• ירדן מתחילה להראות לא יציבה: בעיות כלכליות חריפות, הפגנות המוניות ואלימות ואבדן שליטה של כוחות הביטחון

 • כתב - ISRAELY    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • ירדן מתחילה להראות לא יציבה: בעיות כלכליות חריפות, הפגנות המוניות ואלימות ואבדן שליטה של כוחות הביטחון

  קרדיט צילום: shutterstock

  במהלך השנים הראשונות שלאחר פרוץ "האביב הערבי" רווחה ההערכה בקרב העוקבים אחרי המתחולל בממלכה ההאשמית, כי חרף הלחצים המדיניים הפנימיים והחיצוניים וכן הלחצים הדמוגרפים שיצרו הפליטים שהגיעו אליה מסוריה, הצליח המשטר להתמודד עם האתגרים שבפניו. ואולם, באחרונה נסדקה תמונת היציבות ומתרבים הסימנים לכך שהלחצים והאירועים המתרחשים במדינה עלולים לגרור ערעור רציני של המשטר, שיהיו לו השלכות אסטרטגיות ארוכות טווח. תהליך ההתערערות עלול להיגרם למשל על ידי הפגנות המוניות וממושכות, בחלקן גם אלימות, אובדן שליטה של כוחות הביטחון במתרחש וכן אובדן שליטתו של ארמון המלוכה על החלטות הפרלמנט.

  באמצע חודש מאי 2019 פירסמה קרן המטבע הבינלאומית דו"ח מפורט על אודות מצבה הכלכלי של ירדן. יצוין שדרישות הקרן מירדן מ-2016 לערוך רפורמות במערכת המיסוי (וביניהן בתחומי הפיקוח, האכיפה והגביה) כתנאי להענקת מלווה, ובנוסף עליית מחירי הדלק והחשמל, גרמו להתמרדות הפרלמנט הירדני, אשר סרב לאמצן. המלך נאלץ לפטר את ראש הממשלה האני מולקי והממשלה החדשה, בראשות עומאר אל-רזאז, פתחה "דיאלוג לאומי" שבסופו, בדצמבר 2018, הפרלמנט אימץ חלק גדול מהדרישות. בניסוח מסקנות הדוח ניכרה בין השורות התלבטות רבה. מצוין בו שהצמיחה הכלכלית הייתה ב-2018 חלשה, משום שהאבטלה נותרה בשיעור של 18 אחוזים (בין הצעירים שעור האבטלה הוא למעלה מ-42 אחוזים ובקרב נשים יתר מ-23 אחוזים).

  גרעון הממשלה עלה לקראת סוף 2018 והגיע ל-2.4 אחוזים מהתוצר המקומי הגולמי, תוך מחיקת הקיצוץ בגרעון שנרשם מוקדם יותר באותה השנה. מול הקיצוץ בהוצאות הממשלה בנושא הבריאות מציין הדוח את עליית הגרעון עקב קיצוץ בתעריפי החשמל מול עליית מחירי הדלק, שהגדילו את חלקה של חברת החשמל בגרעון ל-0.3 אחוזים מהתמ"ג. גירעונות חברת החשמל וחברת מים הביאו את גירעון המגזר הממשלתי ל-4.3 אחוזים מהתמ"ג, בעוד הצפי ב-2016, כשקרן המטבע אישרה לירדן מלווה בסך 723 מיליון דולר בהעברה לשיעורין במשך שלוש שנים, היה שהגרעון יגיע ל 1.8 אחוזים מהתמ"ג.

  לכתבה המלאה:

  https://www.inss.org.il/he/publication/concerns-for-jordans-stability/

 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף