• ובכל זאת רק ביבי!

 • כתב - MotiH    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • הקשבתי היום בקשב רב לדבריו של היוהמ"ש מנדלבליט. הקשבתי גם לדבריו של רוה"מ נתניהו. ניכר בנתניהו, שהוא לא ישן בלילה. האיש דיבר מהלב. להערכתי, עד מהרה יתברר שהציבור, למרות כתב האישום, מוסיף לתמוך בו.

  ייתכן שכתב האישום אמיתי וראוי, אבל ברור לכל מי שעיניו בראשו, שכל מטרתו לא היתה עשיית הצדק, או מלחמה בשחיתות, כפי שזה נראה לכאורה. מדובר לאמיתו של דבר, בשיטה מתוחכמת של חילופי שלטון, שלא דרך הקלפי. להערכתי, נתניהו, הוא ראש הממשלה המנוסה והמוצלח ביותר שהיה אי פעם במדינת ישראל. הוא הביא את המדינה להישגים אדירים. לדעתי, עם כל הכבוד, הוא היה טוב ומקובל יותר מבן גוריון או מנחם בגין.  גם אם לא כולם יסכימו איתי, איש לא יכול לטעון, שיהיה זה צודק וחכם להחליף אותו שלא דרך הקלפי.

  אילו לא היה מדובר בנתניהו, איש לא היה מוציא שלוש שנים ועשרות מיליוני שקלים על חקירה הזויה ומיותרת זו. מעולם בתולדות מדינת ישראל לא גייסו מסה כזו של חוקרים ופרקליטים כדי לחסל אישיות פוליטית ובוודאי לא ראש ממשלה.

  יבוא מי שיטען, שאותו הדבר קרה לאהוד אולמרט או למשה קצב. אך קצב לא היה ראש ממשלה. אולמרט כן היה, אבל העבירות שעבר היו בתקופת כהונתו כשר ולא כראש ממשלה. בתור ראש ממשלה הוא היה מוצלח למדי, ולא שפטו אותו על מה שעשה בתקופת כהונתו כראש ממשלה. אלמלא טעויות שעשה כשהיה שר אוצר או שר מסחר ותעשיה, או ראש העיר ירושלים,  הוא לא היה מגיע למשפט.

  אילו לא היה מדובר בראש ממשלה, המשפט של נתניהו לא היה מוזכר כלל בתקשורת ואיש לא היה נותן עליו את דעתו. ישראל היא אמנם מדינה נהדרת, אבל יש בה גם לא מעט עבריינים. לשמחתנו, לא מדובר בראשי ממשלה עבריינים. לכן במקרה של נתניהו היתה כאן אכיפה בררנית.

  יריביו של ביבי מוכנים לעשות הכול כדי לסלקו מתפקידו. הדרך המשפטית היא אחת מהדרכים היעילות לכך. יש מספיק חוגים במשטרה ובפרקליטות,  שהיו מוכנים לחפור במרץ ולבנות לו תיקים והתוצאה לא איחרה לבוא.

  לכן, הבעייה האמיתית איננה המשפט והצדק, אלא הדרך של איך משתמשים בכלים אלה.  במקרה שלנו, הקרב האמיתי איננו העבירות-כביכול שביבי הואשם בהם, אלא עתידה של המדינה. כולם יודעים שנתניהו עשה עבודה מצויינת ואם ימשיך בתפקידו, הוא ימשיך להצטיין. אם יהיו עוד משברים בדרך, טוב שאדם ברמתו של ביבי, יעמוד בראש הממשלה.

  לפני שישה שבועות כתבתי, שהולכים לבחירות מועד גימ"ל. לא היה קשה לחזות זאת. זה היה ברור כמעט לגמרי. כעת, אחרי פירסום כתב האישום, כחול לבן לא תסכים בשום אופן לשבת בממשלה עם ביבי, בין אם ביבי הוא ראש הממשלה ובין שבני גנץ יהיה בתפקיד זה, וביבי יהיה ממלא מקומו, ולכן אין אפשרות להקים כאן ממשלת אחדות רחבה.

  באופן עקום, כתב האישום נגד ביבי שווה במשקלו להחלטת הבוחר, למרות שהשופטים הם רק שלושה ולא מיליוני בוחרים. יש כאן עיוות חמור בדמוקרטיה וסכנה לעתידה של המדינה.

  מצד שני, עדיין אין משפט והוא לא יהיה לפני פירסום תוצאות הבחירות הצפויות במרץ 2020. בבחירות אלה, יש סיכויים טובים מאוד, שנתניהו, עם או בלי פריימריס, יעמוד שוב בראש הליכוד וגם בראש הממשלה הבאה. במקרה כזה, תורכב ועדת כנסת, שתעניק לנתניהו חסינות פרלמנטרית, ומשפטו יידחה ל-2024. בעוד ארבע שנים, נתניהו יהיה כבר בן 74. ייתכן שעד אז, יצמח על ידו מישהו מנוסה מספיק, שיוכל לשאת באחריות. בינתיים אין אף אחד כזה.

  בתוך ארבע השנים עד 2024, ישראל כבר תספח את בקעת הירדן וייתכן גם שתספח את יהודה ושומרון. יש סיכויים טובים שעד אז, יוסר מעלינו גם האיום האיראני וישראל תהיה בתקופה הרבה יותר רגועה ועם כלכלה הרבה יותר חזקה. אבל בתקופה הנוכחית אי אפשר להמר ומוכרחים מנהיג מנוסה, ברמתו של נתניהו. ייתכן וזאת התקופה הכי קריטית שהיתה למדינת ישראל מיום היווסדה.

  לכן, סילוקו של נתניהו, על ידי העמדתו לדין כיום, רק תחליש את מדינת ישראל. התקופה שלנו איננה דומה לשנות השישים. זה לא כמו המעבר שהיה מבן גוריון לאשכול. מצבה של ישראל כיום והסכנות הביטחוניות האורבות לה, חמורות לאין ערוך מאלה שהיו כאן בשנות השישים של המאה הקודמת.

  לכן, צריך לעשות הכול על מנת שחילופי שלטון במדינת ישראל לא יהיו בבית המשפט אלא אך ורק בקלפי. נתניהו, ייתכן שמעד, אבל גם אחרים מעדו, ואיש לא נהג בהם באותה קשיחות. לנתניהו עשו ממש סיכול ממוקד.


 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף