• מרדכי ליפמן: עמדות פוליטיות כ"מחלת נפש"?. צרפת חוזרת לשיטות הסובייטיות הישנות...

 • כתב - MotiL    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • ביקורת על טרור היא "מחלת נפש"?

  עמדות פוליטיות כ"מחלת נפש"?. צרפת חוזרת לשיטות הסובייטיות הישנות...

  השמאל, גם בישראל וגם בארצות אחרות, רואה בעצמו נושא נאמן ויחיד של דגל הדמוקרטיה. רוממות הדמוקרטיה תמיד בגרונו... תופעה זו ניכרת, במיוחד, באותן מדינות, המתהדרות בתואר "הכי דמוקרטיות". בפועל, כאשר חופרים מעט במהות האמיתית של דפוסי התנהלותן, מתברר חיש קל כי הן כפופות וכפותות ע"י כוחות החומר האפל הממלא את היקום ללא מתום:  ה – P.C. , הפוליטיקלי קורקט, המסרב לוותר על כל קורטוב של שליטה, על כל קמצוץ של כוח, גם במחיר של פגיעה בכללי הדמוקרטיה הבסיסיים ביותר.

  תשמעו סיפור:

   

  ב-16 בדצמבר 2015, השווה עיתונאי צרפתי בתחנת רדיו מקומית את מפלגת "החזית הלאומית" בראשותה של מרין לה פן ל...תנועת המדינה האסלאמית (דעאש). הכתב טען "בין שתי התנועות יש "מכנה משותף". טען הכתב, "שהרי שתיהן מדרבנות את תומכיהן "להתכנס לתוך הזהות שלהם". מרין לה פן, נשיאת מפלגת "החזית הלאומית", טענה כי התבטאות זו היא בחזקת "מעידה לשונית בלתי מקובלת". לאחר מכן היא פרסמה בחשבון הטוויטר שלה תמונות שבהן נראות גופות של קורבנות המדינה האסלאמית והוסיפה: "זה פרצופו של דעאש!" השאלה הנוספת, הרטורית, זו שלא נכתבה, הייתה: "אתם הצופים תחליטו, האם זה באמת אותו הדבר?"

   

  אלא שממשלת צרפת, במפתיע, גילתה חריצות פתאומית, ומינתה שופט מיוחד לבחון אם תמונה זו איננה בחזקת "הפצת תמונות אלימות", כנאמר בסעיף 227-24 של החוק הפלילי הצרפתי, המגדיר כביכול את פשעה של לה פן כ"הפצה של מסר בעל אופי מסית לטרור ואלים, המפר באופן חמור את כבוד האדם, ויש בו יסודות פורנוגרפיים" 

   

  כחלק מההליך המשפטי, הורה מבית המשפט ללה פן לעבור הערכה פסיכיאטרית שתקבע אם היא שפויה אם לאו... לה פן טענה כי הצגת הזוועות שביצעה המדינה האסלאמית אינה הסתה לרצח, וכי תמונותיהם של קורבנות טרור אינן שוות ערך לפורנוגרפיה. בשלב זה הודיעה לה פן כי היא מסרבת לציית לדרישה להיבדק פסיכיאטרית. בעקבות סירוב זה  עלולה לה פן להישלח למעצר, ולאחר הגשת כתב אישום והרשעה, אף לקבל עד חמש שנות מאסר....

   

  האם בנקיטת צעדים אלה מנסה ממשלת צרפת להפחיד אותה? מסתבר שלא רק. הממשלה ביקשה גם לעקל שני מיליון אירו (2.3 מיליון דולר) מכספי הציבור שהוענקו למפלגתה של לה פן (שחדלה מאז מכל פעילות פוליטית/ציבורית). גם אם לה פן לא תישלח לכלא, נוכח התמיכה הציבורית הגדולה שהיא זוכה לה, נראה כי נעשית הכנה, תוך שימוש בחוק, להכריז עליה כבלתי כשירה להיבחר לבחירות לפרלמנט האירופי הצפויות להיערך במאי 2019.

   

  אינני מחסידיה של לה פן. מפלגתה, שהוקמה על ידי אביה ז'אן מארי לה פן: "החזית הלאומית", סללה את ראשית דרכה על יסודות אנטישמיים מובהקים. גם דעותיה שלה לא נוחים במיוחד לאוזן הישראלית. ובכל זאת אמר עליה הפילוסוף היהודי - צרפתי אלן פינקלקראוט כי לה פן, איננה אנטישמית כלל. בסוף 2015 הצהירה כי לא תקבל לשורות המפלגה חברים בעלי דעות אנטישמיות או כאלו התומכים בחרם על ישראל.

  בבחירות האחרונות לנשיאות צרפת (2017) לה פן זכתה ב - % 21.3 אחוזי תמיכה בסיבוב הראשון של הבחירות. אך הפסידה אף שכוחה עלה, בסיבוב השני  (33.94%) למקרון (66.06%), בשל ההתמודדות נתפשת לה פן, כאיום על הזרם המתון בפוליטיקה הצרפתית, וכאן חטאה הגדול. היא החריפה את התחושה שאכן היא מאיימת עליו,  כאשר אימצה עמדות הקוראות לנטישת האיחוד האירופי, לשינוי מעמיק במדיניות הכלכלית, ולבלימה מוחלטת של ההגירה לצרפת. ניתן לומר כי עמדות אלה הן תרגום 'טראמפיסטי" לצרפתית, והן עשויות לכבוש את הציבור הצרפתי כפי שקרה במדינות מערביות אחרות.  

   

  ואצלנו? המערכת הפוליטית בישראל מפגינה אורך רוח, וסובלנות אין קץ, כלפי גורמי אופוזיציה שונים וכלפי גורמי טרור פעילים. לפעמים אף באופן מוגזם. ראוי שיהיה דפוס התנהלות זה, דוגמה ומופת למדינות מערביות כצרפת וחברותיה באיחוד האירופי. המדינות במערב אירופה, שפיתחו מדיניות עויינת לישראל, לא במעט בזכות חברים בישראל, רצוי שלא יטיפו לישראל, השכם והערב, הילכות דמוקרטיה מה הן... 

   


 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף