• מת גיבור משימת סיכול תוכנית הגרעין הנאצית, ראש ממשלת נורווגיה ספדה לו: "אחד מגיבורינו הגדולים"

 • כתב - פורום    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • רונברג, ששירת בצבא הנורווגי במהלך הכיבוש הגרמני מעבר לקווי אויב, פוצץ בשנת 1943 כור גרמני ששימש לייצור מים כבדים - אחד מהחומרים הנחוצים לפיתוח פצצת אטום. רונברג, שהיה אז בן 23 בלבד, נבחר על ידי מנהלת המבצעים המיוחדים שהובילה בריטניה בזמן המלחמה להנהיג את המבצע בכור. הוא היה החבר הצעיר ביותר בצוות.

  במיומנות רבה, החוליה פרצה לכור "נורסק הידרו" שהיה נתון תחת שמירה כבדה - ובלי לירות ולו ירייה אחת השמידה כלים ומוקדים מרכזיים במתקן. המבצע פורסם במשך השנים בספרים, סרטי תעודה, סרטים וסדרות טלוויזיה. 

  עבור חברי הצוות של רונברג הצעיר, המשימה נראתה כבלתי אפשרית. צוות קודם שנשלח לבצע את המשימה נכשל עוד בטרם הגיע לכור - ועשרות לוחמים נתפסו ונהרגו. חברי הצוות של רונברג סיפרו שנים לאחר מכן כי לתחושתם אז - הם היו בדרכם למשימת התאבדות.

  הצוות צנח לפסגת הר מכוסה בשלג, הצתוותו שם לאנשי קומנדו נוספים - וגלשו יחד בשלג עד ליעד. הם נכנסו לכור ברגל ופוצצו את צינור ייצור המים הכבדים. רונברג תיאר לאחר מכן רגע מכריע

  במיוחד - החלטה שקיבל בשניות בודדות; לקצר את אורך הפיוז של חומר הנפץ - כך שפיצוץ המתקן יקרה תוך שניות במקום תוך דקות, כפי שתוכנן תחילה. הוא עשה זאת כדי להבטיח שהפיצוץ אכן יקרה, אבל בכך הקשה על סיכויי הבריחה של הלוחמים.

  הכוח הצליח להימלט מהכור בזמן - וכוחות נאציים דלקו אחריהם בהרים המושלגים. רונברג גלש בהרים במשך שבועיים עד שהגיע לשוודיה, שהייתה נייטרלית.

  רונברג נולד ב-1919 בנורווגיה. ב-1940, לאחר הפלישה הגרמנית למדינה, הוא נמלט לבריטניה. שם הוא קיבל הכשרה צבאית ושב למדינתו כדי לבצע משימות שונות במהלך המלחמה. 

  ראש ממשלת נורווגיה ארנה סולברג ספדה היום לרונברג וציינה את תרומתו למדינה במהלך המלחמה, ואחריה. "הוא אחד מגיבורינו הגדולים", אמרה.

  https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5376464,00.html


 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף