• מרדכי ליפמן: "הסיפור שלא יאמן על שופטת, מחבל ופס"ד סהרורי"

 • כתב - MotiL    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • הסיפור שלא יאמן על שופטת, מחבל ופס"ד סהרורי

  לשפשף את העיניים ולא להאמין. שופטת ביהמ"ש המחוזי ורדה מרוז, דחתה את בקשת שר הפנים לשלול אזרחותו של מחבל שהניח מטען חבלה באוטובוס בתל אביב, וגרם לפציעתם של 26 ישראלים, חלקם קשה. הנימוק: הפיגוע לא עונה להגדרה "מעשה חריג או קיצוני", ולכן, "להשקפת" השופטת מרוז אין "הצדקה בשימוש בסנקציה קיצונית של שלילת אזרחות". 

   לקריאת פסק דין זה אי אפשר שלא לשאול: האם נסתתרה בינתה של השופטת? 

   

  מחמד מפארג׳ה ביצע פיגוע ביום 21.11.12 בתל אביב, בתקופת מבצע "עמוד ענן". הוא הטמין מטען נפץ באוטובוס במרכז העיר. בפיגוע נפצעו 26 בני אדם, שניים מהם באורח קשה. 

  מתברר כי המחבל קיבל תושבות קבע עוד בשנת 1995 יחד עם אביו, במסגרת איחוד משפחות. כן. מתת חסד מהסוג הנדיב שממשלות ישראל מעניקות למחבלים בפוטנציה. בשנת 2008 הוא התאזרח כקטין יחד עם אביו. ארבע שנים מאוחר יותר ביצע את הפיגוע.  

  מפארג׳ה הורשע בכוונה לסייע לאויב, בניסיון לרצח, בגרימת חבלה חמורה ונגזרו עליו 25 שנות מאסר.

   

  שר הפנים אריה דרעי פנה לבית המשפט, בבקשה לקבל אישורו לבטל אזרחותו של ישראלי בגין סיכון ביטחון ישראל וביצוע פיגוע. יובהר כי מאז תיקון החוק בשנת 2008 עשה בו שימוש שר הפנים פעמיים בלבד-במקרים קיצוניים במיוחד. אלא שבפסק דין שניתן לפני ימים אחדים בבית המשפט המחוזי מרכז, דחתה השופטת ורדה מרוז את בקשתו.

  ומדוע? וכך החליטה כבודה: "ב'מדד מעשי הטרור' – אשר רובם ככולם אכזריים ונפשעים – אין מעשה הטרור שביצע המשיב, על אף חומרתו, חריג או קיצוני (ההדגשה שלי. מ.ל.). על כן השאלה הרלוונטית אינה הדגש על מעשה הטרור הספציפי, ככזה, אלא ככלל, האם יש בשלילת אזרחות בנסיבות המתוארות כדי להרתיע אחרים מסוגו של המשיב (בני דור ב') מלבצע מעשי טרור? כפי שיבואר בהמשך, העותר לא השכיל לבסס את תכלית ההרתעה באופן הנדרש ובכל מקרה, להשקפתי, אין בה כדי להצדיק שימוש בסנקציה קיצונית של ביטול אזרחות".

   השר אריה דרעי, הבהיר כי בכוונתו לערער על פסק הדין: "מדובר בהחלטה שלא מתחשבת ברגשות הציבור הישראלי ובמשפחות קורבנות הטרור. אם מטען נפץ באוטובוס ופציעת 26 בני אדם אינם מספיק קיצוניים אז מה נחשב לקיצוני?!".

   עד למועד כתיבת שורות אלו טרם נתקבלה הודעה על הגשת הערעור המובטח.

   

 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף