• קרולין גליק: ארדואן לא יכול יותר להשתמש בוושינגטון כדי לאלץ את ירושלים להיכנע לסחטנותו

 • כתב - פורום    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • יש אומרים כי הפניית הגב הפתאומית של דונלד טראמפ אל נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן בפרט, ואל טורקיה בכלל, בשבועות האחרונים היא עדות שלא ניתן לסמוך על הנשיא האמריקאי. הוא עלול להפנות את גבו אל ירושלים בדיוק כפי שהוא עושה לארדואן, ככה סתם, ללא התראה מוקדמת. אולם הטענה הזאת מבוסס על חוסר הבנה בסיסית של המשבר ההולך ומסלים ביחסי ארה"ב־טורקיה, שבאופן כללי מיטיב עם ישראל. לא טראמפ גרם לקרע ביחסים. ארדואן הוא שהביא לסופה את הברית רבת השנים בין וושינגטון לאנקרה. טראמפ מפנה את הגב לטורקיה כי כבר אין לו אפשרות להתעלם מהמציאות.


  עד לפני שבועיים טראמפ דווקא כן התעלם ממציאות זאת. כמו שני קודמיו, ג'ורג' בוש וברק אובמה, טראמפ קיבל את ארדואן במלוא הכבוד בבית הלבן ונפגש עמו בפורומים רב־צדדיים, כמו ועידת נאט"ו בחודש האחרון. בשנה האחרונה, כדי לרצות את ארדואן, בגד ממשל טראמפ בבעלי בריתו הכורדים בסוריה. בינואר עמדו האמריקאים מן הצד בעת שארדואן הורה לצבאו לפלוש למחוז אפרין שבצפון מזרח סוריה ולתפוס את השטח מידי הכוחות הכורדיים. ביוני סגר מזכיר המדינה מייק פומפאו הסכם עם עמיתו הטורקי מוולוט קבוסוגלו, שלפיו כוחות כורדיים המוצבים לצד כוחות אמריקאיים בעיר מנביג' שבמזרח סוריה יסוגו ויוחלפו על ידי כוחות טורקיים. הסכם פומפאו־קבוסוגלו נסגר על רקע איומים גלויים של ארדואן לפעול צבאית נגד האמריקאים במנביג' אם לא ירחיקו את הכורדים מהעיר.

  הממשל המשיך לשמור על טורקיה ולפייס את ארדואן אף על פי שהוכח שטורקיה הפרה את הסנקציות של מועצת הביטחון נגד איראן, רכשה נפט מדאע"ש ואפשרה לו להפעיל בשטחה בסיס לוגיסטי. ממשל טראמפ שמר אמונים לטורקיה על אף תמיכתו המוצהרת והפעילה של ארדואן בחמאס. טראמפ המשיך להתעלם מהעובדה שטורקיה כבר מזמן הפנתה את גבה לארה"ב עד שלפני שלושה שבועות חצה ארדואן קו שאין ממנו חזרה.

  ...

  במאזן הכולל, טוב לישראל שהאמריקאים מבססים את מדיניותם כלפי טורקיה על המציאות ולא על אשליות, כי הברית שהייתה עד עידן ארדואן עדיין קיימת. אומנם ניתן להניח שהטורקים ימשיכו ואולי אף יסלימו את פעילותם העוינת נגד ישראל, אולם במצב שנוצר טורקיה גם יותר חלשה כלכלית משהייתה, וגם איבדה את הקלף החזק ביותר שהיה לה נגד ישראל: היחסים עם ארה"ב. היום ארדואן כבר אינו יכול להשתמש ביחסיו עם וושינגטון כדי לאלץ את ירושלים להיכנע לסחטנותו, ועל כך יש לברך.

  http://www.maariv.co.il/journalists/Article-656877

 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף