• הפגנות השמאל כך שוברים את הכלים

 • כתב - MotiL    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • במוצ"ש, 6.6.2020, הפגין השמאל בכיכר רבין בת"א. הצופים מן הצד בהפגנה זו לא יכלו שלא לציין את ריבוי דגלי אשף בהפגנה. ההייתה זו התרסה לשמה או מפגן כוח של השמאל?

  השמאל היהודי בישראל מצוי במצב של דעיכה. מבחירות לבחירות כוחו בכנסת הולך ופוחת. דעותיו הופכות להיות פחות מקובלות במרוצת הזמן. תורמת לכך גם הטענה של אוהדיו כי ישראל תשיג שלום בר קיימא אך ורק אם תחזור לגבולות 4 ביוני 1967, כלומר תיפרד לחלוטין ולבלי שוב מהפלשתינים. קבוצה פוליטית זו מתחמקת גם מתשובה על השאלה  מה באשר לזכות השיבה, עליה כבר הודיעו הפלשתינים, כי לא יוותרו. השמאל הרדיקלי קיצוני עוד יותר. כאן מצהירים בגלוי כי על ישראל לשנות את צביונה הלאומי ועליה להגדיר את עצמה כמדינת כל אזרחיה. קבוצה זו מגדירה עצמה כאנטי ציונית, אף מגדירה את הנוכחות הישראלית בגדה כ"מבוססת אפרטהייד". 

  פרופ' קמיל פוקס ערך ב 2019, סקר בעזרתו ניסה להגדיר את המשיבים על פי השתייכותם הרעיונית. הוא הציע למשיבים 5 אפשרויות. ימין. מרכז-ימין, מרכז, ומרכז שמאל. הוא מצא כי רק 5% מהישראלים מגדירים עצמם כ"שמאל".ועוד כ – 11% מהישראלים מגדירים עצמם כ"מרכז שמאל". בסקר אחר שנערך כעבור שנה נמצא שרק 6% מהישראלים מגדירים עצמם כ"שמאל" 

  ההסוואה פועלת היטב בבואנו לבחון את התופעה. רבים מהמשתייכים לשמאל ולשמאל הרדיקלי מגדירים עצמם כפעילים בארגוני זכויות אדם, וכפעילים בתחומים חברתיים נטו. אלא שההפגנות האחרונות דוגמת זו שארעה במוצ"ש, תולשת את החיג'אב מפניהם של המפגינים, שחלקם מניף בהתלהבות דגלים פלשתיניים. ההסוואה שהייתה בתוקפה עד למוצאי שבת. הולכת ומתפוגגת. ההזדהות עם הפלשתינים הולכת ומתחזקת.

  בתכנית השלום של נשיא ארה"ב למזה"ת, קיים פרק המתייחס לשיוכם של ערביי ישראל, המתגוררים באיזור המשולש (כ – 300.000), בתוקף עמדותיהם הפוליטיות, ל"עם הפלשתיני". הערבים עצמם מבטאים עובדה זו השכם והערב. אין ספק, שבהפגנות, דוגמת זו האחרונה, יש משום חיזוק לתפיסה הגורסת שרטוט מחדש של קווי הגבול בתוואי הצפוי של המדינה הפלשתינית, ולהרחיב את שליטתה הטריטוריאלית לאיזורים אלה גם כפיצוי על שטחים שיסופחו למדינת ישראל, דוגמת בקעת הירדן ושטח C בחלקו. 

 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

 • פרסמו אצלנו לחווית פרסום מדהימה שתניב לכם פניות איכותיות במיוחד. השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

חזרה לראש הדף