• מומחה למזה"ת: מה הפלסתינים לא מבינים? מדינות ערב לא מחשיבות אותם, יש להן בעיות שלהם

 • כתב - ISRAELY    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • מומחה למזה"ת: מה הפלסתינים לא מבינים? מדינות ערב לא מחשיבות אותם, יש להן בעיות שלהם

  קרדיט צילום: shutterstock

  עוזי רבי הוא פרופסור חבר, ראש מרכז משה דיין ללימודי המזרח התיכון ואפריקה באוניברסיטת תל אביב, מרצה בארץ ובעולם בנושאים הקשורים לגיאו-פוליטיקה אזורית, ישראל והמזרח התיכון:

  מה הפלסטינים אינם מבינים?!

  הפלסטינים (כמו גם אחרים במחוזותנו ומחוצה להם) ממשיכים להיכשל בהבנת הנקרא. גם אם טראמפ הנו איש עסקים בוטה ואף אגרסיבי, הוא לבטח אינו פוליטיקאי או מדינאי מערבי מהזן הישן, קרי אדם הממאיס עצמו לדעת תוך שימוש במעדנות ה"פוליטיקלי קורקט". עולם אחוז ייאוש ושבע מרורים קץ בסיסמאות ריקות מתוכן וערכים "נשגבים" באצטלה אוניברסאלית. טראמפ הנו חלק משינוי מהפכני, שבעיצומו מתנהל עולמנו באופן שונה לחלוטין מזה שהכרנו במאה העשרים.

  התוכן והסגנון ניכרים גם ביחסו של ממשל טראמפ לסכסוך. בצעדיו האחרונים שבר טראמפ משוואה בת 50 שנים, שלפיה הפלסטינים הם קורבן נצחי ואשמתה של ישראל אינה טעונה כל הוכחה. מהלכיו גם חשפו את טעמו האמתי של אבו מאזן בשורת נאומים השוללים פשרה ולמעשה הכרה בישות הישראלית. הנאומים האחרונים של אבו מאזן והעלבונות שהטיח בנשיא ארה"ב ובסגנו מייק פנס, מלמדים גם יותר מכל על המצוקה האדירה בה מצויים לא רק המנהיג הפלסטיני, אלא גם הלאומיות הפלסטינית.

   

  האיומים של אבו מאזן מפרישה מאוסלו שווים לאיומים שלו שיפרק את הרשות. בשני המקרים מדובר ב"אוויר חם" ובאפס סיכוי להיתכנות בשטח. אבו מאזן או מחליפו לא יוכלו לוותר על התיאום הביטחוני עם ישראל ועל הרווחה היחסית שנהנות ממנה אליטות ברמאללה ובשכם בחסדי מוסדות הרשות.

  אבו מאזן כמו השליך לאשפת ההיסטוריה את מרבית ההישגים של יאסר ערפאת, ובראשם שני העקרונות המקודשים לפלסטינים מאז ועידת חרטום: בלעדיות הייצוג ועצמאות ההחלטה. בעידן אבו מאזן הפלסטינים כבר לא אדונים לגורלם. הוא הוריד את מעמדם הבינלאומי לשפל המדרגה. ההכרה בירושלים והכוונה להעביר את השגרירות האמריקנית לעיר הם הראיה הטובה ביותר. הנשיא טראמפ מסתמן כפרו-ישראלי מובהק, אך העולם הערבי לא רק שאינו מתייצב מולו בשל כך, אלא מנסה להניא את אבו מאזן מצעדים רדיקליים ו"מעכל", אף אם באי נוחות, את מסריו של נאום ירושלים ואלמנטים אחרים שנחשפים מ"עסקת המאה".

  גם אלה הם סימניו של הזמן החדש במזרח התיכון. מדינות כמו מצרים (שבה הודיע עבד אל-פתאח אל-סיסי על כוונתו לרוץ לכהונת נשיאות נוספת), סעודיה וירדן מצויות במרוץ הישרדות מול איראן והאחים המוסלמים. יהיה קשה עד בלתי אפשרי לשכנע מדינות כאלו להקריב את האינטרסים הקיומיים שלהן על מזבח הסוגיה הפלסטינית. לכן אותן מדינות הסתפקו במס שפתיים של גינויים רפים להכרזה של טראמפ והמשיכו הלאה.

  אבו מאזן הוזן על ידי חוגים 'יודעי דבר'. הוא התפתה לקבל הערכות מצד גורמים, בעיקר מאירופה אך גם בישראל, ששבויים בקונספציות שאבד עליהן הכלח. הקונספציה הגורסת כי "הזמן פועל לרעת ישראל" בשילוב עם מטריית הביטחון הדיפלומטית שהניח שתמיד תיפרש בפניו במזרח התיכון ובעולם, התנפצה מול צוקי המציאות. נאום טראמפ ומהלכים נלווים הוכיחו לו שהזמן פועל לרעת הפלסטינים. ההתנהלות של אבו מאזו ושל ידידיו בארץ ובעולם לוקה בהבנת הנקרא. מדובר כאן במי שמתנהלים בעולם של המאה ה21 במונחים ישנים של שנות התשעים של המאה שעברה, ומנסים ללא הצלחה לכפות על המציאות המשתנה "פתרונות" חסרי שחר.

 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף