• האי גרין

 • כתב - יאיר ושמרית קלין    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • האי הירוק

  חודש תמוז תשכ"ט, היה קשה במיוחד לכוחות צה"ל מול המצרים. 29 חיילים נהרגו ו־75 נפצעו. לוחמי קומנדו מצרי פשטו על יחידת שריון של צה"ל שישה חיילים נהרגו כשרימונים הושלכו לתוך הטנקים שבהם שהו. חייל נוסף נלקח בשבי, ושם מת מפצעיו.

  בצה"ל סירבו להבליג על המכה הקשה. רפאל איתן ומפקד השייטת דאז, זאב אלמוג, בחרו באי גרין, מתחם ימי מבוצר שהוקם על ידי הבריטים על שן סלע בקצה הדרומי של תעלת סואץ כחלק ממערך ההגנה על התעלה במלחמת העולם השנייה. המצרים היו יורשיו של השטח, שבו כוחות קומנדו, מכ"מים ותותחי נ"מ.

  במוצאי שבת חזון אור לה' באב תשכ"ט, בשעה 20:30, יצאו הלוחמים כוח מסיירת מטכ"ל ומהשייטת יצאו אל האי.

  ההגעה התחלקה לשני גלים; הגל הראשון של שייטת 13 והגל השני שחיפה עליו בפיקודו של מפקד השייטת דאז סא"ל זאב אלמוג, הורכב מלוחמי סיירת מטכ"ל. הגל הראשון נע לעבר האי בצלילה ואילו הגל השני המתין לשלב הפריצה על מנת שיוכל לעזור בטיהור האי.

  הלחימה על האי הייתה קשה ולוותה במעשי גבורה רבים בשביל להשתלט על האי היה צריך לכבוש את הגג ולטהר את העמדות הרבות, הלחימה הייתה פנים אל פנים. עמי איילון (לימים מפקד חיל הים וראש השב"כ), לאחר שנפצע פעמיים המשיך להסתער על העמדות ולחסל את האוייב. לאחר הפשיטה עוטר בעיטור הגבורה. אילן אגוזי אחד הלוחמים שהמשיך להסתער לאחר שנפצע מרימון עוטר בעיטור המופת. לאחר מספר שנים בפשיטה על בסיסי מחבלים נקטעה ידו כשהרחיק רימון מכוחותינו, עוטר בעיטור העוז. ארבעה לוחמים נוספים עוטרו בעיטור המופת ובצל"ש. בעת הפינוי הופגזו הכוחות ע"י המצרים אחת הסירות טובעה ולאחר שעות ארוכות הגיעו הלוחמים בשחייה לצד הישראלי. עשרות לוחמים מצרים נהרגו, ושישה לוחמי צה"ל נהרגו.

  העיתונות המצרית באותם ימים הגדירה את הפשיטה כנקודת מפנה במערכה והיוזמה עברה ממצרים לישראל.

  למרות חילוקי הדעות האם הפעולה הייתה מוצדקת או השיגה את מטרתה, הפשיטה נבחרה להיכלל בספר המתאר 19 פשיטות מפורסמות שהתבצעו ב-400 השנים האחרונות בארצות ובזמנים שונים.

 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף