• שגריר (בדימוס) יורם אטינגר: איראן מאיימת על אינטרס ארה"ב באפריקה

 • כתב - יורם אטינגר    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • הממסד המדיני והתקשורתי מתמקד בהשלכות פלישת רוסיה לאוקראינה ואיום רוסיה על שכנות נוספות. אבל, האיום האיראני החתרני-טרוריסטי-בליסטי-גרעיני ממשיך להתעצם במרכז אסיה, המפרץ הפרסי, המזה"ת, קרן אפריקה, צפון ומערב אפריקה ואמריקה הלטינית. רוסיה איננה מונחית חזון להשתלטות הכנסייה הרוסית-אורתודוקסית על העולם, אך משטר האייתולות מונחה על ידי חזון פנאטי, דתי בן-1,400 שנים להשלטת האיסלאם השיעי – באמצעי שלום ומלחמה - על "המשומדים" הסונים ו"הכופרים" המערביים, ובראשם "השטן הגדול האמריקאי".

  מדיניות עקבית של ארה"ב כלפי משטר האייתולות

  ב-1979 התנפצה מדיניות ארה"ב כלפי משטר האייתולות על צוקי המציאות ("חומייני יתמקד בטרקטורים ולא בטנקים"). הסיוע החיוני שהעניקה ארה"ב להשתלטות האייתולות על איראן לא מנע מהאייתולות להפוך את איראן מ"השוטר האמריקאי של המפרץ הפרסי" למוקד אנטי-אמריקאי של הפצת טרור,טכנולוגיות בליסטיות וסמים ברחבי העולם.

  ב-2015 שוב התנפצה מדיניות ארה"ב כלפי משטר האייתולות על צוקי המציאות. הבוננזה הפיננסית והדיפלומטית שהורעפה על טהרן באמצעות הסכם הגרעין לא הביאה להתמתנות משטר האייתולות והתמקדותו בזירה הפנים-איראנית, אלא להקצנתו ולשדרוג יכולותיו בתחומי הטרור, פיתוח ויצור אמצעי מלחמה מתקדמים ופעילות עולמית אנטי-אמריקאית.

  ב-2022 נחושים מעצבי המדיניות בוושינגטון להתמיד במדיניות 1979 ו-2015, שאופיינה על ידי הענקת משקל קל להתנהלות-העבר השיטתית ופורעת-החוק של האייתולות, לעומת משקל כבד להערכות ספקולטיביות על התנהלותם העתידית.

  הרשות המבצעת בארה"ב מקווה שמחווה פיננסית ודיפלומטית מערבית מרחיקת-לכת בנדיבותה תתמרץ את משטר האייתולות לזנוח את החזון בן-1,400 השנים, העומד ביסוד מערכות החינוך והדת ומדיניות החוץ והביטחון של איראן מאז השתלטה עליה המהפיכה האסלאמית.

  המדיניות מונחית-התקווה של ארה"ב מביאה ללהיטות – הנתפשת על ידי איראן כחולשה - להגיע להסכם גרעין נוסף, להצגת האייתולות כנושאים ונותנים אמינים, ולהסרת האופציה הצבאית וחילופי-שלטון באיראן משולחן המו"מ עם האייתולות.

  ב-1 פברואר 2022 נשא היו"ר הדמוקרטי של וועדת החוץ והביטחון בסנאט האמריקאי, הסנטור רוברט מננדז, נאום חריף נגד מדיניות הנשיא ביידן בסוגיית הגרעין האיראני. הסנטור אמר: "תקווה איננה אסטרטגיה ביטחונית".

  חשיבותה האסטרטגית של אפריקה

  גנרל תומאס וולדהאוזר, שהיה מפקד פיקוד אפריקה בצבא ארה"ב, אמר בעדות בוועדת הכוחות המזוינים בסנאט: "אי-היציבות בצפון אפריקה עלולה להפוך לאיום משמעותי מאד על ארה"ב ובעלות-בריתה".

  עדות גנרל וולדהאוזר מקבלת משנה-תוקף על ידי הפיכת אפריקה – על 1.2 מיליארד תושביה – למוקד טרור אסלאמי עולמי נגד ארה"ב.

  משטר האייתולות רואה באפריקה את הבטן הרכה והפגיעה של אירופה "הכופרת" והמשך העומק האסטרטגי של איראן.

  לדוגמא, קרן אפריקה (150 מיליון איש, 40% מוסלמים) היא מהאזורים הנפיצים, בלתי-צפויים, בלתי-יציבים ואלימים בעולם כולו, ומהווה דוגמא לחשיבות האסטרטגית של היבשת השחורה. הקרן (אתיופיה, אריתריאה, ג'יבוטי, סומלילנד וסומליה) משתרעת לאורך דרום ים סוף מול נמלי-ים חיוניים של ערב הסעודית ותימן, ושולטת על מיצרי באב-אל-מנדב, המהווים נתיב ימי קריטי לכלכלת מצרים ולסחר אסיה-אירופה, כולל יציבות יצוא נפט מהמפרץ הפרסי,.

  לפי "פוריין פוליסי" הוושינגטוני, "עתיד אירופה יקבע בצפון אפריקה. המרחק בין מרוקו וספרד – 14.5 ק"מ, בין תוניסיה ואיטליה – 234 ק"מ, בין לוב ויוון – 458 ק"מ ובין אלג'יריה וצרפת – 750 ק"מ....

  "אלג'יריה (2,382,789 קמ"ר), לוב (1,761,191 קמ"ר) ותוניסיה (163,170 קמ"ר) נגועות בטרור המשפיע גם על הדמוגרפיה, כלכלה וביטחון הפנים באירופה.... לאלג'יריה ולוב יש גבול עם צ'אד, מאלי וניז'ר שגם הן סובלות מנחת זרועו של הטרור [האסלאמי]....

  "אפריקה היא מקור אספקה עולמי של כמעט 40% מחומרי הגלם, תוצרת חקלאית, מים ואנרגיה החיונים לצמיחה כלכלית.... הפקת הנפט באפריקה מתרחבת בקצב המהיר בעולם.... באפריקה 60% מהיהלומים בעולם, 40% מהפוספטים [החיונים לתעשיות כימיות, חקלאות ומזון], 30% מהקובלט [מתכת רדיואקטיבית בעלת כושר-עמידה בחום ולחץ גבוהים] ועוד [18% מהאורניום]....

  "11% מצריכת הגז הטבעי באירופה מיובאת מאלג'יריה.... כך גם 52% מצריכת הגז הטבעי בספרד. אלג'יריה היא מקור הגז הטבעי השני בהיקפו של איטליה. אם המצב הפנימי באלג'יריה ידרדר לאלימות – והדבר אפשרי – תהיה סכנה ממשית לאספקת הגז הטבעי לאירופה.... גם לוב היא מפיקה בכירה של גז טבעי, אך היא שקועה [מ-2011] בעיצומן של מלחמות אזרחים...."

  המכון הוושינגטוני "אטלנטיק קאונסול" מדווח: ".... ב-2015 היה מספר חללי טרור באפריקה דומה, ואולי קצת גבוה ממספר חללי טרור דאע"ש במזה"ת.... ארגוני טרור אפריקאים כגון בוקו חאראם – שהוא ארגון הטרור הקטלני השני ביכולותיו בעולם – ואלקעידה של צפון אפריקה פועלים לפי אידיאולוגיה אנטי-מערבית ואנטי-אמריקאית....

  "אפריקה הפכה לתחנת-מעבר מרכזית של הברחת סמים.... 12% מהאופיום המוברח דרך אפריקה מיועד לשווקים בארה"ב.... הברחת סמים ממערב אפריקה [במעורבות משמעותית של חיזבאללה ומשטר האייתולות] משולבת ומתואמת עם הברחת סמים מאמריקה הלטינית ובים הקריבי [גם שם בשיתוף-פעולה של איראן וחיזבאללה עם ברוני הסמים של מכסיקו, קולומביה ובוליביה].... גיניאה-ביסאו במערב אפריקה מוגדרת כמדינה מבריחת סמים...."

  אפריקה כמקפצה להפצת המהפיכה האסלאמית האיראנית

  משטר האייתולות פעיל בזירה האפריקאית מתחילת שנות ה-80', וממנף את אי-היציבות השורשית, המלחמות הבין-שבטיות ובין-דתיות וריבוי המדינות-הכושלות להגברת פעילותו ביבשת באמצעות:

  *גיוס והכשרת טרוריסטים אנטי-אמריקאים;
  *מעורבות בסכסוכים פנימיים ואזוריים כגון המלחמה במערב הסהרה בין מחתרת הפוליסריו האנטי-אמריקאית נגד מרוקו הפרו-אמריקאית, וסיוע לחזית האסלאמית שנלחמה בממשל האלג'יראי במלחמת האזרחים של 2002-1991;
  *חתרנות וטרור נגד כל משטר סוני באפריקה;
  *הקמת מרכזים להפצת האסלאם השיעי בקרב מוסלמים סונים באפריקה;
  *תאום בין הברחת סמים והלבנת כספים במערב אפריקה ואמריקה הלטינית;
  *סיוע לממשלים אנטי-אמריקאים, כמו הסיוע לאתיופיה במלחמתה במיעוט הטיגרי;
  *הרחבת הנגישות של האייתולות למקורות אורניום באפריקה.

  המרכז הסעודי למחקרים אסלאמים ע"ש המלך פייסל מדווח: "איראן מסתייעת במקורות אורניום באפריקה, ומקדמת את רעיון 'האיחוד הגרעיני של העולם השלישי', שנועד להרחיב את נגישות איראן למקורות אורניום [באלג'יריה, מאלאווי, זימבאבווה, זמביה, נמיביה, סנגל, מאלי, ניגריה וגבון] ולעקוף סנקציות בינלאומיות.... איראן גם משקיעה בפיתוח מקורות אורניום בנמיביה ומאלאווי.

  יו"ר וועדת חוץ וביטחון, הסנטור הדמוקרטי רוברט מננדז מזהיר

  ב-1 לפברואר 2022 הטיח הסנטור הדמוקרטי בנשיא ביידן (שם):

  "ארה"ב אינה נושאת ונותנת עם שותף אמין למו"מ.... אל לארה"ב לשגות באשליות כאילו כל הצדדים למו"מ מקיימים את התחייבויותיהם. מנהיגי איראן לא עמדו במילתם מייד אחרי החתימה על הסכם הגרעין ב-2015, והמשיכו לטפח את תשתית הגרעין.... ארה"ב עיוורת להפרות הבוטות של איראן...."

  יו"ר וועדת החוץ והביטחון של הסנאט טוען שאין מקום לתקווה:

  *שמשטר האייתולות יעמוד בהסכמים הפוגעים בחזונו האימפריאליסטי;
  *שמשטר האייתולות יאפשר החדרת הדמוקרטיה לאיראן;
  *שמשטר האייתולות ירפה מהחתירה לנשק גרעיני;
  *שמשטר האייתולות יחדל מיצוא טרור ותמיכה בארגוני טרור;
  *שמשטר האייתולות יגנוז את מדיניות "מוות לשטן הגדול האמריקאי".

  האם הנשיא ביידן, מזכיר המדינה בלינקן והיועץ לביטחון לאומי סאליבן יטו אוזן לאזהרה ולעצה של היו"ר המנוסה של וועדת החוץ והביטחון, שבכוחו לעכב, לשנות, לשבש ולסכל את מדיניות הנשיא?

 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף