• ההפגנות בבלפור. ממשיכים את הסזון

 • כתב - MotiL    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף

 • *השימוש בתצלום באדיבותו של אהרן דב הלפרין, עורך ראשי כ"ע כפר חב"ד

  השמאל לא יאהב את הטכסט בצילום. הסיבה פשוטה. אלימות? היא כידוע קיימת רק מהימין לשמאל... אלטלנה? עוד אגדה נשכחת...

   

  הצילום הנדיר שאתם רואים, הוא צילום של מודעה, שפורסמה בימים הטובים ההם, ימי הסזון. פעילי ההגנה, בהוראת דוד בן גוריון, רדפו בחמת זעם, את פעילי אצ"ל ולח"י*. מתברר כי האיבה הקשה של השמאל לימין לא החלה היום. וגם לא נתפוגגה מאז. היא כבר בת 75 שנה ומעלה,  גם הלגיטימיות שלה לא פגה. את ביטוייה העויין ביותר, היא מצאה ברדיפה מתמשכת אחרי כל מי שאיננו מפא"יניק למהדרין. אז הכתיב ב.ג. את הסיסמה: "רק לא ז'בוטינסקי", "רק לא אצ"ל". אח"כ "רק לא בגין", "רק לא חירות ומק"י"... היום הסיסמה היא "רק לא ביבי"... יחי ההבדל הקטן. למעשה החל הסזון ברדיפת היישוב המאורגן את ה"פורשים", על פי מצוותו של בן גוריון כבר עשור קודם לכן, עת אולץ זאב ז'בוטינסקי, ראש הצה"ר, לעזוב את הארץ ולהעתיק פעילותו תחילה לאירופה ואח"כ לניו יורק. אנשי השטח, מגוייסי הפלמ"ח, היו קיצוניים ממנהיגיהם. הם טענו כי המנהיגות המדינית הציונית הנבחרת אינה מניחה להם לפעול לחיסולו המלא של האצ"ל, ואח"כ גם של הלח"י.

  ומהו הסזון?  בתרגום מצרפתית משמעותו היא עונת צייד. משמעותו המעשית? ציד הקודקודים של האצ"ל, והסגרתם לידי הבריטים. משמעותו היום? מסע ציד מתמשך, נוטף שנאה,  על ראש ממשלת ישראל, בסיוע "מערכת עשיית הצדק"...

  שורש הבעיה דאז היה טמון בהחלטת ההנהגה הציונית לא להפעיל נשק נגד הבריטים, במהלך מלחמת העולם השנייה. יצויין כי למרות המאבק הכבד, שנגזר על הבריטים מתוקפה של הלחימה הזו, הם שקדו בו זמנית לבסס בארץ את מדיניות הספר הלבן, קרי למנוע לחלוטין עליה לארץ ולפעול בנוקשות, להידוק המצור על היישוב היהודי . הם ראו באיסורים על רכישת קרקעות והתיישבות, נשק עיקרי במאבקם על אהדת העולם הערבי. מיותר לציין שהסגרת לוחמי המחתרות לידי הבריטים לא הקטינה את להט המאבק של הבריטים בהתיישבות היהודית. "הסזון הגדול", נמשך מנובמבר 1944 עד אפריל 1945.

    

  *השימוש בתצלום באדיבותו של אהרן דב הלפרין, עורך ראשי כ"ע כפר חב"ד


 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף