• גיבור מחברון

 • כתב - יאיר ושמרית קלין    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • יאיר: מחברון לגליפוליהביאו אותם אל אוהלי והאב פנה אלי בזו הלשון:"אדוני, בני זה רוצה ללכת למלחמה בעד ארץ ישראל, קחהו נא. ואנשים כמוך סוברים בוודאי כי רק החלוקה מנת חלקנו..., אבל הדבר אינו כן. בני ילך בשם ה' למלחמה, וישפוך את דמו אם יהיה צורך בכך, ובזה יוכיח לכם כי ארץ-ישראל יקרה לנו לא פחות מאשר לכם".כך מתאר יוסף טרומפלדור את המפגש הראשוני עם החייל ורטהיימר מא"י באוהל שלו במצרים. לאחר שורטהיימר יפול יכתוב טרומפלדור באופן חריג מכתב לאבא שהביא את בנו לאוהל של המפקד  האגדיבעיצומה של מלחמת העולם הראשונה הקים טרומפלדור את גדוד נהגי הפרדות. מטרתו העיקרית של הגדוד הייתה בהובלת אספקה לחזית גליפולי. טרומפלדור שראה בכל הזדמנות כזו עוד שלב בהקמת הצבא העברי שעוד יקום.אחד החיילים בגדוד זה היה בנימין ורטהיימר מארץ ישראל. בנימין ורטהיימר לא נולד בשם ורטהיימר אלא למשפחה חבדי"ת אורקלי מחברון. מהפחד מגיוס לצבא התורכי או גירוש מהארץ בהיותם נתינים זרים, שינו את שמם לורטהיימר כשם משפחת אימם. אך גם זה היה ללא הועיל והמשפחה כרבים אחרים גורשה למצרים. במצרים שם ישב טרומפלדור נכנסו האב והבן אורקלי-ורטהיימר לאוהל טרומפלדור.טרומפלדור מתאר את המפגש עם הבחור צנום ומרושל, שבתחילה כולם צחקו על מראהו ועל לבושו. אך מהר מאוד הוכיח את עצמו והתאמץ להיות ככל שאר החיילים
  כשנשלח הגדוד לחזית גליפולי פנה טרומפלדור לבנימין ושאל אותו האם אתה חושש מהמוות ענה לו בנימין זאב:
  *"אינני חושש מהמוות אני חושש שמא ירך לבי בקרבי ואז אמיט חרפה על הלגיון, על היהודים... ואנו – הלא למולדת יוצאים למלחמה"*.
  בקרבות גליפולי שנמשכו חודשים ארוכים, היה צורך להעביר תחמושת לעמדות הקדמיות. זוג פרדות טעונות נשק עמדו מוכנות, אבל לא היה מי שיתנדב לנהוג בהן. הפגזים נחתו מכל עבר והאש לא שככה. בעוד כולם מהססים ניגש ורטהיימר אל מפקד הליגיון ואמר לו, *הנני שלחני!!!*תחת אש הפגזים התקדם ורטהיימר אל העמדות הקדמיות עד שהגיע אל היעד וממש על שפת השוחה נפגע בנימין ונפל אל השוחה.


  ורטהייימר פונה למצרים ושם ניגש אליו טרומפלדור ובנימין אמר לו *"עתה אדוני לא אדע עוד פחד..."* כעבור מספר ימים *בל' אב תרע"ה* (10.8.1915) נפטר בנימין זאב ורטהיימר הגיבור מחברון מפצעיו.
  אביו של בנימין שלח מכתב לגדוד וביקש כי ישלחו בחזרה את התפילין של בנו.טרומפלדור שמעשהו של בנימין זאב הרשים אותו עד מאוד כתב לאביו של בנימין זאב הארעליק-ורטהיימר:
  *אני מבין שליבך כואב הרבה אבל תיוודע שבנך נפל בתור גיבור בעד עם ישראל ובעד ארץ ישראל*

 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף