• גדעון אלון: "כשחוקק "כבוד האדם" ויתרו על השוויון"

  {{report.count}}  {{report.countcommenttotal}} 
 • כתב - פורום    
 • - תגיות:

 • ראשי מפלגת העבודה ומרצ יצאו בימים האחרונים בשצף קצף נגד חקיקת חוק הלאום, וטענו כי זהו חוק "גזעני" שנעדר ממנו ערך השוויון. במוצ"ש האשימו בכיכר את רה"מ בנימין נתניהו ואת יוזם החוק ח"כ אבי דיכטר בבגידה. 

  אבל מי שמעיין בפרוטוקול מליאת הכנסת, שאישרה את חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו לפני 26 שנה מגלה, שגם בו אין מילה על ערך השוויון ועל זכויות הערבים והדרוזים במדינה. והנה, למרות זאת, אחד מיוזמי החוק היה ח"כ משינוי (פרופ' אמנון רובינשטיין), ותמכו בו ח"כ ממרצ (מרדכי וירשובסקי), ושר המשפטים דאז דן מרידור - שהיום מסתייג מחוק הלאום - התפעל ממנו.

  בעת שהובאה הצעת חוק כבוד האדם וחירותו לאישור הכנסת, ב־17 במארס 1992, עלה לדוכן הנואמים ח"כ וירשובסקי והודיע שיתמוך בחוק למרות שאינו מבטיח שוויון לערבים ולדרוזים: "הייתי רוצה לראות בחוק הזה הכרזה האומרת שכל בני האדם שווים, שיש שוויון בפני החוק, ושכבודו וחרותו של האדם שווים לאלה של זולתו וזולתו לא יכול לגבור עליו או להיות טוב ממנו או במעמד עליון. 

  כל בני האדם בני חורין ושווים. הדבר הזה לצערי לא מצא כאן את ביטויו. אילו אימצנו את מגילת העצמאות, הדבר הזה היה נכלל במסגרת החוק".

  ...

  כל הטוענים כי חוק הלאום נחקק בחיפזון ונוסח בצורה רשלנית - למרות שעסקו בחקיקתו במשך שנים לא מעטות, ועל כל אחד מסעיפיו התקיימו עשרות דיונים, כולל הקמת ועדת משנה מיוחדת לבחינת פרטיו בראשות ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד) - יתקשו להאמין ש"חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו" נחקק בחיפזון במשך שנה אחת בלבד. 

  https://www.israelhayom.co.il/opinion/577499


 • תגובות 

חזרה לראש הדף