• מישהו שמעז לחשוב שונה ממשפטינים שמאלנים בתיק 3000: בכיר חיל הים מסביר למה חייבים עוד שלוש צוללות - אנחנו כבר באיחור

  {{report.count}}  {{report.countcommenttotal}} 
 • כתב - ISRAELY    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • מישהו שמעז לחשוב שונה ממשפטינים שמאלנים בתיק 3000: בכיר חיל הים מסביר למה חייבים עוד שלוש צוללות - אנחנו כבר באיחור

  קרדיט צילום: shutterstock

  בחמש שנות הכהונה של תא"ל יוסי אשכנזי כראש מספן ציוד שינה החיל את פניו, אבל מעל מרחפת עננת פרשת הצוללות, שהסיקור שלה מוציא אותו מדעתו: "יש איומים חדשים. אם לא נחליף את הצוללות הישנות - זה הרה אסון". על האיומים שבאופק: "רואים מה קורה בצי הטורקי ואצל חיזבאללה וחמאס". ריאיון לקראת פרידה

  על שולחנו של תת-אלוף יוסי אשכנזי, שיפרוש בקרוב מתפקידו כראש מספן הציוד בחיל הים, מונחים כמה וכמה פרויקטים, בהם צוללות חדשות בצורת יהלום וחיישנים שינבאו תקלות עתידיות. אלא שעם כל הכבוד הראוי להם, הכהונה הסוערת ועמוסת החידושים שלו, שבמהלך חמש השנים שלה שינה החיל הקטן את פניו, תיזכר דווקא בגלל פרשת כלי השיט, זאת שהציבור מכיר כ"פרשת הצוללות" או "תיק 3000".

  רוב הריאיון בלשכתו במטה חיל הים בקריה היה נינוח ולפרקים גם מחויך, עד שהגענו לפרשת כלי השיט, האווירה השתנתה ואשכנזי נדרך. וזאת אף שחקירת המשטרה קבעה כי לא נפל דופי בקצינים המשרתים במספן תחת פיקודו ושהיו מעורבים במהלכי הרכישה של כלי השיט. כזכור, המשטרה ממליצה להעמיד לדין רק את המתווכים הישראלים האזרחיים שהיו מעורבים בעסקה לרכוש מגרמניה את הספינות להגנת אסדות הגז ואת שלוש הצוללות החדשות לחיל הים. ועדיין, את תא"ל אשכנזי מרגיזה הטרמינולוגיה.

  "זה מוציא אותי מדעתי", הוא אומר. "אנחנו לא קוראים לצוללות החדשות 9-8-7, כי הן מחליפות את צוללות 3-2-1. אומרים לי 'אתם רוצים 9 צוללות בזירה', כאילו אנחנו מתמודדים מול צבא סודן. אבל אנחנו מחליפים את אח"י לוויתן, אח"י דולפין ואח"י תקומה (מראשית שנות ה-2000, י"ז) שמגיעות לפרקן לקראת סוף העשור הבא. אין ספק בכלל בנחיצותן. לגבי צוללות הקלאס דקאר (9-7, י"ז) אנחנו כבר באיחור. הייתי רוצה לראות חוזה חתום. היינו אמורים כבר לבנות אותן. ברור שאנחנו צריכים את הצוללות. המשמעות של מדינת ישראל ללא דולפין, לוויתן ותקומה היא הרת אסון.

  לכתבה המלאה:

  https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5529228,00.html#autoplay

 • תגובות 

חזרה לראש הדף