• עסק הביש משה מרזוק שמואל עזר

 • כתב - יאיר ושמרית קלין    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • ח' שבט

  *מי נתן את ההוראה?*

  משה מרזוק נולד בקהיר למשפחה דתית ומגיל צעיר חונך לאהבת עמו וארצו. לאחר שסיים את לימודי התיכון למד רפואה באוניברסיטה בקהיר. וכשהתחיל לעבוד כרופא יצא לו שם של רופא מוכשר ורגיש.

  משה ביקש להתקבל כרופא בקופת חולים כללית בארץ ישראל ונענה בחיוב. בנתיים שימש משה כמפקד ההגנה על הרובע היהודי במצרים, וארגן את העליה הבלתי ליגאלית ממצרים טרום קום המדינה.

  משה עלה לארץ וגויס למודיעין ליחידה 131 וחזר למצרים.

  שמואל עזר נולד באלכסנדריה ונחשב לתלמיד מחונן בגיל 14 הצטרף לתנועת "החלוץ הצעיר" וביחד עם חבריו הקימו תנועה בשם "כוכבא" שחרטה על דגלה לדבר בעברית בלבד.

  לאחר שיצא להכשרה בקיבוצים בארץ התחדדה בו ההכרה כי מקומו רק בארץ ישראל. הוא חזר למצרים לעזור להוריו, ובשל כך עלייתו התעכבה.

  שמואל עזר היה ראשון המגוייסים במצרים ליחידה 131 ובשל מעמדו בקהילה גייס צעירים נוספים.

  יחידה 131 הוקמה לאחר קום המדינה וגייסה צעירים יהודים בארצות ערב למטרות ריגול. במצרים הוקמו שני תאים בקהיר ובאלכסנדריה. בראש התא בקהיר עמד ד"ר משה מרזוק, ובאלכסנדריה עמד שמואל עזר.

  לחוליה בקהיר גויסו: מאיר זפרן ואלי נעים. באלכסנדריה גויסו פעילי תנועות הנוער במחתרת: רוברט דסה, ויקטור לוי, מאיר מיוחס ופיליפ נתנסון. מרסל ניניו מקהיר גויסה לקשר בין התאים.

  לקראת יציאת הבריטים ממצרים בקיץ תשי"ד (54) התעורר חשש כבד במדינת ישראל מהמהלך והחליטו להפעיל את התאים במצרים שהיו מושבתים.

  המטרה הייתה לפגוע מינורית ביעדים בריטים ולגרום לחוסר יציבות ולמנוע את יציאת הבריטים. למצרים נשלח אברי אלעד קצין מודיעין שיפעיל את התאים.

  משה התריע כי ההכשרה אותה קיבלו חברי התאים אינה מספיקה, ולאחר שקריאתו לא נענתה הוא התפטר.

  הפעולות נכשלו, ככל הנראה אברי אלעד הוא זה שהסגיר אותם.

  כל חברי המחרת נעצרו נחקרו באכזריות ונשפטו לשנים ארוכות. משה מרזוק למרות שכבר לא שימש כמפקד התא בקהיר, כדי להגן על חבריו נטל על עצמו את האחריות ונידון למוות יחד שמואל עזר. שאר חברי המחתרת נכלאו לשנים רבות.

  פרשה זו הידועה בשמה "עסק הביש" או "מבצע סוזנה" היא אחת הפרשיות הכואבות שידעה מדינת ישראל, פרשה שהיא פצע פתוח ומדמם עד היום.

  הפרשה גרמה לסערה גדולה במדינה, והפילה ממשלה. כולם שאלו *"מי נתן את ההוראה"?* שנים רבות סרב דיין לפעול לשחרור העצורים.

  רק לאחר מלחמת מלחמת ששת הימים בלחץ ראש המוסד מאיר עמית הואיל דיין להביא לשחרור עצורי הפרשה.

  יהודים ציוניים שהאמינו בכל ליבם כי במעשיהם הם תורמים הם לביטחון המדינה.

 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף