• קלמן ליבסקינד: כשבג"ץ יוצא מנקודת הנחה שיו"ש לא שלנו, אין לו עניין לעסוק בבניה הבלתי חוקית הפלסטינית

 • כתב - פורום    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • לפני שבועיים הרסה המדינה בתים בשכונת נתיב האבות. בסמוך לכך נהרסו בתים גם בתפוח מערב. קודם לכן זה קרה במגרון ובעמונה, ובמקומות נוספים. המשותף לכל ההריסות הללו הוא שהן בוצעו בהוראת בג"ץ. בעבר הראינו כאן יותר מפעם אחת איך אותה מדינה ואותו בג"ץ גוררים רגליים כשהם צריכים להחליט להרוס בתים בלתי חוקיים של פלסטינים, ולכל הפחות להסביר שהמקרים אינם דומים זה לזה.

  בתנועת "רגבים", שמגישה לא מעט עתירות להריסת בתים פלסטיניים, החליטו לבדוק לפי מבחנים אובייקטיביים שונים האם יש הבדל בין היחס של שופטי בג"ץ לעתירות מימין שמבקשות להרוס בנייה בלתי חוקית ערבית לעתירות משמאל שמבקשות להרוס בנייה בלתי חוקית של יהודים. המחקר, שממצאיו מתפרסמים כאן לראשונה, בדקו את כל הפסיקות בתחום בין השנים 2005־2017. בסך הכל מדובר ב־113 עתירות: 50 משמאל, 63 מימין.

  כדי לבצע את הבדיקה, בחרו ב"רגבים" להשוות תיקים שנשענים על אותה תשתית עובדתית ומעוררים אותן שאלות משפטיות, משני הצדדים. בכל המקרים שנבדקו מדובר בעתירות שהוגשו בעניינם של מבנים בלתי חוקיים, וכוונו נגד גורמי אכיפת החוק בטענה שאלה לא מבצעים את מלאכתם. בכוונת מכוון בחרו ב"רגבים" לא לבחון את השורה התחתונה, כלומר את פסק הדין, אלא להתמקד בהליכים הפרוצדורליים שהובילו אליה, בעיקר כאלה שמתקיימים עוד בטרם בחינת העתירה לעומק והכרעה בה, ולפיכך יכולים ללמד על היחס המוקדם של השופטים אל העתירות השונות.

  התוצאות, צריך לומר, חד־משמעיות וברורות. הפרמטר הראשון שנבדק היה מספר הימים שקוצב בית המשפט למשיבים, ובראשם המדינה, להגיש תגובה מקדמית לטענות העותרים. המספר הזה מלמד בדרך כלל על תחושת החשיבות והדחיפות שמייחס השופט התורן לעתירה. בעתירות השמאל עמד ממוצע הימים לתגובה מקדמית על 18.5 ימים. בעתירות הימין על 30.5. אחרי השלב הזה, מגיע השלב שבו בית המשפט צריך לקבל החלטה אם להוציא צו ביניים בעקבות העתירה, אם לאו. מתוך 38 עתירות מטעם ארגוני השמאל שבהן ביקשו העותרים צו ביניים, נעתרו השופטים והורו על מתן צו ב־32 עתירות (84%). מנגד, מתוך 61 עתירות הימין, שבהן ביקשו העותרים צו ביניים, נעתרו השופטים והורו על מתן צו בשמונה עתירות (13%) בלבד.

  http://www.maariv.co.il/journalists/Article-647430

 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף