• למה רק נתניהו

 • כתב - MotiH    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • קרדיט צילום: shutterstock

  תקראו את ליאור בן עמי

  אם הבחירות היו מתקיימות היום, הייתי מצביע לליכוד בראשות נתניהו.

  מדוע? מכיוון שאני אוהב את משפחתי, את חברי, את מדינתי.

  הבוקר קיבלה אמי היקרה, שתזכה לחיים טובים ולבריאות עד 120, את החיסון הראשון נגד נגיף הקורונה. גם כמה מדודי קיבלו את החיסון.

  להורי רעייתי, בארה”ב, אין מושג מתי יחלו לחסן באזור בו הם חיים. כך אני שומע גם מחברים באירופה ובדרום אמריקה, ממדינות שעדיין לא הגיעו אליהן חיסונים ולא ידוע מתי יגיעו.

  תחת הנהגת נתניהו הכלכלה הישראלית הגיעה לשיא שלא היה כמותו. האבטלה ירדה לשפל של כל הזמנים (עד שהגיע הנגיף הארור). לישראל יותר יחסים עם יותר מדינות. פחות חיילים נפלו בקרב ופחות אזרחים נרצחו בפיגועי טרור בהשוואה לכל תקופה אחרת מקום המדינה. ישראל נמצאת במקומות גבוהים במדדים כמו מדד הפיתוח האנושי של האו”ם ומדד העוצמה העולמי.

  בחודשים האחרונים חתמה מדינת ישראל בהנהגת נתניהו על 4 הסכמי שלום, היא מתמודדת טוב יותר מרוב מדינות העולם עם משבר בינלאומי שלא נראה כמוהו מזה עשורים רבים - גם בנתוני תחלואה ותמותה, וגם בנתוני הכלכלה, כפי שמראים נתוני ה-OECD ודו”חות חברות דירוג האשראי, ישראל צולחת את המשבר טוב יותר מרוב מדינות העולם.

  נתניהו, באופן אישי, הוביל את המגעים עם חברות החיסונים הגדולות, מגעים שהבשילו להסכמים שהביאו לישראל חיסונים לאוכלוסיה לפני רוב מדינות העולם, וכרגע ישראל נמצאת במקום הראשון בעולם במספר החיסונים לנפש. קשה שלא לגחך כאשר נזכרים בדברי יריביו אודות החיסונים שאין סיכוי שיגיעו בחודשים הקרובים, שישראל נמצאת לאחר כל מדינות המערב וכו'. מדינה פיצפונת שמובילה במירוץ בין מדינות העולם, כולל הגדולות והחזקות שבהן.

  כל מי שעוקב אחר פעולות נתניהו, במשך שנים, עם לו”ז יומי מטורף מסביב לשעון - פגישות עם אישים מהארץ ומחוצה לה, תדרוכים וישיבות בנושאי כלכלה, ביטחון, יחסים בינלאומיים - יודע עד כמה טענת יריביו על כך ש”נתניהו מתעסק רק במשפטו” נבזית. לגמרי עלבון לאינטליגנציה.

  המשבר הבינלאומי נתן לנו אפשרות מאד נדירה לבחון עד כמה משפיעה עמדת ההנהגה. מעין מבחן. במדינות בהן מנהיגים לא פעלו באופן מהיר, החלטי ותקיף כשהחלה המגפה, ואף זלזלו בה, המשבר חמור בהרבה. מדינות חזקות ספגו אבדות קשות, עם קריסה של בתי חולים, התפטרות צוותים רפואיים, גופות שנערמו, קברי אחים. כדאי לזכור את דברי יריבי נתניהו בתחילת המגפה, שבחוסר אחריות משווע האשימו אותו בניצול המצב לטובתו, כשהממשלה החליטה על ריחוק חברתי ומניעת התקהלויות (למעט הפגנות כמובן).  כתבתי בעבר - ישראל נכנסה למשבר העולמי לאחר עשור כלכלי מהטובים שהיו מאז קום המדינה, עם רזרבות של 130 מיליארד דולר, עם הכפלה(!) של תקציב הבריאות. איזה מזל שאנשים שאמרו שהמדיניות של נתניהו תוביל למיתון כבד ואבטלה, ושצריך להשאיר את הגז באדמה, לא החזיקו בהגה השלטון.

  איזה מזל שאנשים שרק לא מזמן שאלו "באיזו מדינה הממשלה מודיעה לאזרחים שאסור לצאת מהבית?", ואמרו שמדובר בהגזמה וזריעת פאניקה, לא אוחזים בהגה היום. שלוש מערכות הבחירות שעברנו היו ממש נס גלוי בהשוואה לאלטרנטיבה שהיינו כל כך קרובים אליה, בה אנשים חסרי ניסיון וחסרי אחריות היו מנהלים את המשבר.

  נסו לדמיין מה היה קורה אם בסיבוב השני או השלישי היה נבחר לראשות ממשלת ישראל אדם שמעולם לא היה שר, אינו מכיר את המערכות לעומק (או בכלל) ומכאן - בין היתר - סמכותו אל מול הגורמים המקצועיים מוגבלת.

  אדם כזה צריך היה זמן רב בהרבה להכרת המערכות, ללימוד, להתייעצויות, גם מול גורמים שטוענים שמדובר בסה"כ בשפעת ואנשי כלכלה שמאיימים בקריסת המשק. כל החלטה שלו היתה זוכה לביקורת חריפה וחוסר הסמכות שלו, כמו גם ההססנות, כראש מדינה טירון, בעוכריו.

  אין ספק בלבי, וזה מבוסס על תחקירים שפורסמו במאי האחרון ובהשוואה למדינות עם אוכלוסיה בגודל דומה לזה שלנו (גם בהתחשב בגיל הממוצע, על-סמך מס' מקרי מוות בשנה), שבמצב כזה היו בישראל הרבה (הרבה) יותר מקרי מוות.

  יצחק רבין ז"ל נהג לומר ש"אין לנו מדינה ספייר". דוגמה מצוינת לכך שהעמדת מי שלא היה שר, ואפילו לא חבר פרלמנט, בראש הפירמידה, היא סיכון גדול מידי.

  היום, אנשים שבמשך שנה תמימה אמרו לנו שגנץ הוא האדם המתאים ביותר לתפקיד, שלאחר שהכזיב כינו אותו בכינויים כמו "סמרטוט" ואמרו שהוא "חסר חוט שדרה", עוברים למועמד הבא.

  איך אפשר להקשיב למי שלשיטתו הוא המליץ על אדם "חסר חוט שדרה"? האם הייתם קונים מכונית משומשת מאדם כזה?

  ***

  לא הפכתי למעריץ עיוור או לחסיד שוטה של נתניהו. אני מודע למגרעותיו, אך מכל המתמודדים על התפקיד, שהוא אולי המורכב ביותר בעולם, אין ולו אדם אחד שמתקרב אליו ביכולותיו.

  אינני ולא אהיה חבר ליכוד. מעולם לא הייתי חבר מפלגה כלשהי. אני אדם חופשי שמקבל החלטות בהתאם למצב הנתון. לצערי, רבים מידי מתייחסים למפלגות הפוליטיות כאל משפחה, שבט או קבוצת כדורגל.

  אם וכאשר המצב ישתנה, אם אשתכנע שנתניהו מזניח את ענייני המדינה, למשל, או פותח במלחמות מיותרות, או שהחלטותיו הכלכליות מביאות למפולת (כפי שחזו יריביו), או אם יסרב להסכמי שלום עם מדינות ערביות (או עם הפלסטינים, אם פעם תהיה להם הנהגה שנלחמת בטרור ומוכנה למו”מ שלא שולל מדינת לאום יהודית) וכד’, ואאמין שיש מועמד מתאים יותר שיכול להוביל את ישראל למקומות טובים יותר, אצביע בהתאם, בדיוק כפי שעשיתי בעבר - לאחר למעלה משני עשורים של הצבעה לרצ, מרצ והעבודה.

  כרגע, אינני מוצא סיבה לעשות זאת. להפך.
 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף