• לפיד

 • כתב - אסתר שניאורסון גרי    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • נחש העמוני והיהודים

  אסתר שניאורסון גרי

  יאיר לפיד חתם על הסכם להגדלת כמות המים המועברת לירדן. השכנה ממזרח תקבל עוד 50 מיליון קוב מים בשנה מהכנרת . הירדנים הוציאו הודעה לפיה ההסכם מתבסס על ההסכם שנחתם ב-1994 בין ישראל לאש"ף.

  במעמד החגיגי קרא השר הירדני לישראל ,'להפסיק מיד את הצעדים הבלתי חוקיים שמערערים את פתרון שתי המדינות ואת שיקום רצועת עזה'. חוצפה במיטבה.

  נשוב לכניעה הקודמת של ישראל לירדן ערב המשא ומתן באוסלו. אותה תקופה היה ערפאת זנוח גם ע"י חבריו באש"ף שקראו תיגר על שלטון היחיד שלו. המחבלים והפקידים לא קיבלו את משכורותיהם זמן רב "שגרירויות" שלהם ברחבי העולם נסגרו רובם ונראה היה שהיו"ר  עומד להיזרק לפח האשפה של ההיסטוריה. אבל הוא ידע לתמרן בין יריביו והקרנות הסודיות שהחזיק בחו"ל ואלה אפשרו לו לשלם דמי לא יחרץ ולקנות נאמנות ומחוייבות לעצמו.

  והנה מדינת ישראל הושיטה לו גלגל הצלה והוא ניאות לקבל ברוב טובו את מה שהתחייבה ישראל להעניק לו : עזה ויריחו תחילה, סיוע בינלאומי נרחב, התחייבות לנסיגה נוספת, שלטון אש"ף עם כל סממני הריבונות (כוחות ביטחון, נציגויות בחוץ לארץ, בולי דואר, ניירות רשמיים הנושאים את תוארי 'מדינת פלשתין' ועוד). ערפאת לא התחייב לתת דבר בתמורה, אלא לקבל עוד.

  כל 'מעלותיו' של הסכם אוסלו פורסמו ברבים. הממשלה דאז הודיעה על הטובות שתצמחנה לישראל. אמרו שהאמנה הפלשתינית תבוטל, שתופסק האלימות, שלא יהיה דיון על ירושלים, שלא תפונינה התנחלויות, בקיצור עסקה טובה. כאשר ערפאת כשל בעסקת האלימות הסבירו לנו ש'צריך להבין אותו, הרי איננו שולט בכול השטח', והאמנה הפלשתינאית וביטולה? אמרו, יבוא בהמשך, ובינתיים הודיעו הפלשתינאים שאין כל התחייבות מצידם וירושלים פתאום נכנסה למשא ומתן למרות ההבטחה שאין משא ומתן עליה. אש"ף עשה כבתוך שלו וממשלת ישראל שתקה. הסתבר שהתביעה להחזרת 'עקורי 1967' היא סיסמא המכסה על 'זכות השיבה' של מיליון פליטים ויותר , וגם פליטי 1948 עלו על שולחן המו"מ בעוד  האלימות משתוללת.

  בינתיים נחתם השלום בין ישראל לירדן  ו'נגילה ונשמחה בו', כאילו שירדן הייתה מקור לצרות והשלמה איתה היא מעין ישועה. ומה היה ההסדר שלנו עימה ?

  • תיקוני גבול בין שני הצדדים, כולם לרעת ישראל. א .מתוך 381 קמ"ר שירדן תבעה מדרום לים המלח מאז 1949 היא קיבלה 300 קמ"ר. ב. מתוך 5 קמ"ר ליד נהריים קיבלה גם כן פיסת קרקע.
  • ירדן תקבל יותר מימי הירמוך, וישראל המתרימה הבינלאומית של הערבים, תדאג למימון סכרים שיעניקו לירדן תוספת. כמו כן מעניקים לבני הברית החדשים סיוע כספי עקיף וישיר, עושים לחיסול חובותיהם ולהגברת הסיוע הבינלאומי להם, כאות תודה על שנות החרם  והנזקים הכלכליים שהסבו ועוד מסבים לנו.
  • המקומות הקדושים. בהמשך להצהרת וושינגטון מ-יולי 1994 מכיר ההסכם ב"תפקידה ההיסטורי המיוחד" של ירדן במקומות הקדושים לאסלם בירושלים. כלומר, לאחר שירדן הורחקה בעקבות תוקפנותה ב-1967 ולאחר ניתוקה מיהודה ושומרון ב-1988 , אנו מכניסים אותה אחר כבוד ומעניקים לה דריסת רגל בעיר שאנו טוענים לריבונות עליה כ"בירת הנצח של העם היהודי".
  •  נורמליזציה. שלום, שלום, מילת הקסם במקומותינו. כמה אנו כמהים לקבלת לגיטימציה משליט רודן, שבעצמו חסר לגיטימציה בממלכתו.
  • שיתוף פעולה כלכלי שפירושו: ישראל תסייע בחקלאות, בהפרחת השממה, בהספקת מים, בפיתוח תעשייתי והכול כדי להקים גוף שיתחרה בנו, שרמת הכנסתו ועלויות הייצור נמוך ללא שיעור מאשר בישראל. האם ירדן קנתה סחורות מישראל? כל הכמיהה שלפחות לאחר כל הטובין שהיא מקבלת , לא תאשים את ישראל ב"הרעלת" החקלאות שלה.
  • אם כן ויתרנו על קרקע, מים, סממני ריבונות, תמורת נזיד עדשים. ועוד הענקנו למלך "המתון, הפרו מערבי" תמיכה והצדקה. הייתה לחוסיין בעיה להצדיק את שלטונו בעיני האוכלוסייה ששני שליש ממנה הם פלשתינאים. מתוך כ-10 מיליון תושבים, מהווים הפלשתינאים כ-70% .חוסיין כסבו לפניו ידע כל העת שהוא מולך בחלקה של ארץ-ישראל שלא ברצון תושביה, שהם על פי הגדרתם בדואים, או כאלה שהתיישבו שם לפני המלחמות השונות שגרמו לנדידתם ממערב א"י למזרחה.
  • אם חוסיין קיבל את הלגיטימציה על חלקה המזרחי של א"י בשם "ירדן", כאילו חוסיין ובית מלכותו הם עם או מדינה נפרדים הראויים להכרה, ולא משטר שתושבי הארץ הפלשתינאים עשויים לקבלו או לדחותו. במקום לכנותו מלך "הממלכה ההאשמית הפלשתינאית" ולהכיר בו ככזה. היה עליו לבחור בין הקמת ממשלה פלשתינאית שמייצגת את רוב העם כמונרך קונסטיטוציוני, ובין פלשתין המזרחית שהייתה הופכת לרפובליקה כרצון רוב תושביה, ובית המלוכה של חוסיין היה מוצא עצמו כמלכים גולים כרבים לפניו באירופה.
  • אבל כשלנו והענקנו לחוסיין זהות "ירדנית" נפרדת והותרנו את בעיית פלשתין לא פתורה.
  • המשטר ההאשמי עושה כל שביכולתו להיפטר מפלשתינאים ולדחוק אותם לשטחים שבפיקוחנו.
  • ב-1967 הצטרפה ירדן לפיקוד המשותף שהקימה מצרים יחד עם סוריה. לוי אשכול העביר אז מסר לחוסיין מלך ירדן שישראל לא תתקוף אותו, אם יימנע מלהצטרף למלחמה. חוסיין לא שעה לאזהרות ותקף את ירושלים וערים אחרות.
  • ירדן גם תמכה בסדאם חוסיין ב-1990בדיבור ובמעשה, וזה קרה לאחר שישראל הצילה אותו בשנת 1970 מפלישה סורית.
  • ראש הממשלה בנימין נתניהו בימים שלפני הבחירות עמד לטוס לביקור באיחוד האמירויות וירדן סירבה לאשר את מעבר טיסתו במרחב האווירי שלה. נתניהו נאלץ לוותר על הביקור.
  • אם כן ויתרנו על קרקע, מים, סממני ריבונות , מטוסים ירדנים שעוברים מעל ישראל,תמורת נזיד עדשים, סופגים ביזיונות מהמלך הבוגדני שישראל מחזיקה אותו  בחיים על כסאו, מחזיקים שגרירות שהיא מבצר בפני עצמו, שעלותו כמו כמה וכמה שגרירויות בעולם,ישראל אינה חדלה להעניק, והמלך עבדאללה מחזיר בפעילות נגדה, בזירה הבינלאומית ובעיקר באונסקו ובמועצת זכויות האדם של האו"ם. ירדן מעודדת החלטות שאינן מכירות במורשת ישראל בירושלים, כדי לקעקע את הבסיס ההיסטורי והדתי של מדינת ישראל. והמטרה שלו : להקים מדינה פלשתינית על הרי יהודה והשומרון, כדי להעביר לשם כ-2 מיליון פליטים שעברו לירדן ב-1948.
  • כלומר מאחורי כל מנות הטובין שמקבלת ירדן מישראל, היא פועלת  במרץ כדי לחסלה, וזאת כאשר ירדן שייכת לישראל על פי החוק הבינלאומי.כבר אמרנו חוצפה במיטבה.
 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף