• פעולת החץ השחור

 • כתב - יאיר ושמרית קלין    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • *החץ השחור- סופפו*

  בסיום מלחמת העצמאות חוליות פאדיון חדרו לאזורי הספר כשמטרתם לפגוע בנפש וברכוש. רוב הפעילות של הפדאיון הייתה מכוונת ע"י המודיעין המצרי, שהיה לו בסיס מוצק בעיר עזה. מפקד המודיעין המצרי היה זה ששלח אישית את החוליות.

  בא' אדר תשט"ו (23.2.55) חדרה חוליה מצרית למתקן ממשלתי ליד ראשון-לציון ולקחה משם מסמכים מסווגים ורצחו את הנרי לוי ליד רחובות. בדרכה חזרה נתקלה החוליה בסיור של צה"ל, ואחד מאנשיה נהרג.

  שר הביטחון, דוד בן-גוריון, והרמטכ"ל, משה דיין, החליטו לחדור למחנה צבאי ליד עזה, לפוצץ אותו ואת מכון המים ותחנת הרכבת שלידו. הייתה זאת פעולה מורכבת עם מספר יעדים שתוכננה על ידי אריק שרון, אהרן דוידי ומפקדי הפלוגות מגדוד 890.

  למבצע ניתן שם הקוד הצהלי *חץ-שחור* והוא נערך *בליל ז' באדר* תשט"ו (28.2-1.3.55) היעדים חולקו למספר כוחות הכוח הפורץ בפיקודו של סעדיה אלקיים (סופפו) עם כוחות משנה בפיקודם של הלל, עוזי עילם וטיבי שפירא. תפקידו היה לפרוץ, לכבוש את המחנה ולהרוס את המבנים שבו.

  במקום להסתער על המחנה הגדול, הסתער הכוח בפיקודו של סופפו על מכון המים וחיסל את הכוח המצרי.

  "ברגע שסיימנו את הלחימה במחנה משאבות המים, מגיע אלינו אהרון דוידי סגן מפקד הגדוד, ואני שומע אותו אומר "סופפו, זה לא כאן!". סופפו התעשת, הבין את הטעות ומיד יצאנו ממחנה משאבות המים. בלי פקודות נוספות החל סופפו להתקדם אל היעד הראשי אל המחנה"

  כשהסתער בראש חייליו אל המחנה נהרג סעדיה אלקיים המפקד הנערץ. את הפיקוד על הפלוגה תפסו עוזי עילם ואהרון דוידי. סיפר עוזי:

  "בעוד חיילי הכוח מתכופפים ומנהלים חילופי אש, נעמד דוידי. "לא היה לי נעים להתכופף כשהוא עומד, נעמדתי גם, הוא דיבר בשלווה כאילו מדובר בתרגיל ולא במבצע בשטח אויב תחת אש. השקט שלו השרה עלינו שלווה ומוטיבציה גדולה להמשיך בקרב ולהשלים את המשימות".

  על ניהול הקרב תחת אש והשלמת המשימות קיבלו דוידי ועילם את עיטור העוז.

  סעדיה אלקיים (סופפו) נולד וגדל בתל אביב למשפחה מיוחסת מיוצאי מרוקו. סביו היה סבו היה יועץ השולטן המרקשי, אשר עזב את כהונתו מאהבתו הרבה לציון, והתיישב בלוד.

  סופפו השתתף בכל קרבות מלחמת השחרור בצפון ובדרום, והמשיך לשרת כקצין בקבע בגדוד 890 עד לנפילתו בפעולה, על חלקו בקרב קיבל סופפו את עיטור העוז.

  למרות האבדות הפעולה הוגדרה כהצלחה. הייתה זו הפעולה הראשונה והגדולה בשטח אוייב.

  אומנם פעולות התגמול לא מנעו את המשך החדירות אך תרמו רבות לרוח הלחימה של צה"ל שעוצבה באותם ימים.

  לזכרו הוקמה ליד שדרות אנדרטת החץ השחור המשקיפה על העיר עזה ומספרת את סיפורי פעולות התגמול.

  בתמונה סעדיה אלקיים...

  החץ השחור- סעדיה אלקיים.

 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף