• הסיפור הנשכח של היהודיה ממרוקו שהצילה עשרות אלפי יהודים מהנאצים והביאה אותם לצפון אפריקה

  {{report.count}}  {{report.countcommenttotal}} 
 • כתב - ISRAELY    
 • - תגיות:
 • הסיפור הנשכח של היהודיה ממרוקו שהצילה עשרות אלפי יהודים מהנאצים והביאה אותם לצפון אפריקה

  הלן בן־עטר הייתה עורכת הדין הראשונה במרוקו, אבל מפעל חייה האמיתי היה הצלת יהודים מציפורני הנאצים. בן־עטר סיכנה את עצמה כדי להציל עשרות אלפים במהלכים נועזים, מהשגת אשרות מזויפות, דרך סיוע לפליטים שהגיעו למרוקו ועד גיוס תרומות והגנה משפטית. אבל למרות הכל, האישה המיוחדת הזו נשכחה כמעט לחלוטין. עכשיו מוקם באשדוד מיזם מיוחד להנצחתה כדי שכל ילד ידע כמה העם היהודי חב לה

  איש לא חשד באישה נמוכת הקומה ושחורת העיניים שהתרוצצה בין היהודים המבוהלים שירדו מהספינות בנמל קזבלנקה שבמרוקו לאחר שנמלטו מציפורני הנאצים. האישה לבושת השחורים ניגשה אליהם, הציעה את עזרתה, אמרה מילה טובה וחייכה במאור פנים. מאחורי החיוך הסתתרה הלן קאזס בן־עטר, מהגיבורות היהודיות העלומות בתקופת השואה, שהצילה את חייהם של עשרות אלפי יהודים שנמלטו מאירופה העשנה לצפון אפריקה. במשך שנות המלחמה, תוך שהיא מסכנת את חייה ועל אף טרגדיות אישיות שחוותה, הקימה בן־עטר מערך הצלה ותמיכה לעשרות אלפי יהודים, דאגה להם לטיפולים רפואיים, לינה, אוכל ודמי קיום וסייעה להם להמשיך הלאה בדרכם אל החופש המיוחל.

   

  סיפורה המופלא של בן־עטר אינו ידוע כמעט לאיש — גם לא לעולים רבים ממרוקו — מלבד לקומץ חוקרי יהדות צפון אפריקה בתקופת השואה. עכשיו, שנים רבות לאחר שנפטרה ונשכחה, החליטה עיריית אשדוד, שחלק מיוצאי צפון אפריקה המתגוררים בה עלו לארץ בזכות בן־עטר, לחלוק לה את הכבוד לו היא ראויה ולהנציח את שמה. בימים אלה יוצא לדרך בעיר פרויקט "מסדר הנשים על שם הלן בן־עטר", להעצמת נערות. בנוסף, יונצח זכרה בטקס יום השואה המרכזי בעיר.

  לכתבה המלאה:

  https://www.yediot.co.il/articles/0,7340,L-5501792,00.html

 • תגובות 

חזרה לראש הדף