• עיתונאי ירדני בכיר ומקורב לממשל יורק לשמאלנים את האמת בפנים: הסכמי שלום זה שטויות - תמיד תיהיו שנואים ואויבים

  {{report.count}}  {{report.countcommenttotal}} 
 • כתב - ISRAELY    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:

 • עיתונאי ירדני בכיר ומקורב לממשל יורק לשמאלנים את האמת בפנים: הסכמי שלום זה שטויות - תמיד תיהיו שנואים ואויבים

  העיתונאי הירדני הבכיר, פהד אל-ח'יטאן, המקורב לממסד, פרסם ב-15.4.19 בטורו ביומון אל-ר'ד מאמר שכותרתו "אשליות השלום עם ישראל", בו טען כי הסכסוך הערבי-ישראלי הוא סכסוך מסובך אשר אינו ניתן לפתרון גם במסגרת עסקה גלובלית. אל-ח'יטאן טען כי למרות הלחצים הרבים שמפעיל הממשל האמריקני לקידום עסקת המאה ולמרות הסכמי השלום שחתמה ישראל עם ירדן ומצרים והתקרבותה למדינות ערביות אחרות, העמים הערבים עצמם שונאים את ישראל, רואים בה "ישות זרה" באזור ו"בלתי לגיטימית" וממשיכים להתנגד לכל תכניות השלום עמה. להערכתו, "הדור הנוכחי לא יהיה עד בשום אופן לפתרון קבע של הסכסוך עם ישראל, שבמסגרתו תהפוך ישראל לישות טבעית ומקובלת באזור הערבי" וכל מי שחושב אחרת ובראשם נשיא ארה"ב טראמפ שוגה באשליות.

  ישראל יכולה לטוות קשרי נורמליזציה בגלוי ובחשאי עם מדינות ערביות ואסלאמיות, והיא עושה זאת בהתמדה ומגיעה להישגים, אך ניסיונות העבר מוכיחים, שנורמליזציה עם ממשלות לא מבטיחה שלום בין העמים, בהעדר תנאים היסטוריים אמיתיים לשלום צודק. אש"ף הכיר בישראל ועשה עמה הסכם היסטורי, שהצמיח שלטון פלסטיני בשטח, אך השלום בין הפלסטינים לישראלים, עודנו חלום רחוק. ישראל חתמה על הסכם שלום עם מצרים וירדן, אך העמים בשתי הארצות האלה הם השונאים הגדולים ביותר של ישראל, כפי שעולה מסקרי דעת קהל מערביים.

   

  הסכסוך הערבי-ישראלי הוא מסובך והיסטורי, אבל ניתן להבין אותו בקלות מהצד הערבי. ישראל בעיני רוב מוחץ של העמים הערבים היא ישות בלתי לגיטימית, אשר גזלה אדמה שאינה שלה, וגרשה עם מאדמתו. בעיני הרוב הזה, ישראל היא ישות זרה בלב אזור שיש לו היסטוריה, ערכים, תרבות ותשתית חברתית משותפים, ולא ניתן להתפייס עם הישות הזאת לפי תנאיה. המינימום שהעמים הערבים יכולים לקבל הוא חלוקה צודקת של אדמת פלסטין. אפילו הפתרון הזה, על הרווחים שיש בו לעם הפלסטיני, ימשיך להיות לא מקובל על זרם נרחב ברחוב הערבי, ומימושו לא ישנה רבות את רגשות השנאה לישראל. כפי שאמרתי, העניין קל להבנה, אך הוא מסובך מאוד במציאות. אני חושב שהדור הנוכחי לא יהיה עד בשום אופן לפתרון קבע של הסכסוך עם ישראל, שבמסגרתו תהפוך ישראל לישות טבעית ומקובלת באזור הערבי.  

  לכתבה המלאה:

  http://www.memri.org.il/cgi-webaxy/item?5037

 • תגובות 

חזרה לראש הדף