• גל חוקות גזעניות שוטף את אירופה: דנמרק הגזענית הכריזה על עצמה למדינת כנסיה - אירלנד הלכה בעקבותיה והכריזה על עצמה כמדינה "מחויבת לישו"

  {{report.count}}  {{report.countcommenttotal}} 
 • כתב - ISRAELY    
 • - תגיות:
 • גל של חוקות גזעניות שוטף את אירופה: דנמרק הגזענית הכריזה על עצמה למדינת כנסיה - אירלנד הלכה בעקבותיה והכריזה על עצמה כמדינה "מחויבת לישו"

  בישראל, למשל, לא היו מעלים על הדעת למנוע מבני המיעוטים להתלבש כמצוות דתם. באירופה הנאורה, לעומת זאת, פגיעה כזאת בחופש הדת דווקא מתקיימת. דנמרק החלה לפני ימים אחדים להחיל את החוק לאיסור עטיית ניקאב: אישה מוסלמית בלבוש מסורתי עוכבה על ידי השוטרים וקיבלה קנס. איסורים דומים הוטלו במדינות אירופיות נוספות כמו צרפת ובלגיה.
  ארצות אחרות הרחיקו לכת הרבה יותר, והגדירו את עצמן כמדינות של עם אחד, או אף של דת אחת. כל הפותח את החוקה של אירלנד, למשל, רואה כבר בשורותיה הראשונות הצהרת אמונים ומחויבות ל"ישו המשיח". איך המיעוטים הלא־נוצריים באירלנד חיים עם ההכרזה הזאת, שבוודאי לא מייצגת אותם? להבדיל מגורמים קיצוניים בקרב ערביי ישראל - ומגורמי שמאל המסיתים אותם - נראה שבאירלנד מקבלים המיעוטים בהבנה את ערכיו של הרוב, ואת זכותו להגדרה עצמית.  החוקה של דנמרק נחרצת אף יותר מזו של אירלנד: סעיף 4 קובע שדנמרק היא מדינתה של הכנסייה הלותרנית. לא מדינה של כולם, לא מדינה שוויונית - מדינה של זרם אחד בדת הנוצרית. גם בדנמרק קיימים מיעוטים - יהודים, מוסלמים ונוצרים שאינם משתייכים לכנסייה הלותרנית; אבל משום מה, זכותו של הרוב שם לעצב את ביתו הלאומי כראות עיניו, אינה מותקפת. מדוע מה שמותר לאירלנד ולדנמרק, נאסר על המדינה היהודית?
  לכתבה המלאה:

  https://www.israelhayom.co.il/opinion/577787

 • תגובות 

חזרה לראש הדף