• אגדה בלב ים: סיפורו של אלוף יומי ברקאי - האיש שניטרל את חילות הים של סוריה ומצרים במלחמת יום כיפור

 • כתב - ISRAELY    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • אגדה בלב ים: סיפורו של אלוף יומי ברקאי - האיש שניטרל את חילות הים של סוריה ומצרים במלחמת יום כיפור

  בשעה 02:57, אור ליום ראשון 7 באוקטובר 1973, כשקווי ההגנה של צה"ל ברמת הגולן ולאורך תעלת סואץ קרסו, וצה"ל עשה הכנות לפיצוץ הגשרים על הירדן כדי להקשות על הסורים לכבוש את עמק החולה ועמק הירדן, דיווח מלב ים מפקד שייטת 3 של ספינות הטילים, אל"ם מיכאל (יוּמִי) ברקאי, למפקד חיל הים, האלוף בנימין תלם, את תוצאות הקרב הימי הראשון בהיסטוריה של סטי"לים נגד סטי"לים, מול עיר הנמל המרכזית של סוריה, לטקיה: “סיכום מצב: הטבעתי 1 ספינת טורפדו, 1 מקשת, 3 סטי"לים, השלישי עלה על החוף ובוער". תלם המאושר שלח את סגנו וראש מטה החיִל, תא"ל צבי תירוש, לדווח לרמטכ"ל על ההישג. דדו האזין טרוט עיניים והשיב: “אתה מביא לי את הידיעה היחידה שמחממת את הלב היום".

  יוּמִי היה המפקד הבכיר היחיד במלחמת יום הכיפורים שבניגוד לבכירים אחרים, כאלעזר, אריק שרון ויצחק חופי, לא נאמרה עליו מילת ביקורת אחת. תפקודו היה מושלם. הוא היה מהמפקדים הבכירים היחידים שזכה בצל"ש (עיטור המופת, אף שהגיע לו עיטור הגבורה) שעליו נכתב: “במלחמת יום הכיפורים שימש אל"ם מיכאל ברקאי כמפקד שייטת ספינות הטילים של חיל הים. הוא הנהיג את השייטת בקרבות ימיים רבים וזכה לניצחונות מרשימים על האויב. הוא ביצע משימות בקרבות ימיים רבים, וזכה לניצחונות מרשימים על האויב. את משימותיו הוא ביצע אגב גילוי רמת מנהיגות גבוהה, עוז רוח, תושייה ודבקות במטרה, תחת מטחי טילים ואש תותחי־חוף, וקבע במנהיגותו סטנדרטים גבוהים לקרב הימי המודרני".

   

  בטקס קבלת העיטור אמר יומי: “לכל לוחם בשייטת יש מילימטר מן העיטור". מפקד חיל הים וראש השב"כ לשעבר, האלוף בדימוס עמי אילון, בעצמו בעל עיטור הגבורה בעקבות הפשיטה על האי גרין במלחמת ההתשה, דחה את הצניעות הזאת וקבע: “יומי קיבל את עיטור המופת לא בשם ספינות הטילים ומפעיליהם, אלא בזכות תפקודו שלו בלבד: איפה שהוא פיקד אישית - שם ניצחנו. איפה שפיקדו אחרים בשייטת - לא ניצחנו. יומי פיקד אישית בכל הקרבות הימיים שבהם הטבענו ספינות טילים, באותה מלחמה".

  לכתבה המלאה:

  https://www.maariv.co.il/news/military/Article-713743?fbclid=IwAR0CqArZBuu35-kLJiv2V3wDGSMFXr6Kr61n4P0XkzGjUZzzcsJF9LXQIEI

 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף