• טהראן מרוצה: עיראק בחרה יו"ר פרלמנט פרו-איראני

  {{report.count}}  {{report.countcommenttotal}} 
 • כתב - פורום    
 • - תגיות:
 • קרדיט צילום: shutterstock

  איראן בירכה היום (ראשון) על זכייתם של מחוקקים פרו-איראנים בבחירות לראשות הפרלמנט של עיראק, שאמורות לסלול את הדרך להקמת ממשלה חדשה בבגדאד אחרי חודשים של שיתוק פוליטי.

  מושל מחוז אנבאר לשעבר מוחמד אל-חלבוסי, פוליטיקאי סוני שנתמך על ידי הגוש שבראשות מפקד מיליציה שיעית הקרובה לאיראן, נבחר לתפקיד יו"ר הפרלמנט. סגנו הראשון יהיה חסן כרים, מועמד הגוש שבהובלת המטיף השיעי מוקתדא א-סדר, שזכה במירב הקולות בבחירות במאי. עתה יידרשו המחוקקים לבחור נשיא וראש ממשלה חדשים, שלפי החוקה העיראקית, מוקצים לכורדים ולשיעים בהתאמה.

  לאיראן השיעית יש השפעה משמעותית על הפוליטיקה בעיראק מאז הפלתו של הרודן הסוני סדאם חוסיין. גם בעיראק מרבית האוכלוסייה היא שיעית, אולם חלקים ממנה הפגינו בחודשים האחרונים נגד טהראן בשל התערבותה בנעשה במדינה. מוקדם יותר החודש שרפו מפגינים זועמים את הקונסוליה האיראנית בעיר בצרה בדרום המדינה.

  איראן הפעילה מיליציות שיעיות שעזרו לעיראק במלחמה נגד ארגון "המדינה האסלאמית" (דאעש) הסוני, ואלו ממשיכות להחזיק בכוח פוליטי משמעותי גם אחרי תום הקרבות. ארצות הברית, מנגד, מפעילה לחץ על עיראק כדי שזו תתרחק מאיראן, כחלק ממדיניותה לבודד את טהראן אחרי הפרישה מהסכם הגרעין.

  https://news.walla.co.il/item/3187812?utm_source=mivzakimnet&utm_medium=xhtml&utm_campaign=mivzakimnet

 • תגובות 

חזרה לראש הדף