• "הפלשתינים, תכנית טראמפ ו...כווית"

 • כתב - MotiL    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • באחד מימי הקיץ של ספטמבר 1990, מצאנו את עצמנו, זוג ישראלים, עם כבודה אופיינית (הרבה מזוודות), בש"ת ליד פאריז, ממתינים לעליה למטוס. 

  על ספסל סמוך התנחלה משפחת מהגרים. שני הורים, שלושה ילדים, ואשה צעירה, שהזדהתה, במהלך השיחה, כמטפלת. ההורים בגיל העמידה. על פי לבושם - מעמד בינוני גבוה. 

  דיברנו עברית ועוררנו את סקרנותם. התפתחה שיחה בשפת האם של כולנו... אנגלית. האירוע התקיים זמן קצר אחרי הפלישה של סאדם חוסין לכווית (מלחמת המפרץ הראשונה, (אוגוסט 1990 - פברואר 1991 ), וכיבושה. הרודן העיראקי בא חשבון, באכזריות, עם המתנגדים לפלישתו. הכוויתים, להפתעתם המרה, למדו כי העיראקים מצאו לעצמם עזר כנגדם - הפלשתינים. משכנינו לספסל למדנו כי הפליטים לשעבר, נקלטו, עבדו, חיו, מילאו תפקידים שונים כולל בכירים, באדמיניסטרציה ובתחומי הפקת נפט ומסחר. הם היו לאזרחים שווי זכויות לכל דבר ועניין. "קיבלנו אותם, אחרי 48, בחיבוק חם. הם הגיעו אלינו רצוצים בגוף ובנפש, מבוהלים. חלקם נדחו כבר, על ידי ממשלות ערביות אחרות, שלא רצו לקבלם", אמר אבי המשפחה. "מספרם גדל במהלך השנים, והגיע לחצי מליון נפש(!), כמחצית ממספר תושבי כווית הוותיקים (1.000.000 נפש לערך - מ.ל.). אז החל הטרור. הבגידה הגדולה. שיתוף הפעולה עם כוחותיו של חוסיין לא ידע גבול. רבים מהוותיקים נרצחו, אחרים ברחו. הנה, אני ומשפחתי בדרך לארה"ב, אולי שם נמצא מקלט. אני מהנדס. הם קולטים מהנדסים", אמר והוסיף: "אחי ואחותי נשארו שם, אנחנו דואגים להם מאד. הלשנות של "האורחים", הפכו למבול של הוצאות להורג. לא יכולנו להשאר שם בשום אופן". 

                                                                                        

  יהיה שלום בינינו לבין הפלשתינים? שאלתי, אי אפשר להלחם כל הזמן, הוספתי הגיג ישראלי טיפוסי משלי. "שלא תעיזו", אמר בנחרצות. "אם כך תעשו זה יהיה הסוף  שלכם. תסתכלו סביבכם. מי ניסה לקלוט אותם והצליח?  חוסין מלך ירדן היה היחידי שנתן להם אזרחות. כיצד החזירו לו טובה? בספטמבר השחור (6 - 9 בספטמבר 1970, מ.ל.)? אח"כ עברו ללבנון, נו, מה נהיה שם? שלום? המציאות לא מדברת אליכם?


  כאן נקטעה שיחתנו. ברמקולים הודיעו על העלייה למטוס שלנו. 

  אם אחפש בשקדנות, אולי עוד אמצע את כרטיס הביקור שלו באחת מהמגירות שלי... 

   

 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף