• כתב מעריב חשף היום שקר הזוי של יאיר לפיד על שירות צבאי בלבנון - חייבים לקרוא כדי להאמין

 • כתב - ISRAELY    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • כתב מעריב חשף היום שקר הזוי של יאיר לפיד על שירות צבאי בלבנון - חייבים לקרוא כדי להאמין

  קרדיט צילום: shutterstock

  אבישי גרינצייג, כתב לענייני משפט, מעריב:

  חשיפה שלי היום בגלי ישראל על שירותו הצבאי של יאיר לפיד בלבנון.

  בספרו "זיכרונות אחרי מותי" מתאר לפיד בשת 2010 כביכול בשם אביו טומי את שירותו הצבאי שלו בלבנון, להלן גרסת לפיד והתמיהות על היתכנות הסיפור.

  "הימים הראשונים של מלחמת לבנון עברו עליי במתח מורט עצבים שכן יאיר נכנס למלחמה יחד עם חטיבה 500 של השריון ובמשך שבוע לא שמענו ממנו . אחרי שבוע הוא צלצל בקול חלש ואמר אני בבית החולים רמב"ם. התברר שהוא שאף עשן של רימון עשן במהלך הנחתת מסוקים ליד אגם קרעון, קיבל התקפת אסתמה ופונה על ידי המסוק אותו עזר להנחית. למחרת הוא הגיע הביתה חיבק אותנו והלך לישון. שעתיים אחר כך הגיע אלינו חייל ממחלקת הנעדרים של צה"ל. הביא לנו את הקיטבג שלו ואמר שהוא משתתף בצערנו. מסתבר שיאיר היה על ג'יפ עם שני קצינים, ירד ממנו כדי לאכול צהרים, ושני הקצינים המשיכו לנסועומאתיים מטר אחר כך עלו מוקש ושניהם נהרגו. כשהתיק של יאיר התגלה בין שברי הג'יפ ההרוס הסיקו האחראים לכך שגם הוא נהרג".

  עד כאן הגרסה של יאיר לפיד בספרו.

  ומכאן לתמיהות:

  אלא שגרסה זו פשוט לא אפשרית. חטיבה 500 בתקופה ההיא של מלחמת לבנון כלל לא שהתה באיזור אגם קרעון אלא באיזור עין זחלתא, על ציר בירות-דמשק. בהמשך, חטיבה 500 נלחמה בגזרה המרכזית. מעבר לכך, בדיקה באתר חללי מערכות ישראל מלמדת כי בחודש הראשון ללחימה לא הייתה שום תקרית נפילת שני קציניםאו קצין כלשהו מחטיבה 500 או מחטיבה כלשהי בעקבות עליית ג'יפ על מוקש. לא רק באיזור אגם קרעון אלא בכל זירות הלחימה.

  בדיקה מעלה כי רק בתקופה מאוחרת הרבה יותר חטיבה 500 אכן פעלה באיזור אגם קרעון. תיאור ג'יפ עם קצינים העולה על מוקש, מופיע לראשונה בדצמבר 82 ואינו קשור כלל לחטיבה 500הג'יפ של מפקד חטיבה 226 של הצנחנים יאיר עוגן עלה על מוקש באיזור של אגם קרעון. הסמח"ט, המג"ד והקמ"ן נהרגו ואילו עוגן נפצע אנושות.

  מלבד זאת, קצינים בכירים הבקיאים בתקופה, מעלים תהייה ואף יותר מכך על האפשרות שהוריו של יאיר יקבלו את ההודעה על ידי חייל ממחלקת הנעדרים של צה"ל שמגיע בגפו ללא פסיכולוג ואיש מקצוע. מלבד זאת, הם אומרים כי לא יעלה על הדעת שצה"ל יחליט להודיע להורים על נפילה של בנם החייל בלי שיש להם גופה אלא אך ורק על סמך קיטבג.

  בעיתון "במחנה" לפיד כתב טור ובו הוא השמיט את כל הסיפור של הקיטבג ושל החייל ממחלקת נעדרים לדבריו, סג"מית צעירה מהשלישות התקשרה אליו לשאול בשלומו.

  בטור ההוא טען לפיד כי הוא נכנס ללבנון כמעט במקרה. "בדיוק גמרתי איזה קורס, ושלחו אותי למעבר הגבול בתקווה שמישהו יידע מה לעשות איתי. שם מצא אותי סא"ל נמרץ אחד, שהחליט לשים אותי כקשר על ג'יפ של שני קצינים. אחרי יומיים ירדתי לאכול משהו, והם עלו על מארב ונהרגו". גרסה זו תמוהה במיוחד, לפיה סגן אלוף יחליט לספח טירון זוטר לתוך איזור הקרבות בלי שיש לו איזה תפקיד רלוונטי.

  לסיכום: לפיד קלאסי.

   
 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף