• השפעת נגיף הקורונה על שוק ההון

 • כתב - עומר אשכנזי    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • קרדיט צילום: shutterstock

  2020 תיזכר בהיסטוריה של המין האנושי כשנת הקורונה. בינואר התחילו הדיווחים על התפשטות רחבה של מחלה ויראלית חדשה בסין, בפברואר כבר אובחנו גם בישראל חולים שנדבקו בנגיף ששמו הרשמי הוא קוביד 19 (COronaVIrus Disease 2019) ובמרץ אי אפשר היה יותר להתעלם מהשפעת הבהלה על שוק ההון, בארץ ובעולם.

  ירידות חדות ואי ודאות גדולה

  השפעת נגיף הקורונה על שוק ההון היא כמובן שלילית. הירידה הדרמטית בפעילות בענפים מסוימים - תעופה, אירוח, מסעדות, אירועים ועוד - משפיעה במידה בלתי מבוטלת גם על תחומים נוספים, ומניות רבות צוללות. מעבר לפגיעה המידית בשוק ההון, ישנה רמה גבוהה של אי ודאות שמקשה מאוד על קיום פעילות עסקית ופיננסית תקינה. גם המתח שהולך ועולה ככל שמספר הנדבקים בכל מקום עולה תורם למשבר שהולך ומתפתח - כך שאין פלא שמדד ת"א 100 למשל צנח במהלך פברואר 2020 ב-10%.

  מה קורה לקרנות ההשתלמות ושאר המוצרים הפיננסיים?

  קרנות ההשתלמות שלנו איבדו מיליארדי שקלים מאז פרוץ משבר הקורונה. בפברואר, החודש הראשון שבו כבר היה ברור שאותו אדם בסין שאכל עטלף (או פנגולין, או בעל חיים אחר) חולל כאוס בקנה מידה עולמי, נרשמו תשואות שליליות בכל הקרנות, כשהממוצע נע סביב המינוס 2 אחוזים במסלולים בכלליים המנהלים סביב 35% מניות. במסלולים המניתיים הירידה היתה גדולה יותר ונעה סביב 7.5%.

  גם מוצרים פיננסיים ופנסיוניים אחרים כמו קופות גמל להשקעה, ביטוחי מנהלים וקרנות פנסיה חשופים בחלק מהמקרים, במידה כזו או אחרת, למניות, ולכן גם בהם צפויה פגיעה בתשואה בתקופה הקרובה. יחד עם זאת חשוב מאוד לזכור שמדובר במוצרים שמראש מיועדים לפרקי זמן ממושכים, כך שההמלצה החשובה ביותר בתקופה לחוצה זו היא קודם כל להירגע, ואז לנסות להעריך מה תהיה השפעת הקורונה על הכספים שלנו בטווח הארוך.

  השפעת נגיף הקורונה על שוק ההון בטווח הארוך

  הלחץ עקב הנגיף שעדיין לא מוכר למין האנושי מובן. מסכים אדומים בבורסות העולם מעוררים תחושות שליליות, וגם זה מובן. החשש שמא נאבד חסכונות חשובים ברור. ובכל זאת הצעד הנכון ביותר עבור חוסכים ומשקיעים חכמים הוא לנשום עמוק, ולנסות להביט מעבר לחודשים הקרובים.

  כדאי לזכור שמשברים כלכליים הם לא אירוע נדיר, ושאחרי ירידות, ואפילו חדות, מגיעות עליות. מכירת מניות כשהן בשפל היא מתכון בטוח להפסדים משמעותיים, וכך גם מימוש מוצרים פיננסיים כמו קרן השתלמות או פוליסת חיסכון עקב הבהלה.

  תובנות רלוונטיות ניתן להפיק מהמשבר הכלכלי הגלובלי הקודם, של 2008: לא מעט אנשים הפסידו סכומי כסף גדולים בשוק ההון (כולל בקופות הגמל, הקרנות השונות ושאר החסכונות הפנסיוניים ומוצרי ההשקעה). הסיבה להפסדים לא הייתה המשבר, שחלף כעבור פרק זמן מסוים ולאחריו הגיעה צמיחה, אלא הפאניקה. מי שמשכו כספים כשהשוק היה בשפל, בתחילת המשבר או בשיאו, ולא חיכו עד שהשוק יתאזן הם אלה שסבלו מהפסדים משמעותיים – ולכן מומלץ לא לפעול מתוך בהלה ולחץ.

  אז מה הדבר הנכון ביותר לעשות היום?

  להקשיב למומחים.

  כפי שעל-מנת למזער את החשיפה האפשרית לנגיף, הדבר נכון ביותר הוא להקשיב לאנשי המקצוע של משרד הבריאות בכל הנוגע להתנהלות היומיומית, כך התנהגות בשוק ההון כדאי לבסס על קבלת ייעוץ מקצועי. השפעת נגיף הקורונה על שוק ההון משתנה בהתאם להתפתחויות האפידמיות והכלכליות, ולכן חשוב להמשיך ולעקוב. מי שעושה זאת באופן המושכל ביותר הם כמובן מומחים בתחום ובפרט מי שכבר צברו ניסיון בניהול חסכונות והשקעות בימי משבר, כך שהם יודעים למזער נזקים ולהבטיח מקסימום רווח לטווח הארוך. לכל שאלה נוספת מוזמנים לפנות לצוות המיומן של אג'נדה ולקבל ייעוץ מותאם ספציפית אליכם. 

 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף