• רבין חילק במתנה למלך חוסיין שטחים שלנו בתור ג'סטה מיותרת – לא הייתה בכלל אמורה להיות שום העברת שטחים

  {{report.count}}  {{report.countcommenttotal}} 
 • כתב - ISRAELY    
 • - תגיות:
 • רבין חילק במתנה למלך חוסיין שטחים שלנו בתור ג'סטה מיותרת – לא הייתה בכלל אמורה להיות שום העברת שטחים

  כמו רבים אחרים, גם אני נדרשתי אליה ברגע ששמעתי על כוונתה של ירדן לנצל את הפתח שהותיר לה הסכם השלום עם ישראל, ולבטל את ההחכרה של אדמות נהריים שמעבדים "האשדותים" – חברי הקיבוצים אשדות־יעקב איחוד ואשדות־יעקב מאוחד – עוד מלפני קום המדינה. "ידעתי שהחכירה היא ל־25 שנה, אבל לא ידעתי שזה נספח שאפשר לבטל. חשבתי שמדובר בחידוש אוטומטי מדי חצי יובל", אומרת לי אורנה. "הרי כל הנושא היה ג'סטה של רבין לחוסיין.

  מדובר בקניין שרכש פנחס רוטנברג לטובת מפעל הפקת החשמל שהקים כאן. 6,000 דונם נכבשו בידי ירדן במלחמת השחרור, אבל אלף דונם נותרו שלנו לפי הסכמי הפסקת האש. במסגרת הסכם השלום עם ירדן ב־1994 לא הייתה אמורה להיות העברת שטחים כלל, אבל רבין אמר למלך חוסיין שאם הוא לא יקבל חתיכת קרקע, מדינות ערב לא ישלימו עם ההסכם שלו. חוסיין הסכים איתו, וקיבל את אי השלום בנהריים ומובלעת נוספת בצופר שבערבה".

  בהסכם, מתברר, היה סעיף רדום מבחינת ישראל, וערני מאוד בעיני מתנגדי השלטון בירדן. הרוב הפלסטיני שם, ובעיקר תנועת "האחים המוסלמים", לחצו על המלך הנוכחי והצליחו לגרום לו להודיע שאין בכוונתו להמשיך בשנה הבאה את ההחכרה לישראל. מבחינת המתנגדים הצפויים להפגין היום במרכז עמאן, ההסכם כולו לא היה צריך להגיע לעולם, וטוב לו שיימחק. "אני כואבת את המונח 'מחזירים את השטח'. זה לא היה שלהם מעולם. זה קניין שלנו הרי", אומרת לי אורנה. "השטחים לא נמסרו מתוך כוונה לוותר עליהם או על הבעלות הישראלית. היום עומד בנהריים שער ירדני חדש. התלוננתי כשהתחילו את היסודות, ואמרו לי שלא ידעו שזה נגד ההסכם, ושבכל מקרה לא כדאי שאעשה רעש, כי זה יעורר מלחמת עולם. עכשיו אני מצטערת שלא דיברתי אז".

  לכתבה המלאה:

  https://www.makorrishon.co.il/opinion/86623/

 • תגובות 

חזרה לראש הדף