• קרולין גליק: הרפורמים והקונסרבטיבים בארה"ב אימצו גישות אנטי-יהודיות וחצו קו אדום

 • כתב - פורום    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • קרדיט צילום: shutterstock

  בשבועות האחרונים נפל דבר בקהילה היהודית בארצות הברית. קו אדום נחצה, וככל הנראה אין חזרה ממנו. בשנים האחרונות העסיקו את המוסדות היהודיים הגדולים באמריקה שתי שאלות: מה דרך ההתמודדות הנכונה עם ארגונים קיצוניים כגון ג'יי סטריט? וכיצד יש להתמודד עם תופעת ההתבוללות בקרב היהודים הלא־אורתודוקסים, המביאה רבבות לנטוש את התנועה הקונסרבטיבית ואת התנועה הרפורמית?

  לאחרונה נתנו הקונסרבטיבים והרפורמים את המענה שלהם על שתי השאלות: במקום להשאיר את התנועות הרדיקליות מחוץ למחנה, ראשי התנועות נתנו להם את המחנה.

  בחודש שעבר נערך טקס סיום ב־Hebrew Union College, בית הספר הגבוה של התנועה הרפורמית בלוס אנג'לס, ובמהלכו חולקו תארים גבוהים והסמכות לרבנות. למוסד החשוב ביותר של התנועה - שאחראי להכשרת אנשי חינוך, רבנים ועובדי קהילה - יש קמפוסים בארצות הברית ובירושלים. טקס הסיום הוא היום החשוב ביותר בעבור המוסד, ועל כן רבים הרימו גבה כאשר הודיעה הנהלת הקולג' כי הנואם המרכזי בטקס יהיה הסופר מייקל שייבון.

  שייבון, זוכה פרס פוליצר ואחד הסופרים הבולטים בארצות הברית כיום, הוא יהודי אנטי־ציוני. ב־2016 הוא ואשתו הסופרת איילת ולדמן, בשיתוף ארגון שוברים שתיקה, קיבצו משלחת סופרים אמריקאים וארגנו לה סיור ביהודה ושומרון. בתום הביקור חיברו הסופרים חיבורים אנטי־ציוניים. שייבון וולדמן ערכו אותם לספר "ממלכת זיתים ועפר: סופרים מתעמתים עם הכיבוש" והוציאוהו לאור לקראת יום העצמאות ה־70 לישראל.

  על רקע העוינות הקיצונית של שייבון כלפי ישראל, החלטת HUC להזמין דווקא אותו לשאת את הנאום המרכזי בטקס החשוב היא לא סתם שערורייה - ההחלטה מצביעה על הלך הרוח בקרב הנהגת התנועה. ואומנם, שייבון ביטא תיעוב עמוק ביותר כלפי יהדות ישראל וקיום ישראל בנאומו, אבל שנאת ישראל הייתה רק עניין צדדי ומובן מאליו; המסר העיקרי שלו היה שליהדות אין הצדקה מוסרית להתקיים. הסופר היהודי פתח את נאומו בגינוי נישואים בין יהודים ליהודיות. זוגיות יהודית, הוא אמר, אינה אלא "גטו של שניים"; לעומת זאת, נישואי תערובת הם, לדבריו, "מקור כל הגדולה האנושית". עוד הוסיף שייבון: "כל דת המסתמכת על חובת האנדוגמיה כדי לשרוד היא דת שאינה מצדיקה את המשך האמיתות

  והנחיצות שלה בחיי היומיום של בני אדם". בטקסט מפולפל בקורטוב יידיש אמריקאי הציג שייבון לפני הקהל את המסע שעבר מיהודי נאמן ליהודי אנטישמי. הוא טען כי התורה היא שקר; שסיפור עבדות מצרים הוא שקר; שהמסורת היהודית היא גזענית; וכמובן, ה"כיבוש" הוא שורש כל הרוע האנושי. לבסוף אמר שלא תהיה טרגדיה אם היהדות פשוט תיעלם. "זו לא תהיה הפעם הראשונה בהיסטוריה - רחוק מכך - שדת גדולה ועתיקה הפסידה את אחיזתה בדמיון המוסרי של מאמיניה ואת הרלוונטיות

  שלה לחייהם", אמר.

  לבסוף, שייבון הסביר לבוגרים החדשים של מוסד הדגל של היהדות הרפורמית כי כדי להיות מנהיגים יהודים עליהם להצטרף אליו בבנייה מחודשת של היהדות באופן שיהפוך אותה למשהו נטול תורה. בלי חומות, מחיצות וגבולות. במילים אחרות, כדי לשרוד, היהדות צריכה לבטל את היהדות.

  http://www.maariv.co.il/journalists/Article-644767

 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף