• שופט בכיר מתחיל לתהות מה לעזאזל בג"צ עשה כאן במדינה - איך פקיד הפך לחשוב יותר משר? ולא יהיה קל להם להשתיק אותו

  {{report.count}}  {{report.countcommenttotal}} 
 • כתב - ISRAELY    
 • - תגיות:
 • שופט בכיר מתחיל לתהות מה לעזאזל בג"צ עשה כאן במדינה - איך פקיד הפך לחשוב יותר משר? ולא יהיה קל להם להשתיק אותו

  פרופ' דותן הוא ראש הקתדרה למשפט ציבורי באוניברסיטה העברית:

  מהפכת האקטיביזם השיפוטי שחולל בג"ץ החל באמצע שנות ה–80, בהנהגתו הכריזמטית של אהרן ברק, לא התבססה רק על קביעות פוזיטיביות מפורשות בפסקי הדין אלא גם, ולעתים בעיקר, על פיתוח טכניקות מתוחכמות של השתקה. לעתים קרובות ההשתקה נגעה לעצם האפשרות להעלות בפני בג"ץ טענות מסוימות, למשל טענה לחוסר סמכות של בית המשפט. במקרים אחרים היא התייחסה למיצוב של הצדדים לדיון ולאפשרות שניתנה לגופים מסוימים, או נמנעה מהם, להציג את עמדתם.

  אחת הטכניקות המרכזיות במערך ההשתקה הזה נוגעת לייצוג רשויות המדינה בפני בית המשפט. באמצע שנות ה–90 קבע השופט ברק כי היועץ המשפטי לממשלה, ורק הוא, רשאי לייצג את רשויות המדינה בבית המשפט. כמו כן, היועץ הוא שמוסמך לקבוע מהן הטענות שמותר לרשויות להעלות בדיון.

  לדוקטרינה הקיצונית (שלא לומר המוזרה) הזאת אין שום בסיס בחקיקה בישראל, ואין לה גם מקבילה בשום שיטת משפט אחרת בעולם. היא פוגעת קשות לא רק בחופש הביטוי, בעיקרון הדמוקרטי ובזכות הבסיסית לייצוג בערכאות, אלא גם בשלטון החוק ובבסיס שיטת המשפט האדוורסרית שלנו.

  והנה קם השופט אלכס שטיין, ומתחיל לשאול שאלות על הבסיס המשפטי של מערך ההשתקה הזה. הוא תוהה, למשל, בהנחה ש"אקוניס המשפטי" מסכים עם העותרים, כיצד בכלל הגיע הדיון לבית המשפט? אין ספק ששאלות כאלו מאיימות לזעזע את אמות הספים של מערך ההמפטי־דמפטי הזה, ומכאן גם מובנות המתקפות על שטיין, שנועדו לבצר ביתר שאת את חומות בית המשפט. מכיוון שאפשר לשער שאת השופט שטיין לא יהיה קל להשתיק, מסתמנת כעת תקופה מעניינת מאוד בהתפתחות דרכו של בית המשפט.

  לכתבה המלאה עם שלל הטיעונים:

  https://www.haaretz.co.il/opinions/.premium-1.7001008?utm_source=App_Share&utm_medium=iOS_Native

 • תגובות 

חזרה לראש הדף