים ובריטים בחופי צפון אפריקה במסגרת מבצע לפיד. באוראן, בקזבלנקה ובלאג'יר. בעוד שבשני המקומות הראשונים התסבכו הכוחות הנוחתים. אלג'יר נכבשה כמעט ללא מאמץ הודות לפעילות המחתרת היהודית במקום בפיקודו של ז'וזה אבולקר.
  שלטון וישי ששיתף פעולה עם הגרמנים החיל את חוקי הגזע על היהודים שחיו תחת שלטונו ההשפעה על יהודי אלג'יריה הייתה קשה. אזרחותם הצרפתית של יהודי אלג'יר נשללה וחלק מחוקי הגזע הנאציים הוחל עליהם. התפרצויות אנטישמיות החלו ברחבי אלגי'ר.
  בתגובה לכך, הוקמה באלג'יר מחתרת מתוך קבוצת סטודנטים יהודים, להגנה על זכויות היהודים. חברי המתחתרת הגנו על יהודים שהותקפו באלימות, אספו נשק ועסקו בפעולות חבלה בשלטון וישי כגון השחתת סחורות שנועדו לצבא הגרמני, והדבקת כרוזים.
  שבועיים לפני הנחיתה נפגשו ראשי המחרת עם נציגים אמריקאים וקבעו את מהלך המבצע להנחתת הכוחות. משימתה של המחתרת הייתה להשתלט על אלג'יר מבפנים ולנטרל את הצבא הצרפתי.


  צבא צרפת התכונן לאפשרות שינסו לכבוש את אלג'יר ותכנן לגייס מתנדבים שיענדו סרטים עם האותיות V.P  והם יתפסו נקודות חיוניות בעיר וישחררו את החיילים לקרב. אחד הקצינים הבכירים שהיה אחראי על תוכנית זו שיתף פעולה עם המחתרת והציע לראשי המחרת לענוד את הסרטים ולהתחזות למתנדבים ובכך להטעות את הצבא.
  בעוד נחיתת הכוחות מהים הסתבכה והתעכבה. המחתרת ביצעה את תפקידה בצורה מופלאה. במוצאי שבת אור *לכ"ח חשוון תש"ג*, החלו ז'וזה אבולקר ואנשיו לבשו את הסרטים שיועדו למתדבי שלטון  והחלו להשתלט על העיר. תוך 15 דקות בלבד השלימו את השתלטותם, על תחנת המשטרה, המחנות הצבאיים בסביבתה ותחנת הרדיו שלה.
  אבולקר ואנשיו הטעו את הכוחות הצרפתיים עצרו את בכירי שלטון וישי בצפון אפריקה. חברי המחתרת נתנו לראשי השלטון להבין כי אלג'יר מכותרת באלפי חיילים אמריקאים ועליהם להיכנע. בדרכי עורמה משכו זמן ואפשרו את השלמת נחיתת הכוחות מהים, מבצע לפיד הצליח. הודות לפעילות אבולקר ואנשיו נכבשה אלג'יר כמעט ללא יריה. ויהדות אלג'יר ניצלה מגורל דומה ליהדות אירופה.

 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף