• צפו - ראש הממשלה בנימין נתניהו מספר את סיפור אלטלנה כמו שלא סופר לעולם - עובדות על שנאת השמאלנים ליהודים

 • כתב - ISRAELY    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • צפו - ראש הממשלה בנימין נתניהו מספר את סיפור אלטלנה כמו שלא סופר לעולם  - עובדות על שנאת השמאלנים ליהודים

  קרדיט צילום: shutterstock

  אני זוכר את ידידנו דב שילנסקי ז''ל, שנפטר לפני עשור, אני זוכר אותו מתאר את ההווי על הסיפון של האלטלנה. לאורך ההפלגה מפורט דה-בוק בצרפת עד חופי המולדת הם שרו שירים לאומיים, דנו דיונים מלאי-להט על הציונות, התאמנו אימונים שנועדו לחשל את מי שיוטלו בתוך זמן קצר אל שדה-הקרב. זאת אלטלנה האמיתית. ואני רוצה להגיד לכם שהטענה שהם באו לתפוס את השלטון בכוח הנשק היא כל כך מופרכת. הרי אילו אנשי ספינת-הישע היו באים להשתלט על המדינה באלימות, הנשק שבאונייה היה מוכן בידיים ולא ארוז בארגזים.

  ולכן, את שורשי העימות לפני 72 שנים יש לחפש במשקעים ישנים יותר, בטינה מבעבעת כלפי מי שלא השתייכו למחנה "הנכון". מרחץ הדמים בכפר ויתקין ובתל-אביב הזכיר לרבים את שריפת מחסני התבואה בירושלים הנצורה לפני אלפיים שנה, כשחיילי טיטוס בשער. גם במקרה של אלטלנה, מאמצי התיווך והפשרה בוטלו בהינף-יד. בסוף הם קיבלו אולטימטום בן 10 דקות, 10 דקות בלבד, למסירת הנשק החיוני, שנאסף בחוץ-לארץ בעבודת נמלים. הירי הנמהר הביא לכך שהברזל שקע במצולות, וחמור מזה, חיים צעירים, במדים ושלא במדים, נגדעו באיבם. אגב, בעקיפין נשפך דמם של אנשים רבים נוספים, משום שכמויות הנשק העצומות חסרו מאוד בחזיתות המלחמה.

  אני חייב להגיד לכם שההכרה הזאת מתחזקת בי, גם משום שיש לנו נוהל במדינה, אם אנחנו רואים מטוס שלא מזדהה, שהוא מתכוון להיכנס לתוך השטח האווירי שלנו וחלילה לבצע כאן אסון, כמו שקרה במתקפת מגדלי התאומים, אנחנו צריכים להחליט אם לירות בו או לא לירות בו. להפיל את האנשים או לא. זה תרגיל קבוע, אבל לפעמים זה גם קורה במציאות. לא ירינו. גם כשזה קרוב מאוד. מדוע היה צריך לירות? מדוע היה צריך לתת 10 דקות? אפשר היה לתת יותר זמן. אני אומר את זה באחריות, כי תמיד אנחנו יכולים לומר: "לא הייתם שם, לא חוויתם את זה, לא החלטתם", וזה נכון, זו טענה שאי אפשר להתעלם ממנה. אבל אל מול אחים, בהפוגה בתוך מלחמת העצמאות, צריך היה למנוע את האסון הזה.

 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף