• נסראללה יודע שלאיראן כבר אין כסף לשקם אותו אחרי מכה מטורפת והוא תקוע עם תוכנית טילים שלהם באמצע השטח שלו

  {{report.count}}  {{report.countcommenttotal}} 
 • כתב - ISRAELY    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • נסראללה יודע שלאיראן כבר אין כסף לשקם אותו אחרי מכה מטורפת והוא תקוע עם תוכנית טילים שלהם באמצע השטח שלו

  רון בן ישי:

  האיראנים שרויים כעת במצוקה כלכלית, והם יתקשו לשקם את חיזבאללה ואת לבנון אחרי המערכה הבאה. מה שנסראללה יעשה יהיה יותר בתחום התודעתי: מהלך אלים, קצר ומוגבל במקום ובזמן, שיוכיח כי המזכ"ל וארגונו הם אלו שמגיבים על הפגיעה בריבונות של ארץ הארזים והופכים למעשה למגינים האמיתיים של לבנון, ובנוסף מסוגלים להכאיב לישראל, לגבות ממנה מחיר ובעיקר - מנקודת מבטו של נסראללה - לשקם את ההרתעה מול ישראל.

  בהקשר זה צריך לציין (עם כל אי הנוחות שבדבר) כי מאז מלחמת לבנון השנייה מתקיים מאזן הרתעה הדדי בין הצדדים: ישראל נמנעת כמעט לחלוטין מתקיפה צה"לית גלויה בלבנון, ומהעבר השני נמנע חיזבאללה - פרט למקרה או שניים חריגים - מתקיפה בשטח ישראל. נסראללה נזעק בנאומו ביום ראשון והפגין עצבנות רבה, מפני שהוא הבין או חושד שישראל שינתה את הכללים, וכי ההרתעה שלדעתו עדיין קיימת כלפי ישראל כבר לא עובדת בשבילו.

  נסראללה חושש מהפיל הגדול שעומד באמצע החדר הלבנוני-ישראלי-איראני, ואף אחד מהגורמים הרשמיים המעורבים לא מדבר עליו: הפיל הזה, כך אפשר להעריך בביטחון, הוא פרויקט שיפור הדיוק של הטילים והרקטות שבידי חיזבאללה. הפרויקט הזה, שמקודם על ידי האיראנים, נועד לגרום לכך שרוב הטילים והרקטות שישוגרו לעבר ישראל יפגעו במטרות איכות צבאיות ואזרחיות או בלב ריכוזים של אוכלוסייה אזרחית.

  שני הפרויקטים האיראניים - זה שבלבנון וזה שבעיראק - הפכו להיות מבצעיים ומסוכנים לישראל בשנה האחרונה, כמעט בו-זמנית. ישראל אותגרה למעשה בשתי הזירות, אך צה"ל והדרג המדיני נותנים כרגע תשומת לב לפרויקט דיוק הטילים בלבנון, שהוא המסוכן יותר מבחינתנו ועלול להפוך למוקד לוגיסטי ומבצעי נגדנו.

  הראשון שעמד על משמעות האיתות (של הצצות בתוך לבנון) היה נסראללה עצמו. הפגיעה במרכז התקשורת בביירות הייתה אסטרטגית וכואבת מאוד עבורו. הוא הבין כנראה שפג תוקפה של ההרתעה שהשיג מול ישראל, וכי ייתכן שבקרוב הוא ואזרחי לבנון יצטרכו להתמודד עם ההשלכות של "כללי המשחק" בזירה הלבנונית, שעומדים להשתנות. המשמעות היא ששטחה של לבנון לא יעניק יותר חסינות לסדנאות דיוק הטילים והרקטות, שחלקן הגדול, כך טוען כאמור נתניהו, מוקם בלב שכונות אזרחיות.

  התובנה הזו השתקפה בצורה בולטת בפאניקה שאפיינה את נאומו של נסראללה ביום ראשון. הוא כנראה שכח את מה שאמר ב-2006, אחרי מלחמת לבנון השנייה, שאילו ידע איך תגיב ישראל - הוא לא היה פועל נגדה. באמצעות הנאום המתלהם והאיומים שנלוו אליו, נסראללה ניסה להסתיר את הנזקים בביירות.

  לכתבה המלאה עם כל הפרשנות של רון בן ישי על המצב:

  https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5576385,00.html?utm_source=mivzakimnet&utm_medium=xhtml&utm_campaign=mivzakimnet

 • תגובות 

חזרה לראש הדף