• סיסי מקים עמוק במדבר עיר בירה חדשה מאוכלסת באליטות שלו עם אפשרות לסגור אותה במקרה התקוממות

 • כתב - ISRAELY    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • סיסי מקים עמוק במדבר עיר בירה חדשה מאוכלסת באליטות שלו עם אפשרות לסגור אותה במקרה התקוממות

  עמוק במדבר, 60 ק"מ מזרחה מקהיר, מקים נשיא מצרים א־סיסי עיר בירה חדשה: רחוקה ממחאות כיכר תחריר, מאוכלסת באליטות שרוצות בטובתו ומאובטחת באמצעים הכי מתקדמים שיאפשרו לסגור את העיר הרמטית במקרה של התקוממות. הצצה למבצר של "פרעה החדש"

  כיכר תחריר בקהיר היא יותר מסמל; היא הזירה הממשית שבה מתרחשות המהפכות הפוליטיות במצרים. פעם אחר פעם יצאו מאות אלפי מצרים לכיכר למחות נגד השלטונות, והפילו אותם בכיכר — מהאימפריה הבריטית במחאות 1919, דרך מהפכת "הקצינים החופשיים" נגד המלך פארוק ב־1952 ועד מהפכות האביב הערבי של העשור האחרון, שהדיחו בתוך שנתיים גם את מובארכ וגם את מחליפו מורסי. אירועי 2011 היו נקודת שיא שהבהירה כי אפשרות דיכוי מהומות עממיות בעיר צפופה ומורכבת כמו קהיר היא משימה כמעט בלתי אפשרית. זאת אחת הסיבות המרכזיות לכך שאחת ההחלטות הראשונות שקיבל עבדאלפתח א־סיסי, הנשיא המכהן מאז 2014, היתה לנטרל את הכיכר. האמצעי הלא־שגרתי — הקמת עיר בירה חדשה, רחוקה מההמונים בכל אספקט: גיאוגרפי, כלכלי ומנטלי.

   

  ובכל זאת א־סיסי אינו תמים. לנוכח האתגרים העצומים במדינה, ברור לכל כי גל מחאות עממי בשנים הקרובות הוא רק שאלה של זמן. לכן, כדי להגן על שלטונו, החליט להוציא את ארמונו, הפרלמנט, משרדי הממשלה והשגרירויות לסביבה בטוחה ומוגנת יותר. בארבע השנים האחרונות א־סיסי מקים במדבר, כ־60 ק"מ מזרחה מקהיר, את עיר הבירה המינהלית החדשה. העלות נאמדת בכ־58 מיליארד דולר— סכום אדיר במונחי המשק המצרי. לשם השוואה, תקציב מצרים הכולל ל־2019 עומד על 96 מיליארד דולר.

  לכתבה המלאה:

  https://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3766509,00.html

 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף