• עורך דין: משרות אמון הן החיסון היעיל ביותר מפני שלטון הפקידים - שופטים ויועצים עושים מה שבא להם

 • כתב - ISRAELY    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • עורך דין: משרות אמון הן החיסון היעיל ביותר מפני שלטון הפקידים - שופטים ויועצים עושים מה שבא להם

  עו”ד שמחה רוטמן הוא היועץ המשפטי של התנועה למשילות ודמוקרטיה:

  הטלת חסמים על מינויים שנעשים כחוק היא שיבוש של ההליך הדמוקרטי והופכת את נבחרי הציבור לתפאורה בהצגה בה יועמ”שים ושופטים השחקנים הראשיים

  אולם הסתבר שאכן במדינת ישראל הכל שונה. בית המשפט, שלא מצא עוגן בחוק היסוד להטלת מגבלות על הממשלה, החליט בכל זאת להתערב בפעילותה דרך עילת הסבירות הידועה לשמצה. התוצאה היא שכל פעולה בתקופת בחירות הועמדה למבחן בג”ץ, ולא היה ניתן לצפות כלל וכלל מה יאושר ומה יידחה. כך למשל, בית המשפט אישר קיומו של משא ומתן על הסכם עם הפלסטינים בשלהי כהונתה של ממשלת ברק, ושופטת העליון דורית ביניש מונתה לתפקידה בתקופת ממשלת מעבר. מגבלות עמומות אלו הפכו בהמשך לחמורות עוד יותר באמצעות הנחיות היועץ המשפטי לממשלה.

  זה טיבו של סטנדרט הסבירות הבלתי אפשרי: ההכרעה מתקבלת אך ורק על פי שיקול דעתו או שרירות ליבו של השופט או היועץ המשפטי הרלוונטי, וכך נוצר למשל מצב אבסורדי בו נשיאת בית העליון בייניש, שמונתה לתפקידה בזמן ממשלת מעבר, הודיעה לשר המשפטים דניאל פרידמן שאין בכוונת בית המשפט להשתתף בדיוני הוועדה לבחירת שופטים מכיוון שהממשלה היא ממשלת מעבר.

  משרות אמון בתפקידים בכירים בשירות המדינה הן החיסון היעיל ביותר מפני שלטון הפקידים, ומאפשרות את ריענון השורות וגם את ריענון המחשבה בשירות הציבורי. בהקשר הזה, יש לקוות שהצעת החוק שהגיש חבר הכנסת אמיר אוחנה להפיכת היועצים המשפטיים במשרדי הממשלה למשרת אמון, כדוגמת המנכ”ל, תהפוך למדיניותו הרשמית בתור שר.

  לכתבה המלאה והמעניינת:

  https://mida.org.il/2019/07/25/אוחנה-צודק-משרות-אמון-הן-החיסון-היעיל-ב/

 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף