• שפטל חושף קשרי מנדלבליט-אשכנזי: היועמ"ש הקודם ייחס למנדלבליט אי־אמירת אמת לכאורה בפרשת הרפז והסתרת מידע חיוני

  {{report.count}}  {{report.countcommenttotal}} 
 • כתב - ISRAELY    
 • - תגיות:
 • שפטל חושף קשרי מנדלבליט-אשכנזי: היועמ"ש הקודם ייחס למנדלבליט אי־אמירת אמת לכאורה בפרשת הרפז והסתרת מידע חיוני

  שפטל:

  במכתב ששלח לראש הממשלה נתניהו ביום ב' בסיוון תשע"ה (20 במאי 2015), מייחס היועמ"ש דאז וינשטיין לפרקליט הצבאי הראשי מנדלבליט אי־אמירת אמת לכאורה בפרשת הרפז - שבה נחשד במרמה, בהפרת אמונים ובשיבוש הליכי משפט. "התנהלותו של מנדלבליט בעדותו בפני מבקר המדינה ובחקירתו במשטרה הייתה בעייתית לכאורה", כתב וינשטיין במכתב בן 18 עמודים, שמובא כאן בקיצורים הכרחיים, והבהיר: "לא רק שגרסתו של מנדלבליט באשר למועד שבו נודע לו על קיום המסמך בידי הרמטכ"ל גבי אשכנזי השתנתה מספר פעמים, אלא שגם בניסיונו להשיב לשאלה מדוע נמנע מלהנחות את אשכנזי למסור את המסמך לרשויות אכיפת החוק לאלתר, הוא התקשה להציג גרסה אחידה ועקבית, עד שלבסוף ניסה להצדיק את התנהגותו המקורית גם במחיר של היתפסות לאמירות שקשה שלא לראות בהן משום אמירות החוטאות לאמת... בפרט, לעניין טענתו הראשונית כי לא היה מעלה על דעתו שלא לדווח ליועץ המשפטי לממשלה על הימצאות המסמך ברשות אשכנזי לו היה יודע על הדבר, אשר בהמשך הוחלפה בטענה כי נוכח חובת האמון האתית שהוא חב לאשכנזי והסיכום שנעשה ביניהם באשר לטיפול המסמך, נכון היה שלא לדווח על כך לכל גורם אחר, עד למחרת היום".

  על פי וינשטיין, השאלה מה הייתה השעה שבה נודע למנדלבליט על אודות המסמך, אינה שולית. לדבריו, מנדלבליט הכחיש את האפשרות כי בשעות היום של 9 באוגוסט 2010 ידע שהמסמך נמצא אצל אשכנזי ולא דיווח על כך למשנה ליועמ"ש, רז נזרי. הפצ"ר, כאמור, אף טען כי לו ידע, היה מוסר את המסמך. "...לאחר שהוצגו ראיות המלמדות כי נודע לו על הימצאות המסמך בידי אשכנזי כבר בצהרי היום", כותב וינשטיין, "נאלץ מנדלבליט לאשר כי נמנע ביודעין מלדווח לנזרי על הימצאות המסמך בידי אשכנזי... בפועל, מנדלבליט הוא שיזם את השיחה לנזרי, אלא שבמהלכה לא דיווח לו דבר על הימצאות המסמך בידי אשכנזי. מנדלבליט אף ניסה לפטור עצמו מלהשיב לגוף השאלה האם שיקר לנזרי, בטענה כי השיחה עם וינר (ארז וינר כיהן כראש לשכת הרמטכ"ל - י"ש) הינה האזנת סתר אסורה ותוכנה חוסה בחסיון עו"ד־לקוח".

   

  עוד טוען וינשטיין כי אף על פי שמנדלבליט ידע שרשויות אכיפת החוק מנסות לאתר את המסמך, נמנע האחרון מלהנחות את הרמטכ"ל למסור אותו, וכן "נמנע מליידע אותי או את נציגי בדבר הימצאות המסמך אצל אשכנזי; ואף נמנע, בשיחתו עם נזרי, מלספר את הידוע לו באותו שלב, ותחת זאת - כפי שהעיד על עצמו בשיחה עם וינר - הביע דעתו כי 'הכי טוב' יהיה להשיג את המסמך מידי העיתונאים שפרסמוהו...".

  לכתבה המלאה:

  https://www.maariv.co.il/journalists/Article-688390?utm_source=mivzakimnet&utm_medium=xhtml&utm_campaign=mivzakimnet

 • תגובות 

חזרה לראש הדף