• שכחתם שרציתם מלחמה?

  {{report.count}}  {{report.countcommenttotal}} 
 • כתב - MotiH    
 • - תגיות:
 • שכחתם שרציתם מלחמה?

  גלית דיסטל אטבריאן


  "ארץ נהדרת" היא תוכנית חשובה, מאוד חשובה. בקרב על עיצוב התודעה, יש למערכון אחד במדורת השבט הסאטירית הזו יותר כוח מאשר לצבא של יועצי תדמית או 50 כתבות בעיתון. השבוע הוקדשה התוכנית כמעט כולה לאירוויזיון, ולנתניהו כמובן. ממערכון למערכון נחשפה עמדתם הברורה של קברניטי "ארץ נהדרת": האירוויזיון היה נהדר אף על פי שנתניהו עשה הכל כדי לחרב אותו. יש את ישראל החילונית שבירתה היא תל אביב, העיר הקוסמופוליטית אפופת השוויון, אחוות העמים והמוזיקה האוניברסלית. מאור הגולה. מנגד עומד רודן מסוכן, חשוך ואופורטוניסט שעומד להחריב את הבית על יושביו.  איזה מזל שיש את "ארץ נהדרת" ובני התרבות התל־אביביים, שמצליחים לגבור (לעת עתה) על כוחות החושך של הרודן נתניהו, שמבחינתו כל האירוע המרגש והמוצלח הזה לא היה צריך להתרחש.

  והנה המציאות: לפני כשלושה שבועות עמדה מדינת ישראל כפסע ממלחמה. מי שעודדו את המלחמה היו ראשי "ארץ נהדרת", שלעגו לנתניהו והאשימו אותו ברפיסות וחולשה מול חמאס. הם לא היו לבד - התקשורת הכתובה, אולפני החדשות, פוליטיקאים מהמרכז, מהשמאל־מרכז ומהימין דרשו דבר אחד - מלחמה. עכשיו.

  צריך להודות, כל אדם אחר שהיה מכהן כראש ממשלה לא היה עומד בלחץ הציבורי והתקשורתי הזה; לא לפיד, לא גנץ ולא גבאי. אילו אחד מהם היה עומד במקומו של נתניהו לפני שלושה שבועות, ישראל היתה מדממת עכשיו בעזה, בלי אירוויזיון, בלי יום הזיכרון ובלי חגיגות העצמאות. 

  נתניהו עצר את המלחמה הממשמשת, בדיוק כפי שעצר את הסכם הגרעין האיראני. בשני המקרים הוא התגלה כמנהיג שקול, אחראי ואמיץ, ובעיקר לא פופוליסטי. מנהיג ששם בצד את ההון הפוליטי שלו מתוך מחשבה שבסוף התמונה תתבהר. והתמונה אכן מתבהרת - נתניהו מעולם לא הציב את שלומם של תושבי הדרום מול שיקולי האירוויזיון וחגיגות העצמאות. הוא רצה לקנות כמה שבועות קריטיים של שקט והוא הצליח.

  ומדוע קריטיים? כי את תרומתו של אירוע כמו האירוויזיון אי אפשר למדוד במספרים מיידיים; מדובר בהשקעה עצומה שאת התשואות שלה בתיירות, בהסברה, במאבק על התדמית ואפילו בכלכלה אנחנו נקצור בשני העשורים הקרובים לפחות. נתניהו יודע לזהות השקעות מהסוג הזה כמו נץ ולא נותן להן לחמוק. זאת הסיבה שישראל הפכה בעשור של נתניהו ממדינה קטנה ומבוישת למעצמה משגשגת. 

  ייתכן מאוד שבעיתוי הנוכחי גם בלון תבערה יוביל למבצע מול חמאס בעזה, אבל דבר אחד בטוח: אם זה יקרה, טובת ישראל תהיה לנגד העיניים, לא האינטרס הפוליטי של ה"רודן". זה כבר הוכח יותר מפעם אחת.

  ובאשר ל"ארץ נהדרת", אולי מישהו צריך להסביר להם שסאטירה מקצינה את המציאות, לא יוצרת מציאות שקרית. זה בדיוק ההבדל בין תוכנית הומור לתעמולה פוליטית.


  גלית דיסטל אטבריאן!

 • תגובות 

חזרה לראש הדף