• האזור הכלכלי המערב אפריקאי ה- ECOWAS

 • כתב - יחיאל א יוגב    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • ב- 29 ביוני 2019, שלושים שנה אחרי שהרעיון נהגה, נראה  שהאזור הכלכלי המערב אפריקאי ה- ECOWAS מעוניין לאמץ מטבע חדש ש יחליף את ה CFA (צרפתית (Colonies françaises d'Afriqu - הצמוד לשער היורו ולגחמות הבנק הצרפתי המרכזי. לאימוץ ה-ECO יהיו השלכות גאו-פוליטיות שבהן הפריקה המערבית, שברובה הייתה בעבר קולוניה צרפתית תשתחרר מהעוגן האחרון שמחזיק אותה קשורה לצרפת, למרות תהליך הדה-קולוניזציה שהתרחש בשנות ה-60 של המאה שעברה.

  מטבע הCFA- שמדינות מערב אפריקה רוצות לפטר ממנו הוא שריד לקולוניאליזם הצרפתי במערב אפריקה. מטבע זה הוא כלי אסטרטגי שנועד לשלוט בעקיפין בקולוניות הצרפתיות לשעבר.


  בכדי להבין איך זה נעשה נחזור בהיסטוריה לשנת- 1948. בשנה זאת בהנהגתו של שרל-דה גול, הנשיא הצרפתי באותם זמנים, יסדו הצרפתים שני מטבעות אחד CFA  מערב אפריקאי והשני CFA מרכז אפריקאי. כל אחד ממטבעות אלא היה להליך מקובל במדינות מערב אפריקה והשני במדינות מרכז אפריקה בהתאם.

  אחרי תהליך הדה- קולוניזציה, צרפת עדיין משפיע על כלכלות מדינות מערב ומרכז אפריקה.

  הCFA המערב אפריקאי והמרכז אפריקאי מודפסים בצרפת ולאחר מכן המטבעות מועברות ליעדן באפריקה. מחזור המטבע ושערו נקבעים על ידי צרפת עד היום. בנוסף ה- CFA מוצמד לשער ה-ERO  האירופי, ובכדי שתהליך זה יקרה מדינות המשתמשות ב- CFA חייבות להעביר מהבנקים המרכזיים שלהן 50 אחוז מה- CFA ולהפקידו בבנק המרכזי הצרפתי. להפקדות אלא ישנה ריבית שלילית. כלומר מדינות ה- CFA משלמות כסף נוסף על הכסף המוחזק בצרפת, וכך צרפת נהנית מהריבית, ומדינות מערב ומרכז אפריקה, נכנסות לחוב מול צרפת ועל ידי כך נשלטות על ידה.

  ההצמדה למטבע ERO החזק מעלה את ערכו של ה ,CFA -אך מצב זה מטיב עם האליטה האפריקאית במדינות ה- CFA.

   אך יצוא במטבע CFA חזק מהווה בעיה ליצואנים, בכך שהן מייצאות לרוב למדינות בעלות מטבע חלש יותר מה- CFA מה שמוריד את הרווחיות וכדאיות היצור ובתורו מעביר יצור למדינות עם מטבע חלש יותר, מכיוון שעל הייצור משלמים פחות כסף וכך הרווח גודל כאשר מייצאים למדינות בעלות מטבעות חזקים יותר וכך הערך שמקבלים על הסחורה המיוצאת גבוה יותר.

  על כל אלא ישנה בעיית אשראי. כאשר עסקים מעוניינים להרחיב את עסקיהם הם צריכים אשראי, שנמצא בחסר, כי חצי מכמות הכסף מוחזקת בצרפת. גם כאשר עסקים מצליחים להלוות כסף, הריבית על הכסף גבוהה.

  בנוסף צרפת מלווה כספים לשליטים שקרובים לליבה ושהיא רוצה לשמר את עמדות פרו-צרפתיות בקרבם.

  מערכת כלכלית זו היא סוג של קולוניאליזם. נאו-קולוניאליזם. כך צרפת עדיין שולטת בצורה עקיפה, באמצעים כלכליים, בקולוניות שלה לשעבר.

  אך ישנם בכל זאת יתרונות ל . CFA –מטבע זה יציב יחסית לשאר המטבעות באפריקה ובכלל בגלל ההצמדה שלו לערך ה- ERO האירופי בנוסף צרפת מגבילה את הדפסתו של ה- CFA וכך מונעת אינפלציה.

  מנהיגים אפריקאים בהקהילה הכלכלית של מערב אפריקה, ה-ECOWAS שכוללת גם מדינות שלא היו תחת שלטון קולוניאלי צרפתי, החליטו לאמץ מטבע עצמאי בכדי לשנות את המצב הקיים. המטבע שיקרה ECOיחליף את ה- CFA.

   אך ישנו חשש, שניגריה, בעלת האוכלוסייה הגדולה ביותר באזור הכלכלי, והכלכלה החזקה באזור הכלכלי, תשלוט באמצעות המטבע באזור זה, כמו שגרמניה עושה בגוש ה- ERO. נגריה מייצרת יותר מ 66 אחוזים מה- GDP המערב אפריקאי, והיא מכילה יותר ממחצית אוכלוסיית האזור כלכלי זה.
  התומכים של אימוץ המטבע טוענים, ומקווים, שהמסחר בתוך האזור הכלכלי יגדל ב-20 עד 30 אחוז בתוך עשור.

  לאימוץ המטבע ישנם מספר תנאים:

  1.    פחות מחמישה אחוזי אינפלציה בכל מדינה מאמצת.

  2.    גרעון תקציבי של פחות משלושה אחוזים.

  3.    רזרבות מטבע חוץ שיכסו שלושה חודשי יבוא.

  בינתיים שום מדינה חברה ב-ECOWAS  לא עומדת בקריטריונים הנ"ל, לכן בשנת 2020 השנה שבא מתוכנן האימוץ של המטבע, כנראה שלא נראה אימוץ שלו אלא אם יוחלט אחרת.

  בינתיים צרפת חוזרת לזירה המערב אפריקאית על ידי שליחת כוחות צבאיים והתערבות בסכסכים מקומיים כמו במאלי, אך זה כבר נושא אחר.

 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף